Старокостянтинівський виконавчий комітет програв суд «Першій міській» газеті. Ця справа стосувалась спростування інформації на сторінках газети «Перша міська».
11 липня 2013 року в «Першій міській» газеті вийшла публікація під назвою «Вакантні махінації». В цьому матеріалі журналіст викривав діяльність міської ради у проведенні конкурсів на заміщення вакантних посад у мерії. Зокрема, поштовхом для написання цього матеріалу послужили одночасні публікації в комунальній газеті міської ради, де в одному номері на одній сторінці оголошувався конкурс на заміщення вакантної посади начальника управління сім’ї та молоді, а на іншій сторінці був поданий коментар вже новопризначеного «начальника управління сім’ї та молоді».
Тоді журналіст, як і пересічний читач зацікавився прозорістю конкурсів, які проводяться у міській раді і причинами, які послужили появі «начальника управління», а не тимчасово виконуючого обов’язки на момент проведення конкурсу. На основні проведеного аналізу у «Першій міській» вийшов матеріал «Вакантні махінації», який викликав неабияке обурення у стінах міської ради.
Тоді виконавчий комітет підготував суперечливе спростування, в якому вимагав опублікувати спростування як фактів, так і оціночних суджень журналіста, які, на думку міської влади, журналісти у Старокостянтинові не мають права висловлювати. Цікавим моментом було те, що до цього тексту спростування потрапили і самі факти опублікованої інформації у комунальній газеті.
Але так як до редакції це звернення у Старокостянтинівському виконкомі не спромоглися направити, а направили лише на засновника видання та домашню адресу головного редактора, то відповіді чиновники так і не отримали. Тому у міській раді «вирішили» надрукувати це спростування на сторінках комунальної газети, яка з невідомих причин взялася спростовувати інформацію, опубліковану в іншому виданні.
Але не заспокоївшись на цьому, у вересні 2013 року Старокостянтинівський виконавчий комітет звернувся до Старокостянтинівського районного суду з позовом на редакцію газети «Перша міська» та автора матеріалу з вимогою встановити факт недостовірної інформації та опублікувати спростування. Тоді два засідання Старокостянтинівського районного суду були відкладені. Потім відбулось ще два засідання і, врешті-решт, Старокостянтинівський суд ухвалив рішення, в якому відмовив виконавчому комітету у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на численні норми законодавства, яким суперечили вимоги Старокостянтинівського виконавчого комітету. А це і стаття 34 Конституції України, стаття 277 Цивільного Кодексу України, стаття 30 Закону України «Про інформацію», стаття 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ще численних нормативних актів.
«Заслухавши учасників процесу, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню… Так, статтею 10 Конвенції про захист прав людини та основоположних прав передбачено право кожного на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватись своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів»,- йдеться у рішенні Старокостянтинівського районного суду.
Але чиновники Старокостянтинівської міської ради не погоджувались з цією поразкою. Тому і звернулись до Хмельницького апеляційного суду з вимогою скасувати рішення Старокостянтинівського районного суду і зобов’язати, врешті-решт, «Першу міську» газету спростувати інформацію, яка, на думку чиновників, була неправдивою.
Але і колегія з трьох суддів Хмельницького апеляційного суду відхилила апеляцію Старокостянтинівського виконавчого комітету, чим самим підтвердила те, що інформація, яка була опублікована в газеті «Перша міська» є правдивою. Рішення суду вступило в законну силу 27 січня 2014 року.
Ірина Рожок-Капранова,
редактор газети “Перша міська”.
Схожі матеріали:
- Кандидат від Порошенка та продавець риби з Нетішина перерахували “Слузі народу” 3 млн грн
- Депутати Хмельницької міськради дадуть комунальній газеті 1,7 млн. грн на роздержавлення
- Роздержавлені “Подільські вісті” і ще з десяток районок можуть одержати одноразову фінпідтримку
- Вже 10 комунальних ЗМІ Хмельниччини погодилися роздержавитись у першому етапі
- За рік на Хмельниччині скоротилося 65 друкованих ЗМІ