П’ятниця. Близько 12 години дня. Сесійна зала Будинку Рад потроху наповнюється посадовцями різних рівнів та запрошеними гостями. До часу “Х”, коли мають представити нового голову Хмельницької облдержадміністрації Дмитра Габінета, залишається якихось півгодини. Одразу при вході зустрічаємо зірку “Ліги сміху”, а в недавньому кандидата у нардепи від “Слуги народу” Василя Гуменюка. Одягнений у чорному костюмі він стоїть віддалік від інших.
— Із новопризначеним головою ОДА не знайомий, зате добре знаю Трофімова Сергія Володимировича (перший заступник керівника Офісу президента України — авт.). Тому ось так, прийшов просто підтримати, — зізнався він.
У розмові з нами Василь Васильович не приховує політичних амбіцій на крісло заступника голови ОДА. Каже, якщо надійде пропозиція, готовий приєднатися до команди молодого керівника Хмельниччини. Таке прагнення пояснив гострою необхідністю перезавантаження системи влади.
Нагадаємо, що на останніх парламентських виборах пан Гуменюк поступився діючому нардепу-олігарху Олександру Герезі. 30-річний політик не приховує: 27% голосів, які йому вдалося зібрати на 192 окрузі, це передовсім заслуга президента Володимира Зеленського і його політичного бренду.
— Я не задоволений результатами парламентських виборів у своєму окрузі тому, що люди не готові до змін. З іншого боку, якщо взяти до уваги ті голоси виборців, які віддали за мене, як молодого починаючого спеціаліста, то задоволений. Даруйте, але я зіграв у цю гру і не очікував, як саме голосують люди. Показовий приклад. Проводжу зустріч з виборцями в одному з сіл Дунаєвецького району. Повз проїжджає листоноша років 50-ти. Запросив її приєднатися. А вона у відповідь: “Синку, чого ж ти приїхав? Вчора Олександр Володимирович (Герега — авт.) подарував тепловий конвектор для церкви. Тож тобі немає тут що робити”, — переповів слова жінки Василь Гуменюк.
Усім “слугам”, у тому числі діючим нардепам, відвели почесні передні місця. Поряд із табличкою “Гуменюк Василь Васильович” організатори розмістили 136 номера списку партії і неофіційного керівника виборчого штабу “Слуги народу” у Хмельницькій області Сергія Мандзія.
Про впливовість цієї людини у ЗЕ!команді може свідчити показовий факт його спільного виходу з першим заступником керівника Офісу президента Сергієм Трофімовим та Дмитром Габінетом під час представлення останнього. До речі, Мандзій до останнього боровся за крісло голови Хмельницької ОДА. Однак вже найближчими днями він зайде до Верховної Ради, замінивши “слугу”, якого підтягнули в “Укравтодор”.
Ближче до початку заходу у залі з’явився народний депутат від “Слуги народу” у 187 окрузі Микола Стефанчук. Це у нього новий голова облдержадміністрації рахувався помічником-консультантом на громадських засадах. На запитання НГП, з якими викликами стикнеться Дмитро Габінет, нардеп наголосив, що це будуть проблеми пов’язані з розвитком економіки регіону і налагодження роботи з районними державними адміністраціями. І найскладніший — завершення реформи децентралізації.
— Наскільки знаю Дмитра Анатолійовича, то результати його роботи побачимо швидше, ніж за 100 днів. У його команду ввійдуть фахівці з кожної галузі: чудові юристи, економісти прекрасні управлінці, рейтингові освітяни (на уточнююче запитання назвати бодай одне прізвище, політик відмовився — авт.). Думаю, що вихідців з Хмельницького університету управління та права (виш, який свого часу закінчив і де працював Габінет — авт.) ви теж побачите у його команді, — щиро радів за свого помічника пан Стефанчук.
З тих, хто може приєднатися до команди Габінета, співрозмовники НГП назвали теперішнього керівника Агенції регіонального розвитку області, а в минулому першого заступника голови Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету Романа Примуша. Він також є помічником-консультантом депутата обласної ради Віталія Олуйка, якого вважають близьким до Габінета.
— В один період часу з Дмитром Габінетом навчався у Хмельницькому університеті управління та права. Що стосується мого можливого призначення, то такої пропозиції не було. Нещодавно з Дмитром Анатолійовичем обговорювали питання регіонального розвитку.
