Пат елінгом. Пошук “лазєйок”

Дерев’яні будиночки-елінги з понтонами над Дністром виявилися міцними горішками для прокуратури Хмельницької області (початок цієї історії читайте за посиланням https://ngp-ua.info/2015/11/24365). Ось уже другий рік в судових залах точаться баталії між прокурорами та представниками хазяїв самочинних забудов на предмет їх знесення. Та все безуспішно. Клубок настільки заплутаний, що невідомо, чи вистачить запасу настирності для правоохоронного відомства.

Фото з архіву НГП

Фото з архіву НГП

Суддівський хід

Красномовними в епопеї з елінгами стали два рішення Новоушицького районного суду наприкінці 2015 року. Треба наголосити, що донедавна всі судові справи з цього напрямку вів суддя Олександр Яцина. Він займав категоричну позицію і фактично підтримував прокуратуру у знесенні елінгів та встановлення законної справедливості.

Нині ж шефство у слизьких справах перебрала голова райсуду Оксана Шуригіна. Що стоїть за появою цієї фігури, можна лише здогадуватися. Проте винесені нею рішення додали своєрідної “гірчинки” у суп, який заварився.

25 грудня Шуригіна ухвалює два аналогічні рішення у справах елінгів і призначає судову будівельно-технічну експертизу за клопотанням представників відповідачів. Виявляється, що власники саме тепер вирішили з’ясувати: 1) чи будівлі, розташовані на вул. Сосновій, 14 і Сосновій, 15/1 села Рудківці Новоушицького району Хмельницької області є гідротехнічними спорудами; 2) на якій відстані від русла Дністровського водосховища розташовані елінги з кімнатами відпочинку на вул. Сосновій, 14 і Сосновій, 15/1.

Це спроба зачепитися за одну із законних “лазєйок”, коли на чорне можна буде сказати біле.

ekspertyza

ekspertyza2

Проте сміливі клопотання, на жаль, більше схожі на гальмування судових розглядів, аніж з’ясування істини. Наше твердження будується на судовій справі від 17 березня 2015 року, яку розглядав Апеляційний суд Хмельницької області. Феміда області дала ґрунтовну відсіч на те, що елінг з кімнатами відпочинку є гідротехнічною спорудою: “…гідротехнічною спорудою є інженерна споруда, призначена для використання водних ресурсів і керування водним режимом або для боротьби зі шкідливою дією води, зокрема до гідротехнічних споруд відносяться: греблі, дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тунелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувачі промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд”, — зазначено у судовому рішенні.

Апеляційний-суд

Натомість красені-елінги, яким присвячуємо чергову публікацію, зовні більше нагадують елітну відпочинкову інфраструктуру у водних “преріях” Хмельниччини. Тим паче, що у цій місцевості мешкають впливові колишні та діючі високопосадовці.

Цугцванг ДАБІ

Складність знесення елінгів полягає у тому, що з моменту свого узаконення, вони змінили кількох власників. І поки прокуратура подавала позиви на одних, господарями будівель ставали зовсім інші люди. Відповідно, суди відхиляли клопотання правоохоронних органів щодо скасування дозволів і знесення будівель над Дністром, оскільки “прокурор пред’явив позов не до усіх учасників спірних правовідносин”.

У процесі підготовки першої публікації “Незалежний громадський портал” зробив запит на публічну інформацію до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області. Нас цікавив вибірково взятий елінг з судових рішень, якому ДАБІ видало декларацію про готовність об’єкта до експлуатації від 29 жовтня 2013 року серії ХМ №202133010989. Таким чином, мали намір бодай ознайомитися з одним із перших власників опальних будівель.

DABI

DABI2

Однак контролюючий орган закрився від журналістів, вибудувавши захист сумнівним способом. Зокрема, ДАБІ порушила пункт 5 статті 6 Закон України “Про доступ до публічної інформації”, який гласить: “Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно”. Нагадаємо, що п’ять елінгів, зведення яких легітимізували шляхом суборенди, розміщені на землі державної власності за кадастровим номером 6823386500:07:001:0584.

На наше прохання колеги з громадської організації “Хмельницький Майдан” продублювали запит до управління ДАБІ. Еврика! “Дабівці” були прихильнішими до громадських активістів, ніж до журналістів, але спромоглися тільки надати прізвище першого власника елінга. Саму ж скан-копію декларації про готовність об’єкта до експлуатації від 29 жовтня 2013 року серії ХМ №202133010989 повторно приховали за персональними даними.

DABI3

Загадковий містер X

Знайомтеся — Гома Сергій Анатолійович — чоловік, який замовив будівництво одного з елінгів у Рудківцях. Більше про цю людину говорять державні реєстри. Він має стосунок до київських фірм “Вольтранс” (там він директор), “Хімпродрезерв” (ліквідована у 2008 році) і “Україна-Сервіс” (там Гома засновник і директор в одній особі). В останній Гома, як засновник, вказав адресу: смт Віньківці, вул. Кошового, 8. Саме за цією адресою розміщена його батьківська хата.

Goma

З майнових реєстрів вдалося дізнатися, що реєстратором, яка оформляла право власності матері Гоми на цей будинок, є Надія Макарова. Це — її невістка і дружина іншого сина Олександра Гоми, начальника державної фітосанітарної інспекції в Хмельницькій області.

До чого це все, запитаєте ви? У Рудківцях поблизу Дністра Надія Макарова і Сергій Гома мають садові будиночки (розташовані по сусідству), які оформили у двадцятих числах грудня 2013 року!

bud

За два місяці до того управління ДАБІ видало Гомі декларацію про готовність елінга до експлуатації. Видно, що події Євромайдану, які почалися у листопаді 2013-го, змушували блискавично оформляти майно.

Ще важлива деталь. Начальник державної фітосанітарної інспекції Олександр Гома до призначення працював радником голови Хмельницької ОДА Василя Ядухи. Відповідно, мав карт-бланш на приватизацію “сімейного” елінга. Що прикметно, у схему втягнули ціле державне підприємство “Красилівський агрегатний завод”, про яке писалося у попередньому матеріалі.

Що ж крапку у непростій історії з елінгами повинен поставити суд. Але, схоже, судові спори мають всі симптоми перетворитися на хронічні, від яких лихоманитиме не тільки правоохоронні органи, а й самих господарів облюбованих будиночків над річкою.

Віталій Тараненко.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Один коментар

  1. Многие хотят иметь белоснежную улыбку. Для этой цели используются керамические виниры на зубы, подробнее на сайте echudo.ru

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.