Сергій Зозуля: «Україна – аграрна держава і її подальший економічний розвиток залежить саме від цієї галузі»

Коротка біографічна довідка:  Зозуля Сергій Володимирович, аграрій. Закінчив Подільський аграрно-технічний університет, спеціальність агрономія. Трудовий шлях у сільськогосподарській галузі розпочав з 1993 року. Займав керівні посади на підприємствах аграрного сектору. Сьогодні – заступник генерального директора по рослинництву ТОВ «Волочиськ-агро».

zoz1

 – Сергію Володимировичу, розкажіть коротко про підприємство, де працюєте.

– ТОВ «Волочиськ-агро», де маю честь працювати заступником директора, є структурним підрозділом агропром холдингу «Астарта-Київ», основним видом діяльності є сільськогосподарське виробництво. Товариство має в обробітку понад 43 тисячі га землі.

На сьогодні «Волочиськ-агро» обробляє  землі у сорока сільських територіальних громадах, товариство забезпечує діяльність 12 молочнотоварних ферм, де утримується близько 5 тисяч голів великої рогатої худоби, в тому числі 2 358 корів.

Посівні площі в основному використовуються для вирощування цукрових буряків, сої, пшениці та кукурудзи.

Розповідати про здобутки підприємства можна не одну годину. Однак хочу наголосити, що головним пріоритетом  нашої роботи є людина, соціальна складова. Ми створюємо нові робочі місця, зі всіма сільськими та селищними радами, на території яких провадить свою діяльність Товариство, укладено договори соціального партнерства. Розроблено три соціальні програми: розвитку та підтримки сільської медицини, розвитку сільських навчальних закладів та розвитку сільських громад.

Тобто, хочу зазначити, що ТОВ «Волочиськ-агро» не просто успішне аграрне підприємство, а й соціально відповідальне.

– Сьогодні в Україні на часі місцеві вибори, які проводитимуться за новим виборчим законом та під егідою децентралізації. На які політичні сили робитиме ставку, на Вашу думку, аграрний сектор?

– Я думаю, сьогодні усі розуміють, що Україна – аграрна держава і її подальший економічний розвиток залежить саме від цієї галузі. Сільськогосподарські площі України становлять 11% загальної площі Європи. 32 млн га орних земель, з них обробляється 27 млн га. В середньому одне фермерське господарство в Україні обробляє 5 тис. га. Це вп’ятеро більше, ніж в Євросоюзі. Окрім того, не варто забувати і про сприятливі кліматичні умови, чорноземи, якими славиться країна.

В Європі немає жодної країни де сільське господарство складає в економіці держави більше 3,5% ВВП. Натомість в Україні аграрний сектор і переробна галузь разом формують 27 % ВВП.

Однак за понад двадцять років незалежності, на жаль, не закріпилась філософія первинності інтересів аграрного виробника. Вислів «Україна – аграрна держава» передбачає, що все має відштовхуватися від аграрія, від фермера. Коли ж ми бачимо, що відбувається з сільськими територіями — це лякає. Села вимирають, втрачається інфраструктура. Отримуємо ситуацію, коли ті, хто найбільше працюють і заробляють одночасно найбільше втрачають.

Більше того, держава завжди намагалась витягнути з агросектору ще більше, до цього часу не має стратегії розвитку села на десятки років.

Тому, на мій погляд, саме сьогодні, коли проходять процеси децентралізації влади, потрібно аби аграрії активно долучились до виборчого процесу і отримали підтримку народу.

Провідником цих ідей є Аграрна партія України, партія, котра вибудувана знизу до верху, котра знає реальні проблеми селянина та шлях їх вирішення.

Тому я, пропрацювавши усе своє життя на селі, активно підтримуватиму цю партію. Більше того, скажу вам, що Аграрна партія формує партійний актив з місцевих людей, які заслужили довіру й авторитет своєю працею, а це не може не імпонувати.

– Чи не вважаєте, що це може бути черговим політичним проектом?

– Думаю, що для вас не є секретом, що більшість політичних партій в Україні є певними олігархічними проектами. У них одна мета – прийти до влади. Такі політичні сили захищають виключно права своїх власників, а тому не здатні працювати на користь народу. Більше того, вони розглядають народ виключно як електорат, який за якусь подачку за них проголосує.

Аграрна партія України – це, передусім, ідеологічна партія, котра будується знизу до верху. Адже головними представниками цієї партії є люди, котрі працюють на селі, виплачують паї, турбуються про школи, дитячі садочки і т.д. Вони не є політичними заробітчанами, навпаки, час показав, що саме на них тримається держава та добробут людей.

Тому, це не може бути просто політичним проектом. Настав час в аграрній державі отримати владу аграріям.

– Які ж пріоритети визначає для себе Аграрна партія?

– Головне завдання сьогодні – зберегти село, як осередок моральних традиційних цінностей українського народу. Україна має глибокі культурні традиції, котрі пов’язані у першу чергу з селом, землею, працею.

Сьогодні, коли держава оголосила курс на децентралізацію влади, потрібно повернути владу народу, щоб кожен член громади спільно міг впливати на рішення, від яких залежить їх життя. Такий підхід, до речі, був традиційним для українців.

Якщо народ висловить підтримку, слід скористатися шансом та відродити економіку України на основі аграрного сектору. Розробити довгострокові проекти розвитку.

І, зрештою, саме головне – підвищити рівень життя, зарплати завдяки збільшенню доходів бюджету від аграрного сектору.

– Це завдання стратегічні, яке Ваше ставлення щодо сьогоднішніх реалій: підняття тарифів, цін?

– Вважаю, що має бути запроваджене прозоре формування тарифів. Споживач має платити лише за надані послуги. Наприклад, на сьогодні вартість електроенергії зросла у кілька разів, проте споживачі не знають, яким чином сформовані ці тарифи.

Це ж стосується й газу. Аби зрозуміти його вартість, слід прозоро пояснити, скільки у структурі вартості є імпортного, а скільки українського газу.

Слід зрозуміти, що Україна має опиратися на власні ресурси. Це шлях до подолання економічних негараздів.

– Дайте відповідь, якою ж має бути земельна реформа в Україні?

– Мораторій на продаж землі, про який сьогодні так багато говорять, має бути продовжений. У часи економічної скрути земля не може бути товаром. У іншому випадку її просто скуплять олігархи.

У державі необхідно створити умови, які враховуватимуть інтереси орендарів і пайовиків. З одного боку –це гарантоване право на довгострокову оренду, з іншого – плата за оренду землі має бути, не менша, ніж у сусідніх країнах Європи.

Не менш важливим є створення чітких запобіжників, котрі не допустять надмірної концентрації землі у приватній власності одного господаря.

Маю надію, що наші виборці проголосують за Аграрну партію, яка здатна втілити довготривалу стратегію виходу з кризи на основі розвитку агросектору, щоб через 15-25 років Україна стала заможним та авторитетним світовим лідером з виробництва готової продукції.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.