У час, коли відстані вимірюються не кілометрами, а годинами, ми повинні докласти максимум зусиль, щоб об’єднати Хмельниччину зі світом. Дуже важливо, що наш аеропорт має статус міжнародного, що відкриває великі перспективи для міста.
Створивши тимчасову депутатську робочу групу ми спільними зусиллями з областю, можемо досягнути не абияких результатів у забезпечені розвитку комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький». Ми маємо на меті показати, що Поділля розвивається і має великий потенціал у галузі туризму та авіасполучень.
Якщо зробити деякі підрахунки та згадати історичні дані, то можна зазначити, що за період з 1994 р. по 2009 р. з аеропорту відправлено та прийнято 80 тис. пасажирів (в середньому 5300 на рік, або 15 на день), 2000 тон вантажів (133 тони щорічно, або 365 кг на день), 5500 рейсів (366 на рік, 1 рейс щодня).
Для створення ефективного плану відновлення повноцінного функціонування та збільшення загального пасажиропотоку КП «Аеропорт Хмельницький», необхідно прийняти до уваги досвід розвитку сусідніх портів. Таких як, наприклад, «Аеропорт Чернівці», який до початку 2016 року будучи збитковим підприємством, за останні 6 місяців, відремонтувавши злітно-посадкову смугу, перевіз 13513 пасажирів, що є не абияким показником у розвитку летовища.
Або ж візьмемо до уваги «Аеропорт Рівне», який за підсумками 2016 року збільшив пасажиропотік у 18 разів. Такий ріст відбувся за рахунок запуску чартерних програм.
Тож я вважаю, що досвід і результати проведених реконструкційних програм наших сусідів допоможуть Хмельниччині зробити перші вагомі кроки у відновлені роботи аеропорту та налагодженні регулярного авіасполучення.
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!