Дорожник для губернатора

Колишній топ-менеджер Епіцентр К Вадим Лозовий з перших днів на посаді голови Хмельницької ОДА взявся за стан доріг. Спочатку він дебютував важкими і затяжними перемовинами з китайською компанією, яка вже другий рік не поспішає з капітальним ремонтом дороги державного значення, що з’єднує Хмельниччину з Вінниччиною. Тут Вадим Миколайович має особисті рахунки якось зізнався журналістам, що на цій дорозі “похоронив” дві свої машини.

Врешті-решт, новому керманичу ОДА кардинально не вдалося переломити ситуацію, не зважаючи на підтримку урядового союзника Володимира Гройсмана. Тоді пан Лозовий переключився на інспектування автошляхів місцевого значення, які у 2018 році отримали досі нечуване фінансування. Цим напрямком опікується державне підприємство Служба місцевих доріг, яке на початку грудня 2017 року створили на підставі розпорядження голови облдержадміністрації.

Голова ОДА настільки проникся дорожньою темою, що на проміжних підсумках своєї діяльності, видав несподівану статистику —  за 100 днів збудовано 100 км доріг! Пізніше Лозовий подякує керівництву Служби місцевих доріг за успішне використання коштів дорожнього фонду і побажає не збавляти темпів роботи. А ще згодом облдержадміністрація зазіхне на приховану ліквідацію цього ефективного підприємства.

Дорожня децентралізація

З початку 2018-го в Україні запустили нову філософію фінансування автомобільних доріг загального користування місцевого значення, які почали отримувати кошти з дорожнього фонду. Якщо до 1 січня минулого року ці дороги знаходилися на балансі Укравтодору тобто у Службах автомобільних доріг кожної області, то з 2018 року цими автошляхами розпоряджаються облдержадміністрації. До прикладу, лише у Хмельницькій області нараховується 5087 км доріг місцевого значення.

На фоні таких “делегування повноважень” й виникла Служба місцевих доріг. Підприємство є неприбутковою організацією, при цьому самостійно заробляє на себе  кошти за рахунок проведення тендерів з будівництва та ремонту доріг, а також їхнього експлуатаційного утримання. Приміром, від капітального ремонту доріг Службі дістається 2,5% від передбачених коштів, поточного середнього ремонту — 1,75%, експлуатаційного утримання — до 10%. Відповідні розрахунки затверджені Укравтодором.

“Служба місцевих доріг виконує роль посередника між державою і підрядником. Держава їй дає гроші на ремонт дороги, вона проводить тендер, підрядник виконує роботи, які потім здає Службі, і лише після проведеного контролю з дотримання якості сертифікованою лабораторією, одержує кошти”, — коментує НГП поінформований чиновник ОДА.

Протягом минулого року Служба місцевих доріг розтендерила 456 млн грн, за які відремонтовано 94,7 км. У підсумку Хмельницька область стала лідером серед інших регіонів, яка повністю використала кошти дорожнього фонду на ремонт місцевих автошляхів.

Крім цього, у розпорядження НГП потрапив лист Експертної ради при Міністерстві інфраструктури України, яка звернулася до голови Хмельницької ОДА Вадима Лозового з проханням поділитися “позитивним досвідом із запровадження нової моделі управління автомобільними дорогами місцевого значення, шляхом створення власного державного підприємства “Служба місцевих доріг”.

“На сьогодні в Україні діє 8 подібних організацій. Однак жодна з них не потрапила у таку халепу, як наша  Служба”, — додає обізнаний співрозмовник.

Хід битої начальниці

16 січня 2019 року з’явився наказ №3 за підписом начальника управління регіонального розвитку та будівництва облдержадміністрації Віри Бригадир. У ньому говориться, що з 1 лютого 2019 року державне підприємство “Хмельницька обласна служба єдиного замовника” визначено замовником та одержувачем коштів з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах Хмельницької області.

