Квадратні метри імені “кой-кого”

Місто Хмельницький поступово позбавляється заяложеного ярлика з 90-х у вигляді базарів і перетворюється на обласний центр щільної забудови, а подекуди навіть безглуздої та хаотичної. Наліво-направо роздаються містобудівні умови, а на конвеєр поставлена реєстрація декларацій про початок будівництва. Повсюдну і безперервно триває процес “make money”: заробляють на квадратних метрах не лише забудовники, а й ті, хто мав би слідкувати за дотриманням “дебеенів” та різних будівельних нормативів. Тому пильність контролюючих органів рівно закінчується там, де починається інтерес окремо взятих посадовців.

Наведемо свіжі приклади з життя. Прокуратура області на початку січня цього року виявила факт зловживання службовим становищем посадовими особами управління архітектури і містобудування Хмельницької міської ради, реєстраційної служби міськрайонного управління юстиції, які породили незаконну забудову біля узбережжя річки Південний Буг. З метою заволодіння земельною ділянкою водного фонду площею 0,38 га вони підробили угоду про придбання нібито об’єкта незавершеного будівництва. Хоча в дійсності зазначене майно було ще раніше реалізоване іншому суб’єкту господарювання, як будівельні матеріали. За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ч.2 ст.364 (зловживання службовим становищем, що причинило тяжкі наслідки) та ч.2 ст. 366 (службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки) КК України.

Інша резонансна справа, пов’язана із забудовою державних земель природоохоронного призначення. Працівники Управління захисту економіки Національної поліції України викрили, що посадові особи одного з управлінь Хмельницької міської ради, всупереч Земельного кодексу України та рішення сесії міськради, видали дозвільні документи на будівництво багатоповерхового будинку. Проте, відповідно рішенню сесії міськради, підприємству був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки для обслуговування паркувального майданчика. За фактом зловживання владою та службовим становищем відкрито кримінальне провадження за ст.364 ККУ.

Наше журналістське розслідування присвячене нашумівшій комерційній забудові на “п’ятачку” Хмельницького. Тут, на центральній вулиці Кам’янецькій, 17, здається, вирішили проекспериментувати і “забабахати” не “свічку”, а черговий торгово-розважальний центр Квартал, щоправда, екстравагантного кольору. Під це задіяно майже 70 соток землі, що тривалий час пустувала.

Хмарочос, який не відбувся

На комунальну землю на Кам’янецькій, 17 бізнесмени запали в часи першого “пришестя” мера (нині народний депутат) Сергія Мельника. Виграш мав бути стратегічним, враховуючи транспортну розв’язку та потік людей. Потрібно було правильно підібрати напрямок для інвестицій.

Зупинилися на будівництві 23-х поверхового 245-ти квартирного житлового будинку та торгово-комерційного комплексу з паркінгом, на яке замахнулося хмельницьке ТОВ “Укрбудінвест”. Нині засновником підприємства зазначено Віталія Скоропінського, а директором працює Світлана Плотнікова. Справжнім власником цієї структури є бізнес-сім’я міста Валерія і Оксани Кольгоферів. На момент оформлення дозвільних документів Оксана Вікторівна працювала депутатом Хмельницької міської ради від Партії регіонів. До речі, зв’язок Плотнікової і депутата Кольгофер легко прослідковувався під час позачергових виборів народних депутатів 2014-го, коли Світлана вважалася довіреною особою кандидата у нардепи Оксани Кольгофер.

Перші документи, що стосуються наміру забудувати Кам’янецьку, 17, датуються рішенням виконкому від 12 червня 2008 року.

12

Далі питання через сесії міськради пройшло традиційну бюрократичну процедуру і наприкінці 2008-го ТОВ “Укрбудінвест” набуло в користування 6716 кв. м землі терміном на 3 роки. Цю знаменну подію міський голова Мельник і директор Плотнікова скріпили підписами в договорі оренди землі 3 серпня 2009 року. Тодішня вартість орендованої землі оцінювалася 917,2 тис. грн!

Догов_р-Плотн_ково_-Сю0001

Варто не упустити ще одного важливого гравця. У плані користування земельною ділянкою, виданого ТОВ “Укрбудінвест”, також фігурують землі київської ТОВ “Енергоінвестбуд”.

