Георгій Параска: «Хмельницький Національний університет має стати центром наукового життя Поділля»

Хмельницький Національний університет уже днями обиратиме нового ректора. Вперше це відбуватиметься  досить демократично, ледь, як не обрання міського голови якогось міста. Подання кандидатур, таємне голосування серед викладачів та представників інших працівників вишу,  представників студентства, два тури, якщо жоден претендент на посаду ректора не набере 50% голосів – ось усі атрибути виборів ректора ХНУ по-новому. Тому, мабуть, інтерес до кожного з кандидатів теж виправданий. Одним із них є і наш співрозмовник, нинішній проректор з наукової роботи ХНУ Георгій Параска.

1111

Довідка:

Параска Георгій Борисович народився 11 квітня 1956 року в с. Ялтушків Барського району, що на Вінниччині.

У 1967 році закінчив Хмельницьку СШ №1, а у 1971 році вступив на навчання до Хмельницького електромеханічного технікуму, який в 1975 році  закінчив з відзнакою за спеціальністю «Електричне обладнання промислових підприємств та установок» та розпочав працювати електрослюсарем на Хмельницькому заводі тракторних агрегатів.

У 1975 році вступив на навчання до Хмельницького  технологічного інституту побутового обслуговування, який у 1980 році закінчив з відзнакою за спеціальністю «Машини і апарати легкої промисловості» та почав працювати інженером НДС.

За час науково-педагогічної діяльності навчався в аспірантурі та докторантурі Київського технологічного інституту легкої промисловості, де в 1986 році успішно захистив кандидатську, а в 2000 році – докторську дисертації. В 2002 році отримав наукове звання професора.

Починаючи з 1986 року, послідовно пройшов шлях від асистента, старшого викладача, доцента до професора кафедри «Машин і апаратів легкої промисловості». При цьому виконував обов’язки завідувача кафедрою «Машин і апаратів легкої промисловості» (1990-1991 рр.), директора інституту технологій, дизайну та сервісу (з 2004 року). З 2008 року  і по теперішній час – проректор з наукової роботи Хмельницького національного університету.

– Георгію Борисовичу, майже половину свого свідомого життя Ви присвятили Хмельницькому Національному університету. Якими заслугами перед університетом можете сьогодні похизуватися?

– Гадаю, похизуватися якесь не дуже влучне слово тут. Я просто виконував свою роботу, робив те, що міг. Коли на початку 2000-х час поставив нові виклики перед нашим вузом, потрібно було щось робити, аби розвивати його, зробити його більш привабливим для абітурієнтів, які тоді з Хмельницького почали вступати до сучасніших та привабливіших вишів країни. Потрібно було відкривати нові кафедри, спеціальності… Тоді і з’явилася ідея створити при нашому університеті Інститут технологій та дизайну, який я і очолив. Ми почали готувати фахівців за трьома «модними» й донині спеціалізаціями – «графічний дизайн та реклама», «дизайн одягу» та «дизайн інтер’єру і меблів».

– Ваші заслуги тоді, мабуть, оцінили, тому й за кілька років Ви стали проректором з наукової роботи ХНУ?