Наступного дня Бригадир написала листа керівнику Службі місцевих доріг Сергію Матусу, в якому поінформувала, що тендерити державні гроші на місцеві дороги буде інша служба.

“Просимо Вас з 1 лютого 2019 року не проводити нових публічних закупівель на експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт доріг місцевого значення та у подальшому не приймати від виконавця акти виконаних робіт…”, — наголосила керівниця управління ОДА.

Для того, щоб мати розуміння, хто така ця пані Бригадир, яка видає побідні накази, варто зазначити, що вона у лютому 2010 року очолила управління регіонального розвитку, містобудування, архітек­тури та будівництва Хмельницької ОДА. Після Революції гідності її прізвище потрапило до люстраційного списку, який мав розглянути тодішній голова ОДА Леонід Прус. Однак пропрацювала Бригадир аж до жовтня 2017 року.

У середині листопада 2018 року очільник області Вадим Лозовий знову посадив Віру Бригадир у добре знайоме крісло. Цього разу вона виграла конкурс, на який не подався жоден із кандидатів, окрім неї.

“Я побоявся би підписати такий наказ, який видала Бригадир. Ось дивіться. Є державне підприємство “Службі місцевих доріг”, яке здійснює фінансово-господарську діяльність. Воно має відповідний статут, в якому прописані всі функціональні обов’язки. А є управління регіонального розвитку та будівництва облдержадміністрації, яке координує її роботу у розрізі фінансування та якості виконаного дорожнього ремонту. При цьому, управління не має жодного права вмішуватися у господарську діяльність Служби. Якщо з боку держпідприємства раптом допускають порушення, ним повинні займатися правоохоронні органи”, — наголосив один із колишніх керівників структурного підрозділу ОДА.

Підтвердженням висловленої думку нашого співбесідника є запис у статуті ДП, де чорним по білому вказано (пункт 1.8): “Служба місцевих доріг є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток та утримання мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення Хмельницької області”.

Скажемо відверто: взяти коментар у пані Бригадир стосовно природи появи її наказу №3, було справою не з легких. Вона двічі під різними приводами відмовлялася від спілкування (то не брала телефонної слухавки, то була сильно зайнятою перед виступом на колегії облдержадміністрації). На третій раз сказала, що взагалі не даватиме коментарів. На уточнююче запитання, чи в курсі губернатор усього цього, вона відповіла: “За дорученням голови Хмельницької ОДА проводимо перемовини зі Службою місцевих доріг”.

Вербувальники

Одні з таких “перемовин” відбулися 30 січня у приміщенні ОДА. Формат “троє проти одного”: з одного боку начальник управління регіонального розвитку та будівництва облдержадміністрації Віри Бригадир, директор департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури ОДА Олена Бохонська, радник голови ОДА і кандидат на посаду заступника губернатора Сергій Ткачук, з протилежного — директор Служби місцевих доріг Сергій Матус.

“Кожна зі сторін озвучили свої претензії. Зокрема, Службі місцевих доріг закидалося, що вона, як неприбуткова організація, одержує прибутки. У приклад ставилося інше дежпідприємство “Хмельницька обласна служба єдиного замовника”, яке за формою є прибутковим. Звісно, що можна у статуті змінити форму власності, але від цього програє Хмельниччина. Тоді Службі місцевих доріг доведеться з тих коштів, які закладені під дороги, частину “переганяти” у держбюджет у вигляді податків. При цьому втрачатиметься можливість додатково відремонтувати 2-3 кілометри доріг… На жаль, у кінці розмови кожен залишився при своїх думках”, — зазначило джерело в облдержадміністрації.

Вадим Лозовий і Сергій Матус

Як з’ясувалося, поява у стінах ОДА пана Ткачука, є невипадковою. Співрозмовник НГП розповів, що минулого року, коли тільки-но запускалася Служба місцевих доріг, не маючи спеціалістів, була змушена звернутися за допомогою до сторонніх осіб у проведенні дорожнього тендера. Тоді виручила юридична консалтингова компанія, де директором до початку 2019 року працював Ткачук. Однак на цьому співпраця держпідприємства і приватної структури завершилася.

