Хмельниччина, як не прикро це визнавати, продовжує жити “епохою” нескореного губернатора Василя Ядухи. Формально, наче все пучком: прийшла нова влада в особі “ударівця” Леоніда Пруса, прокуратура відкрила кіпу кримінальних проваджень проти колишніх посадовців вищих рангів, міліціянти, яких “ганяє” самооборона, й собі не хочуть пасти задніх — навіть оголосили про масштабний процес люстрації рядових даішників, — фактично годівниці “на колесах”, без якої не уявляє існування кожне керівництво цього відомства. Ми не стверджуємо, що за пана Розізнаного відбулися карколомні зміни, оскільки цю систему не можливо зламати за два місяці.
А тепер про співіснування “доби” Ядухи на теренах постреволюційної Хмельницької області. Важко збагнути, але голова ОДА Прус — особа, яка, очевидно, не ризикує дивитися у партійні квитки своїх підлеглих. Чи бодай поцікавитися, чим займався конкретно кожен чиновник у команді Ядухи.
Не треба дивуватися наведеній статистиці: на вечір 16 квітня, тобто за місяць правління “ударівця”, він спромігся звільнити двох директорів департаментів облдержадміністрації, трьох заступників Ядухи, помічника Ядухи, експерта з впровадження економічних реформ патронатної служби при голові ОДА та людину, яка керувала прес-службою.
Решта — без змін. У заступниках Пруса ходить Леонід Гураль, який був заступником у Ядухи; прес-секретарем працює Ольга Юрчук-Долінська, яка раніше вправно справлялася з цими обов’язками при Василю Степановичу тощо. Не поспішають самостійно звільнятися й керівники низки департаментів облдержадміністрації, зокрема, освіти і науки Віктор Очеретянко, соцзахисту Світлана Лукомська, культури, національностей та релігії Ірина Трунова. До речі, про останню хотілося би більше поговорити.
Чим викликана підвищена увага до пані Трунової? Сьогодні, 16 квітня, вона прийшла на засідання хмельницької Ради “Майдан”, де її мали “люстравати”. Звісно, що питання “люстрації”, досить широке та більш індивідуальне. Тим не менше, Труновій вистачило “драйву” заявити, що вона власноручно не буде підписувати заяву на звільнення з посади. Мовляв, її совість чиста перед культурниками. Попри це згадала активну участь у парламентській кампанії 2012 року. Сказала, що була технічним кандидатом від Партії регіонів, яку потім зняли з перегонів.
[04B27RL6uiU]
На жаль, пані Трунова забула згадати дві ключові речі. По-перше, ніхто ніколи задурняк не пускає на вибори технічних кандидатів. А тим паче від партії влади. Під кожного такого кандидата, як правило, заводиться певний фінансовий ресурс. Це політична технологія. Чи знала про це Ірина Миколаївна? Можливо.
По-друге, чомусь Трунова упустила іще таку деталь як довірені особи кандидатів до ВР-2012. Її тил тоді прикривали директор Хмельницького обласного музично-драматичного театру ім. Михайла Старицького Петро Данчук (нині вже звільнений з посади за підозрою у зловживанні службовим становищем — авт.), керівник хмельницької обласної філармонії Олександр Драган і директор обласного академічного лялькового театру Алла Пундік. Себто по лінії культури вона заздалегідь вибудувала адміністративну вертикаль для голосування виборців.
Між іншим, Пундік на Раді “Майдану” виступала в образі адвоката Трунової — на заклики майданівців “Заяву!”, пані Алла скандувала “Трунова!”, “Трунова!”
[xdeX638xsDg]
Не дала пані Трунова доступної відповіді на запитання, чому під її кураторством зганьбся на всю країну Академічний козачий ансамбль пісні і танцю “Козаки Поділля” Хмельницької філармонії. Хто не вірить, нехай загуглить у пошуку словосполучення “Козаки Поділля”. Результат не забариться — шлягери “Ядуха — вилитий козак” і “Герегацентр — Епіцентр у числі перших асоціацій з цим, направду, чудовим колективом.
А як вам цей передвиборчий пасаж Трунової: “Я пишаюся, що разом з Партією регіонів творча інтелігенція області: письменники і художники, співаки і музиканти, актори і режисери”? Здається, за ці слова Ірина Миколаївна повинна бути не тільки проілюстрована по повній програмі, а й перестати говорити про високі духовні речі.
Кілька роздумів про саму люстрацію, яку мав честь спостерігати. Шановні, не уподібнюйтеся мірошниченкам і бенюкам, котрі за барки протягнули одіозного керівника НТКУ Пантелеймонова, змушуючи його написати заяву. Цим самим ви даєте козир у руки вчорашнім регіоналам, котрі, не відкрию Америки, дуже тішаться від слабкої влади Пруса.
[Ln-bVv4-xZU]
До таких люстрацій треба скрупульозно підходити. Не беруся когось повчати, але ті й же Труновій було краще випалити в очі факти, чому вона має піти з “культурної” посади. З боку робота Ради “Майдану” виглядала неадекватним базаром, де почутий був той, хто голосніше гарлапанив.
Тепер щодо зауважень представників команди губернатора Ядухи, які сьогодні продовжують працювати. На їхню думку, новій владі не варто розкидатися кадрами й усіх поголовно звільняти. “За нами колектив”, — не раз доводилося чути від цих добродіїв. Але, даруйте, шановні, — у 2010 році ваша влада не гралася у подібні ігри.
Як підтвердження, загляньте у доступну базу розпоряджень голів Хмельницької ОДА, що на офіційному сайті облдержадміністрації. Новопризначений губернатор Василь Ядуха, починаючи з квітня (був призначений на посаду 18 березня 2010 року — авт.), за два-три місяці вичистив усіх керівників структурних управлінь та підрозділів, поставивши своїх людей. І ніхто не пискнув, що його права порушені владою в особі Партії регіонів.
Як би того не хотілося, а еволюційний процес неминучий. Чи зуміє правильно ним скористатися влада, приведена Майданом, залежить від внутрішнього стержня кожного керівника на місцях. І не потрібно цілий рік кивати або прикриватися Героями Небесної сотні — Україна отримала історичну можливість справді щось змінити у своєму суспільстві. Треба це використати з користю.