1233

На перший погляд, фірма видається “чужацькою” для Хмельницького. Однак її засновники мають подільське коріння. Це — Олександр Стаднік і Олександр Смолькін з Нетішина та Сергій Пасєчник зі Львова. На сьогодні Стаднік є генеральним директор нетішинського ТРК “Лотел-СКТБ”, а львів’янин Пасєчник є співзасновником місцевого ЗМІ. За даними ЄДР, “Лотел-СКТБ” належить Олені Гладуняк, дружині на той час голови Хмельницької обласної ради, а тепер депутата обласної ради від фракції БПП “Солідарність” Івана Гладуняка.

Олександр Смолькін також вважається людиною впливового політика — він є співзасновником Хмельницького обласного благодійного фонду “Благовіст”, головою Наглядової ради якого працює Гладуняк.

Здавалося, що всі зірки вигідно зійшлися, і ніщо вже не зупинить масштабне будівництво. На жаль, зведення першого у місті хмарочосу залишилося на паперах. Причиною може бути світова фінансова криза, яка розпочалася з кінця осені 2008 року. Натомість політичний щит та підтримка депутатського корпусу для інвесторів гарантувалися.

Гора народила мишу? Ні “терцешку”!

Пожвавлення у вигляді будівельної техніки та людей у касках на Кам’янецькій, 17 припало на 2015 рік. Під патронатом приватного підприємства “Пектораль-1” розпочалося бравурне будівництво, яке встигло обрости реальними порушеннями. За цим підприємством стоїть три людини: двоє нинішніх депутатів Хмельницької міської ради Олександр Скочеляс (ВО “Батьківщина”) і Руслан Афійчук (“За конкретні справи”) та Катерина Залуцька, яка афілюється з Кольгоферами.

Pektoral

Pektoral2

Трійка інвесторів зайшла на будмайданчик, маючи при собі теку містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від міського управління архітектури, а також договір оренди комунальної землі до 2023 року. До речі, функціональне призначення ділянки залишилося незмінним з 2008 року — для будівництва 23-х поверхового 245-ти квартирного житлового будинку та торгово-комерційного комплексу з паркінгом.

kv

kv2

kv3

Підпсувала інвестиційне реноме ПП “Пектораль-1” на піку забудови міська влада. Минулого року виконавчий комітет міськради віднайшов порушення при видачі дозвільної документації новому замовнику будівельних робіт. Зокрема, управління архітектури та містобудування не вказало у містобудівних умовах відстані від об’єкта, який проектується, до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови. А лише обмежилося назвою вулиці, де триває будівництво.

12333

Поза тим, відповідно до Плану зонування території міста Хмельницького, затвердженого рішенням п’ятої сесії Хмельницької міської ради від 30.03.2011р. № 25, вулиця Кам’янецька визначена в межах червоних ліній шириною 35 метрів, а вулиця Вайсера — 20 метрів. Це врахував виконком і 23 липня 2015 року зобов’язав управління архітектури скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 285/ГП-25.1-04, № 286/ГП-25.1-04, № 287/ГП-25.1-0, № 288/ГП-25.1-04 від 11.12.2014р., видані ПП “Пектораль-1” на вул. Кам’янецькій, 17.

Ще одним пунктом рішення ухвалено підготувати звернення до управління ДАБІ щодо скасування реєстрації декларацій ПП “Пектораль-1” про початок виконання будівельних робіт на земельній ділянці на вул. Кам’янецькій, 17. Таким чином, влада цілеспрямовано почала добиватися зупинки будівництва у центрі Хмельницького.

Інвестори мали власну точку зору, і вивернули ситуацію так, нібито влада упереджено душить бізнес і заважає їм працювати. У технології був використаний канал, який належить сім’ї Кольгоферам.

Взагалі-то, час “війни” влади і бізнесу був вибраний не вдало, бо свої корективи вносила передвиборча кампанія до місцевих рад, яка наближалася. Однак на будівництві це словесне струшування повітря не позначувалося — інвестори впевнено “гнали” поверхи, розширяли площу забудови на відведеному периметрі комунальної землі.

Управління держархітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області “прокинулося” через чотири місяці після рішення виконкому щодо ПП “Пектораль-1”. Як не дивно, але “дабівці” скасували реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт на об’єкті: “Будівництво торгово-офісного центру з спортивно-розважальним дитячим комплексом та паркінгом” (вул. Кам’янецька, 17). Головний аргумент — внесені недостовірні дані в декларацію, а також неналежне затвердження замовником проектної документації і здійснення авторського нагляду на об’єкті будівництва.

dqRDJ6km9-k

Формально на будмайданчику мали б припинити місити цемент та класти цеглу, відреагувавши на рішення контролюючого органу. Проте ПП “Пектораль-1” роботи на зупинило, а подало до суду на виконавчий комітет Хмельницької міськради.