Служба проти Служби

Колектив Служби місцевих доріг 22 січня відреагував на дії пані Бригадир листом до губернатора. На його думку, успішне підприємство без будь-яких причин і обґрунтувань намагаються позбавити виконувати статутну діяльність. І дорікнув: обласна служба єдиного замовника не справиться з тим масштабом робіт, який виконують дорожники.

“Функції замовника передаються ДП “Хмельницька обласна служба єдиного замовника” з кількістю 8 осіб, в штаті якого відсутні працівники з дорожньою освітою. Підприємство не справляється зі своїми основними функціями, зокрема, в 2018 році не освоїло субвенцію з держбюджету місцевим бюджетам на розвиток охорони здоров’я в сільській місцевості в розмірі 147,5 млн грн”, — сказано у листі звернення.

До прикладу, штат Служби місцевих доріг нараховує 31 працівника, з них у 20-ти — середній стаж роботи в дорожньо-будівельній галузі становить 20 років.

Станом на 31 січня зустрічі з головою ОДА так і не відбулося. Дорожники попередили, що залишають за собою право проводити мирні акції протесту та стукатися до Адміністрації Президента і Кабміну.

За даними “Незалежного громадського порталу”, акумульованих коштів на своє існування Службі місцевих доріг вистачить до березня 2019 року. Якщо у найближчі дні питання не матиме чітких контурів, керівнику ДП доведеться, згідно із законом, попередити колектив про звільнення через брак обігових коштів.

“У кінці літа-початку осені всі зрозуміють, яку велику помилку допустила влада, віддавши дорожні тендера обласній службі єдиного замовника. По-перше, ця організація не зможе повністю використати 568 млн грн, які у 2019 році виділяються на місцеві дороги Хмельниччини. По-друге, Служба єдиного замовника немає фахівців, котрі відповідали б за експлуатаційне утримання доріг, залізничних переїздів, шляхопроводів, паспортизацію мостів, організацію дорожнього руху. Переживати за дороги можуть лише дорожники”, — вважає співрозмовник ОДА.

Міркування колишнього і теперішнього

“Незалежний громадський портал” звернувся за коментарями до колишнього та нинішнього голів Хмельницької облдержадміністрації. Так, екс-губернатор Олександр Корнійчук вважає неправильним рішення забрати тендера у дорожників.

“В основу створення ДП “Служба місцевих доріг” ми поклали реформу децентралізації, яка передбачала з 2018 року передачу місцевих доріг на баланс обласних державних адміністрацій. Тоді категорично не розглядалася можливість передачі цих функцій Хмельницькій обласній службі єдиного замовника, в якої й так вистачає чим займатися. Станом на травень 2018 року, Служба місцевих доріг провела 70% тендерів. На загальноукраїнському рівні ми були і залишаємося лідерами. Те, що сьогодні відбувається довкола дорожників, вважаю, неправильним”, — сказав він.

Діючий керманич області Вадим Лозовий має інше бачення.

“Якщо це бюджету обходиться дорого, то таку структуру необхідно оптимізувати. Не виключаю, що Службу місцевих доріг доведеться ліквідувати. Тоді при Хмельницькій обласній службі єдиного замовника обов’язково треба буде створювати дорожній відділ, який далі контролюватиме цей напрямок. Думаю, що затягувати з прийняттям рішення не будемо, якщо підтвердяться недоліки в роботі Службі місцевих доріг”, — запевнив високопосадовець.

Очевидно, недоліки, про які сказав Лозовий, мають знайти співробітники Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, які з початку цього року здійснюють перевірку дорожньої служби за 2018 рік.

До чого тут Лабазюк?

