Секретаря Хмельницької міської ради Костянтина Чернилевського ще до старту мерських перегонів списали з рахунків. Ніхто з “сіяних лідерів” всерйоз не сприймав його шанси не те, що на перемогу — так звана соціологія навіть не відводила Чернилевському “почесне” третє місце.
“Насправді ж я не сказав би, що Чернилевський є представником влади. Він секретар ради і такий самий депутат міської ради, як я. Але він вісім місяців лише виконує обов’язки, а не є мером. Що до нього хтось ставиться, як до градоначальника? Це виглядає на зразок того, коли я не прийшов на пленарне засідання сесії, а замість себе відправив виконувача обов’язків депутата”. Ці слова належать одному з кандидатів на посаду міського голови Хмельницького, сказані у розмові автору цих рядків. Знаєте, і вони так вилетіли з його уст, наче були залізним аргументом.
Після 25 жовтня Чернилевський усіх добряче сполоснув холодним душом, продемонструвавши вихід до другого туру мерських виборів. Він обіграв і Мандзія, і Лукашука, і навіть Мельника.
— На Вас ніхто з представників політичних сил не робив будь-яких ставок. У суспільстві склалася ситуація: виграти має або “М”, або “Л”. Третього не дано. Чому цього не сталося?
— Наш виборчий штаб опрацьовував таку ситуацію. Просто треба спілкуватися з людьми. Так, він не був першим на порядку денному, але ми його розглядали. Думаю, що переломним стало те, що центристські політичні сили виставили багато кандидатів у мери, а радикальні сили — одного. Щоправда, назвати ВО “Свобода” радикальною після того, як вона побувала при владі, не зовсім правильно.
Також вплинув на голосування фактор відсутності реформ в країні, заявлених рік тому. Люди вимагають швидких змін, а їх немає, і звідси народжується недовіра до влади та з’являється радикалізм. Хоча не розумію, чому саме у Хмельницькому так радикалізується суспільство. Наш обласний центр за економічними показниками не гірший від інших.
— Чи отримали Ви рейтингові дивіденди від конфлікту з перевізниками?
— Важко відповісти. Можливо, це пішло у плюс тій же “Свобода”. Безумовно, що хтось з цього скористався. Адже я йшов на вибори як представник влади і будь-який конфлікт у місті — це негатив для влади. Попри те за десять місяців на посаді виконувача обов’язків мера підняв пласт питань, що роками лежали на кшталт незаконного будівництва і пасажирських перевезень.
— Ви сказали, що штабом прораховувалися різні варіанти розвитку подій після дня голосування. Який з них був найреалістичнішим?
— Вважав, що до другого туру вийдуть Олег Лукашук і Костянтин Чернилевський.
— Що лежить за поразкою Лукашука?
— Це народний депутат чотирьох скликань. І нинішній стан в країні (нестійка економічна ситуація, військові дії на сході України) можна пов’язати з тими людьми, котрі творили закони держави останні роки. Країну довели до банкрутства і бідності. Тому пишатися депутатством не варто. На моє переконання, депутат Верховної Ради — це великий мінус.
Це і стосується іншого кандидата в мери, якого вели за ручку… Довіра до теперішнього парламенту також низька.
— То радієте з того, що Вас не вели за ручку?
— Я цим пишаюся! (сміється). До речі, на зустрічах з виборцями я наголошував, що всю повноту відповідальності за стан в місті, беру виключно на себе і ні на кого не перекладатиму.
— Хтось із кандидатів-опонентів Вас привітав з проміжною перемогою?
— (Пауза). Ні. Ніхто.
— А колишній мер Сергій Мельник?
— Звичайно, ні. Адже психологічно зрозуміло, що Сергій Іванович відкрито підтримував іншого кандидата.
— На Вашу думку, хто з усіх 14 кандидатів був би комфортним у другому турі?
— Кандидат, який сьогодні вийшов до другого туру, є комфортним.
— Цьогорічні місцеві вибори на Хмельниччині запам’яталися низькою явкою виборців. У Хмельницькому на виборчі дільниці прийшло 45,27% виборців. З чим це пов’язано?
— Я переконаний, що в цьому відіграли велику роль засоби масової інформації і політична реклама, характер якої не прив’язаний до місцевості. Ну до чого тут контрактна армія або достойні пенсії? Апатія електорату полягала у тому, що вони бачили, як їх намагаються в черговий раз задурити.
— Результат партії Гереги “За конкретні справи” до міської ради Вас здивував?
— Це результат бездіяльності влади і зневіра людей до діючих партій. До того ж соціальний добробут громадян на останній рік різко впав і, як показали вибори до Верховної Ради восени 2014 року, виборці за “гречку” продавали голоси. Подібну технологію пробували запустити у Хмельницькому, але вона не спрацювала.
В партії “За конкретні справи” люди побачили те, що очікували. Щось треба зробити…
— Але дії “конкретників” під час перегонів багато чим не відрізнялися від роздачі “гречки”.
— Гречку з’їв, а завтра її вже немає. А тут вікна стоять новенькі, дах перекритий.
— Хіба цим мають займатися кандидати у депутати чи в мери?
— Ні, але це один із способів отримати владу.
— Це називається підкуп виборців.
— Так. Все замикається на виборцеві, наскільки він готовий голосувати за такі політичні сили.
— Є інформація, що Вас підтримував нардеп Олександр Герега?
— З Герегою зустрічався двічі — на відкритті залу для важкої атлетики у Хмельницькому і на відкритті Чемпіонату України з важкої атлетики. Наскільки мені відомо, Герега підтримував іншого кандидата в мери.
Я, як самовисуванець, розраховую на підтримку всіх політичних сил, що зайшли до міської ради. Якщо переможу в другому турі, запропоную всім партіям створити єдину коаліцію і працювати на спільний результат для міста.
Розмовляв Віталій Тараненко.