На мою думку, сьогодні в цілому необхідні зміни в системі функціонування органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Маємо більше орієнтуватися на підтримку підприємництва. Ось погляньте: в області тривалий час продовжується падіння обсягів промислового виробництва. Очевидно, що ми щось не те робимо. Між іншим, днями довелося побувати у Польщі на обміні досвідом. Так, їхній кластер вклав 86 млн євро у розвиток бізнесу. Ми ж чомусь думаємо, що це не правильно за бюджетні кошти (звичайно, у рамках закону) підтримувати підприємництво, — наголосив у коментарі НГП пан Примуш.
Один із попередніх керівників Хмельницької ОДА навпаки не радить голові ОДА поспішати з “шоковою терапією”.
— “Робочі конячки” — це керівники департаментів облдержадміністрації, 2/3 з яких є фаховими спеціалістами. Не треба поспішати з “шоковою терапією”. Якщо має новий голова ОДА своїх людей, нехай ставить заступниками діючих директорів департаменту. А потім, як у футболі, в потрібний момент проведе заміну.
Інший бік медалі — з 1 січня 2020 року йде скорочення 50% структури райдержадміністрації. А це сльози і людський гнів. Знаєте, скільки я нажив ворогів, будучи керівником облдержадміністрації? Деякі до цього часу не вітаються, — розповів ексвисокопосадовець.
На запитання, чи очікує він позитивні зрушення, поважний співбесідник додав: Хмельницька область — це одна із шестерень механізму. Якщо зверху буде політична воля навести порядок, тоді тут це виконають. Коли ж почнуть крутити дишлом, це буде катастрофа.
Тепер, власне, про урочисту частину. На сайті президента про офіційне представлення Габінета дали скромне повідомлення. Мовляв, за дорученням Зеленського прибув перший заступник керівника ОП Трофімов, який зачитав і передав президентський Указ про призначення голови Хмельницької ОДА.
Дійсно представник Офісу президента досить стримано, без зайвого епатажу, виконав почесну місію. Єдине, чим подивував присутніх, — порівняв атмосферу Хмельницької ОДА із санаторієм.
— Я до вас зайшов, тут так тихо і спокійно, як у санаторії. Може щось зміниться з Нового року, — із сподіванням зітхнув київський високий чиновник.
Песимістичний настрій шефа у короткій промові мав би розвіяти Дмитро Габінет, який дав обіцянку зробити з Хмельницької ОДА “мозковий центр якісних змін та перетворень”. Ще одним пріоритетом, взятим 36-річним очільником краю, стало “покращення життя кожного пересічного мешканця Хмельниччини”. Справа благородна, але надто видається непосильною.
У підсумку Габінет охарактеризував себе “мирною людиною” і запросив однодумців до співпраці.
Взагалі-то, офіційний захід був наповнений низкою політичних асоціацій. Біля запрошених “слуг”-парламентарів метушився хлопець, який свого часу засвітився у помічниках скандального голови ОДА Василя Ядухи. Нині ж він трудиться помічником-консультантом на постійній основі у нардепа від “Слуги народу” Юрія Заславського.
Інший колоритний персонаж Юрій Маєвський, який протягом останніх десяти років крутився на різних посадах в органах держвлади (у серпні 2018 року його звільнив президент Петро Порошенко з посади голови Теофіпольської РДА — авт.), нині, очевидно теж відчуває себе потрібним. Щоправда, у коментарі НГП запевнив, що не поспішає з бізнесу повертатися в політику.
— На цей захід мене запросила депутат Олена Копанчук (партія “Слуга народу” — авт.), якій я допомагав на нинішніх парламентських виборах у 189 окрузі. Особисто з Дмитром Анатолійовичем не знайомий. На мою думка, людина, котра вирішити йти на керівні посади в органи державної влади, повинна мати досвід попередньої роботи; кар’єрно зростати, якщо це стосується керівної посади у держсфері. Тоді вона розуміє, як функціонують структури й управління. Як побачили з виступу нового голови ОДА, він виглядає обізнаним, має гарну риторику. Дай Бог, щоб йому вдалося, — заявив він.
На наше прохання Маєвський назвав двох голів облдержадміністрацій, котрі виявилися найбільш підготовленими.
— За комплексними показниками Хмельницька область займала лідируючі позиції під час керівництва Івана Гавчука і Василя Ядухи. На жаль, після 2015 року виконавча влада Хмельниччини почала здавати позиції через те, що туди призначали людей без досвіду роботи в державних органах влади або місцевому самоврядуванні. Це потягнуло за собою відсутність комунікації між головою облдержадміністрації і керівниками районів, — переконаний колишній голова РДА.
Віталій Тараненко.
Всі фото автора.