ТОП-підрядників, які допомогли дорожникам у 2018 році використати кошти на поточний середній ремонт місцевих доріг, вибудувався так: ПрАТ “Хмельницьке ШБУ-56” має в активі 17 договорів на суму 117,9 млн грн; ТОВ “СТЛ+М” — 10 договорів на 68,1 млн грн; ПП “Строй-сервіс-999” — 5 договорів на суму 37,5 млн грн.

Формально “Хмельницьке ШБУ-56” записано на Галину Ставчанську з Чернівців, але опосередковано пов’язують з нардепом від Хмельниччини (188 виборчий округ) Сергієм Лабазюком. У грудні 2016 року співробітники ГПУ та СБУ провели обшуки на ПАТ “Хмельницьке ШБУ-56″ і ПП “Аграрна компанія 2004″, яке офіційно контролюється обранцем. За даними слідства, обидві фірми є пов’язаними та фігурують у кримінальному провадженні за ч. 2 ст. 364 КК України.

За даними джерел НГП, однією з версій, чому треба ліквідувати Службу місцевих доріг, є давня неприязнь провладної команди Герег до нардепа-мажоритарника Сергія Лабазюка. Останньому не можуть пробачити активну підтримку аграрного “майдану” у 2015 року, який був направлений проти “Агрохолдингу 2012” (належить народному депутату і мільярдеру Олександру Герезі – авт.), яке тоді заходило на Хмельниччину.

Плюс Лазабюк проігнорував офіційне представлення голови Хмельницької ОДА Вадима Лозового за участю Президента Петра Порошенко, яке відбулося 19 травня 2018 року.

А тому, зважаючи на той факт, що до сьогодні компанія “Хмельницьке ШБУ-56” зберігає пальму першості з ремонту доріг Хмельниччини, “герегівці” очевидно вирішили поламати роками вибудуваний бізнес оточення Лабазюка. І чим швидше, тим краще. Бо результат  президентських виборів може бути надто непередбачуваним…

Віталій Тараненко.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 9

 1. Повернення старих часів, знову будуть гроші відмивати??!

 2. Думаю, навпаки!!! Щось тут нечисто, що Карней впрягається. Здається це він створив цю структуру.

  • А те що структура, яка не має в штаті жодного дорожника буде освоювати Дорожню субвенцію, не підозріло? Тоді, нехай поліція – ліквідовує пожежі, а лікарі – займаються лісовим господарством.

 3. КРУТО! ЛУЧШИХ В УКРАИНЕ – УНИЧТОЖИТЬ. ВОТ ВАМ И РЕФОРМЫ…

 4. Те шо створювали роками – завалять одним почерком ручки! А люди щш?! Та нічого, кому вони треба? Хай їдуть в Польшу посуду мити і унітази чистити!!! Я в шоке від цьої влади!!!

 5. Люди, чему вы удивляетесь? Создадут еще одну коррупционную схему и будут тянуть бабло в карман. Мне интересно, почему молчит ГПУ и НАБУ ???
  Или опять все сойдет с рук ?

 6. Підприємство місцевих доріг вже займалась розробкою планів ремонту на 2019 рік. Якщо не помиляюсь, було запроектовано відремонтувати капітально ще більше 100 км. доріг. По інфі, яка нещодавно прийшла – чомусь плани дуже зменшили! Вже поділили кошти, які будуть виводитись на ліво?

  • Ключове слово- якщо не помиляюсь… По інформації прес-служби Облдержадміністрації, плани формувалися згідно поганих пропозицій з районів, а ремонти мають бути згідно виділеного фінансування з бюджету. Бандерівець тупить????

   • Пропозиції РДА вже декілька місяців як затверджені. Розмір субвенції 2019 року також відомий. Тільки чомусь, на початку тижня – районні відділи архітектури отримали вказівку повторно опрацювати плани і зменшити протяжності ділянок ремоту.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.