– Ну, мабуть (посміхається)… Справді, у 2008 році мене було обрано проректором університету. Роботи додалося, адже я мав займатися саме науковим розвитком нашого вузу. Перше, що вдалося, то це збільшити фінансування наукових робіт з 700 тисяч у 2008 році до 4 мільйонів гривень уже в цьому. Організували також відкриття трьох спеціальних вчених рад по захисту кандидатських дисертацій, довівши їх кількість до 5, при цьому кількість спеціальностей, за якими у нас можна нині захиститися,  коливається від 11 до 12. Завдяки цьому було покращено кадрову політику вузу. Вона стала системною, у ній з’явилася якась атмосфера творчості. У результаті, в 2015 році було захищено 11 (!!!) докторських дисертацій. Це при тому, що до 2008 року захищалася в середньому одна докторська дисертація в рік. За мого проректорства вдалося відкрити два міжнародних наукових журнали, і тепер ми маємо їх аж шість, при чому усі журнали зареєстровані в міжнародних науково-метричних базах даних. Вдалося перевести науково-дослідну частину на повну самоокупність, звільнивши університет від утримання за рахунок спеціальних коштів 15 штатних науковців, які нині працюють над розробками нових технологій, що користуються попитом у бізнесу та промисловості.  Але найбільше, чим направду пишаюся, це тим, що нам вдалося виграти грант із створення спеціалізованої лабораторії комплексних досліджень природних мінералів в Хмельницькому Національному університеті, який отримав майже 300 тисяч злотих. Цей грант реалізується Товариством «Інтеграція Європа-Схід» у рамках програми «Польська допомога для розвитку» Міністерства закордонних справ Республіки Польща у 2015 році. А ще пишаюся тим, що сьогодні наш університет, згідно консолідованого рейтингу серед 300 ВНЗ України посідає 39 місце і це при тому, що раніше Університет перебував у другій сотні. Звісно, нам ще є куди рухатися, але я бачу хороші перспективи для цього.

– І що ж плануєте зробити уже найближчим часом, якщо станете ректором?

– Я то робитиму незалежно від результатів виборів. Хоча чесно зізнаюся, у кріслі ректора усі ці ініціативи втілювати у життя буде простіше. Хочу розробити та впровадити цільову комплексну програму «Володіння іноземними мовами – один з пріоритетних чинників успішності університету та його випускників». Зокрема, створити в університеті осередки англомовного середовища, запровадити практику стимулювання викладачів, які можуть викладати дисципліни англійською, польською чи іншими мовами. Чим більше мов знатимуть наші студенти, тим легше буде їм потім знайти себе у світі, хорошу роботу, тим паче, що ми обрали європейський вектор розвитку. А ще у планах – створити на базі п’ятого корпусу університету науково-технічний центр, так званий «Науковий парк» (на кшталт «Силіконової долини»), де у співпраці з провідними підприємствами Поділля будуть виконуватись інноваційні науково-прикладні дослідження та розробки. Одною з складових реалізації такого проекту, до речі, є і проект створення громадського Фонд розвитку університету із залученням до його діяльності успішних випускників університету. З ініціативою його створення я виступив зовсім нещодавно. Хочемо його створити для фінансування найбільш вагомих університетських проектів. Така практика із залучення приватних коштів для розвитку університетських баз має широке поширення на Заході. До речі, цю ініціативу уже підтримали відомі наші випускники – хмельницький бізнесмен Віталій Новицький, співвласник Міжнародних авіаліній України Арон Майберг. До речі, у ході нашої зустрічі ми уже домовилися пропрацювати створення глобального контактного центру МАУ із залученням можливостей університету та підготовки окремих категорій спеціалістів. Ще один напрямок діяльності, який обов’язково буде реалізовано – створення, чи то пак, повернення у стіни нашого вузу, деканату іноземних студентів з 3-4 напрямками підготовки. Плануємо уже в 2016 році зарахувати до нас на навчання біля 50 іноземних студентів з подальшим щорічним збільшенням їхнього контингенту на 100-150 чоловік. Додаткове фінансове надходження від навчання студентів на замовлення іноземних держав вже в 2016-2017 навчальному році може скласти   2-3 мільйони гривень. Хочемо також дослідити та реалізувати питання часткової фінансової децентралізації підрозділів університету. Зокрема, на мою думку, факультети повинні отримувати частину коштів від своєї фінансової діяльності. При цьому варто було б запровадити механізм матеріального та морального стимулювання працівників університету за залучення ними додаткових фінансових та матеріальних надходжень на розвиток університету. Ось такі у нас плани. Ось така програма, з якою я іду на вибори ректора Хмельницького Національного університету. Сподіваюся, колеги-науковці, викладачі, працівники нашого університету та студенти її підтримають.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.