Хмельницький міськрайонний суд 1 жовтня виніс цікаву “соломонову” ухвалу — скасував рішення виконкому від 23 липня 2015 року. При зібранні доказової бази Феміда врахувала думку позивача, який нарікав, що зупинка будівництва “зумовить порушення орієнтовних термінів здачі об’єкта будівництва до експлуатації та відповідно порушення виконання укладених 25-ти договорів пайової участі у будівництві”.

Вінницький апеляційний адміністративний суд 15 грудня залишив без змін рішення суду першої інстанції. Здивувало те, що апеляційна інстанція жодним словом не обмовилася про скасування ДАБІ 3 листопада реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт ПП “Пектораль-1”.

Нам вдалося з’ясувати цю суддівську мовчанку. Виявляється, що управління ДАБІ 9 грудня 2015 року (за 6 днів до рішення вінницької апеляції — авт.) зареєструвало для ПП “Пектораль-1” нову декларацію про початок виконання будівельних робіт на об’єкті: “Будівництво торгово-офісного центру з спортивно-розважальним дитячим комплексом та паркінгом” (вул. Кам’янецька, 17). Правда, на основі старих містобудівних умовах та обмеження забудови земельної ділянки, виданих міським управлінням архітектури 11 грудня 2014 року, де немає конкретизованих меж червоних ліній та ліній регулювання забудови!

12334

Також реєстрація нової декларації протирічить діям самої ДАБІ, яка у попередній документації фірми хмельницьких депутатів виявила недостовірні дані, а через місяць, по суті, її повторно зареєструвала.

Чому Симчишин не контролює, що будується?

“Будемо наполягати, аби забудовники на Кам’янецькій, 17 сплатили усі штрафи за ті порушення, які є. А також, щоб їхній внесок у розвиток міста був таким, щоб громада могла пробачити їхній вчинок. Знести цей об’єкт, який нині вже є, це не реально”, — так розмірковував новообраний міський голова Хмельницького від ВО “Свобода” Олександр Симчишин.

Фото НГП

Фото НГП

Фото НГП

Фото НГП

Аби мрія Олександра Сергійовича здійснилася, необхідно було ще вчора подавати до суду на забудовників про стягнення заподіяних збитків місту. А паралельно запускати в роботу управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Хмельницької міської ради, яке має стати правонаступником нинішнього обласного управління ДАБІ. Цього вимагає реформа децентралізації.

Певні заділи вже зробили депутати попередньої каденції міської ради. Зокрема, на сесії 26 серпня 2015 року утворено управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю міськради зі штатом 6 працівників. Через місяць сесія міськради не без супротиву затвердила Положення про це управління. До речі, дружно не голосували за це питання Афійчук зі Скочелясом.

Однак на початок лютого 2016-го питання передачі повноважень зависло. По-перше, мер не може визначитися із кандидатурою керівника новоствореного управління, який призначається його розпорядженням. Є інформація, що навіть близькі побратими по партії Симчишина не хочуть братися за розчищення авгієвих стайнь на ринку нерухомості обласного центру. Бо відносно копійчана зарплата, а ризики не встояти перед корупцією дуже високі.

По-друге, конкурс на заміщення вакантних посад нового управління, оголошений ще в листопаді, став провальним. На конкурс подала документи одна людина, і то не з’явилася на іспит! Де ж тоді зацікавленість самої місцевої влади впливати на процеси, що відбуваються всередині міста? До речі, у відповіді на інформаційний запит заступник Симчишина Андрій Бондаренко буквально розвів руками: “Хмельницька міська рада на сьогодні фактично не має важелів в пливу на забудовників, які вчиняють правопорушення у сфері містобудівної діяльності”.

Ми відходимо від застарілих принципів управління всіма процесами у державі з центру і віддаємо ці важелі на місця. Адже хто, як не самі громади, знають найнагальніші проблеми і потреби свого регіону, — зазначив Віце-прем’єр-міністр України-Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко під час офіційної передачі повноважень у сфері держархбудконтролю виконавчому органу Маріупольської міської ради. — Маріупольці чітко контролюватимуть процеси забудови від першого до останнього пункту — і не дозволять неефективно використовувати кошти. Органи місцевого самоврядування звітуватимуть перед мешканцями про нові створені об’єкти”.

