Хмельничанин Михайло Хабаль, який разом із іншим місцевим мешканцем проходять у справі з обвинувачення у вимаганні коштів у забудовника, програв суд зі стягнення з Головного управлінь Нацполіції в Хмельницькій області і Державної казначейської служби 1 млрд. грн моральної шкоди.
Про це свідчить рішення Хмельницького міськрайонного суду від 14 травня.
Позивач звернувся до суду через те, що старший слідчий обласної поліції в матеріалах досудового розслідування називав його членом громадської організації «Хмельниччина. Самооборона і контроль». Також правоохоронець стверджував, що Хабаль створив певні перешкоди в діяльності будівельному підприємству «Базис» і своїми злочинними діями завдав останньому майнової шкоди в розмірі 259 тис. 542,63 грн.
Наведені факти, на думку Хабаля, були порушенням його честі, гідності та ділової інформації, а також містили розповсюдження недостовірної інформації. Тому просив суд стягнути з держказначейства 1 млрд грн моральної шкоди.
Водночас із затвердженого обвинувального акту зникла інформація про членство Хабаля та виставлену майнову шкоду від будівельників, у яких, за версією слідства, він разом зі спільником вимагали і отримали 10 тис. дол.
“Всі дії старшого слідчого СУ ГУНП у Хмельницькій області капітана поліції були направлені на екзестенціальне визнання ним неіснуючої вини та утвердження психологічного імперативу в формі «Михайло Хабаль має відчувати себе винним», тобто мали закріпити в його свідомості відчуття вини, а в подальшому сформувати «комплекс вини». Таким чином старший слідчий добивався позбавлення його своєї ідентичності та морального духу і свободи волі, старалась узаконенням неправдивих відомостей знищити його індивідуальність і подавити свободолюбивий дух його як внутрішнього, так і зовнішнього світогляду, що привело в кінцевому випадку до маніпуляції свідомістю громадян України, в яких через тотальну дискредитацію його, Хабаля в ЗМІ сформувалась в більшості соціуму думка про беззаперечну винність позивача в неіснуючому злочині”, – йдеться у позовній заяві Хабаля.
Однак суд дійшов висновків, що позивач не надав жодних доказів на підтвердження заподіяння йому відповідачем моральної шкоди у вигляді моральних чи фізичних страждань, погіршення стану здоров`я, порушення нормальних життєвих зв`язків та стосунків з оточуючими людьми тощо, а також не зазначив, з яких саме міркувань моральна шкода визначена на суму 1 млрд. грн.
Окремо суд додав, що дії старшого слідчого обласної поліції незаконними не визнавались, а клопотання про продовження строків досудового розслідування та обвинувальний акт винесені, відповідно до вимог КПК.
З цих підстав Хабалю було відповлено у задоволені цивільного позову.
Як писав НГП, раніше Михайло Хабаль добивався в суді компенсації 10 млн грн. моральної шкоди та 40 тис. грн. майнової шкоди з прокуратури Хмельницької області.
На цю тему більше читайте у публікації “Справа “активістів” Хабаля і Кутея: від вимагання хабара — до хуліганства“