Україна завжди була привабливим напрямком для іноземних студентів. Причинами цього відносно низьку вартість навчання та проживання, а також гарна репутація українських університетів. Однак сьогодні цілий ряд факторів призвів до зменшення контингенту студентів в ВНЗ України. Частина вишів підійшла до межі виживання. Практика показує, що в таких реаліях виживуть тільки найсильніші і одна з умов їх виживання наявність контингенту студентів.
Не оминули ці процеси і Хмельницький національний університет. Контингент студентів за останні роки зменшився на 6 тисяч, з 14 до 8 тисяч, що в свою чергу привело до скорочення працівників, а ті хто залишився працюють на неповну ставку і кінця цьому процесу не видно.
Однак сусідні університети Вінниці, Тернополя, Львова максимально сконцентрувалися і компенсують цей негатив іншими засобами, зокрема набором на навчання іноземних студентів. І цей напрямок дуже перспективний.
Згідно даних Українського державного центру міжнародної освіти загалом в Україні навчається 63172 іноземця. Так ось у Вінниці навчається 2296 іноземних студентів, Тернополі – 2043, Кіровограді – 872 навіть в Умані 253, а в Хмельницькому – практично нуль.
І перше питання до ректора найпотужнішого обласного університету Скиби Миколи Єгоровича: це що непрофесіоналізм, бездіяльність чи зрада інтересів своїх співробітників? І це при тому, що це нещодавно в університеті навчалися сотні іноземних студентів.
Маючи такий потенціал, сотні викладачів, що володіють іноземною мовою довести університет до такого стану.
В Україні за спеціальністю менеджмент навчається 4549 іноземця, фінанси і кредит – 3507, економіка підприємства – 1843, облік і аудит – 1650, міжнародна економіка – 1621.
Всі ці спеціальності є в Хмельницькому національному університеті, чому не має студентів?
Чому із 5859 іноземних студентів, переведених з Донецько-Луганського регіону та Автономної Республіки Крим ректор Скиба Микола Єгорович не зарахував жодного до свого університету?
Вінницькі виші взяли 679 іноземних студента, тернопільські – 223, закарпатські 291 – тільки Хмельницька область не взяла.
Нагадаю, що вартість навчання одного іноземця в Україні складає 1500 – 2000 доларів, про що свідчить Міністерство освіти і науки України.
Університети у сусідніх областях вміють рахувати кошти і набирають на навчання іноземців. Вони підготувалися до складних часів, їм не потрібно скорочувати співробітників.
Кажуть в народі, що найважче чекати і доганяти. Хмельницькому національному університету з його потенціалом потрібно терміново виправляти ситуацію. Ринок іноземних студентів практично розібраний, але іншого виходу не має.
Питання до співробітників університету, кому вони на виборах ректора довірять виправляти цю ситуацію – тому хто завалив справу, чи може в університеті знайдуться претенденти, що вміють і хочуть.
Олександр Вишнівський, педагог