Чим швидше хмельницька влада зрозуміє цю аксіому, тим менше їй залишиться виносити будівельного сміття від попередників уже зі своєї хати.

Віталій Тараненко.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".
Loading...
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 14

 1. О…вже як заспівала Сволота…немають впливу на забудовника???А чи не ви кричали, що Мельник не впливає!Ганьба!ПІд час виборів Мельник дійсно вживав заходів а Семчишин сторгувавши з Ксю Кольгофрер, яка впустила його на телеканал(бо там щось не видно було більш нікого крім Симчишина).Ось так в ХМельницькому Поріднились Риги і Сволота.Біда, тай годі.Сплатять копійчані штрафи, а мер буде жувати тільки сомплики, бож вже і сам ВЛАДА.

  • Чернылевского мочили, а Симчишина пиарили, это было видно невооруженным глазом. Вы себе можете придставить на канале Кольгоферов, старых регионалов, восхваляют свободовцев, только за деньги. Нет, Кольгоферы настолько богаты, что им, пару тысячь за показ-не деньги. Значит есть договоренности, которые устраивают и Кольгоферов и Симчишина, но только не хмельничан.И с Лабазюком Симчишин дружит, его канал аналогично показывает только позитив про Симчишина.

  • якби ти вчилося так як треба, то клепка би була своя.
   до 2012 року місто мало всі важелі впливу, з 2012 року створили ДАБК, він не слухає ні Хмельницький ні область.
   Того ні Чернилевський ні зараз Симчишин сильного впливу немає, але роботу робили і роблять. По Ултрасервісу, по Кварталу.

  • Ну отож, не пройшло і …. а наш ” Революційний” мер забуксував на гнилих питаннях забудови…. не призначений начальник Департаменту архітектури, містобудування… не створена служба міського ДАБК… на конфліктні питання будівництва у місті – реакція в кращих традиціях ” попереднікофф”. Там де потрібно працювати головою і чистими рука, а не язиком, результатів немає…
   Ганьба!

 2. Ну всім дорослим все зрозуміло – одне питання ДЕ ПАРКОВКА?????подивіться на розмір парковки біля Оазису- і тим не менш місць постійно не вистачає (як наслідок – стають на тротуарах і газонах) . Симчишин не може нічого зробити з будівлею.ну ОК. а він взагалі уявляє що буде з цією частиною центру коли відвідувачі Кварталу почнуть паркувати свої авто???? типовий постсовковий підхід – ми собі побудували, а мешканці міста хай собі мучаються- де припаркуватися и як обійти безкінечні джипи на тротуарі…..

  • міська влада змусила забудовника зробити парковку на 2 поверхи, це 300 місць. Такої парковки в місті немає і не буде.

 3. Міська влада змусила забудовника зробити 2 поверхи парковок. на 300 місць. Я вважаю це нормально.

 4. Чого ви причепилися до будівництва?
  Це законне будівництво.
  Містобудівні є, декларація є, земельна ділянка є.
  Всі суди виграє забудовник.
  Радіти треба, що в нашому місті буде сучасний торговий центр! Скільки можна шукати голку в сіні.

 5. А що змінилося? Багаті багатіють,а бідні бідніють.Так було завжди.Одна справа кричати перед виборами,інша робити,а на це треба мати клепку.Мер нехай не розраховує на підтримку на наступних виборах,він такий як і попередники.Всі робили і він зробив і ще зробить.А Оксанці треба гроші,бо весь час то губи ботексом,то щоки,може ще щось.А це все гроші.Хто за тих людей думає!

 6. Это лысая бездарь Черниилевский в своё время набрался денег с подхалимом Капурой. За свой короткий срок руководства и деребана делали вид что делают что-то полезное для города… На самом деле только и “высасывали” с пальца проблемы чтоб мзду им несли… Думаю до них очередь ещё дойдёт…

 7. Квартал буде окрасою міста! Міська влада вже заставила забудовника зробити 2 поверхи парковки і басейн. Якщо дадуть штрафи і на розвиток інфраструктури то це буде правильно. Я не можу зрозуміти що не правильно робить Симчишин? І де вина забудовника?

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.