Справедливі тарифи: перша перемога!

Завдяки команді Юлії Тимошенко парламент виправив наслідки непрофесійної роботи уряду

Уряд дохазяйнувався до краю

Напередодні зими українці бояться не лютих морозів, а платіжок за газ та тепло. Українці відмовилися від якісного одягу, зростання цін на їжу перекрили економією та продуктами зі своїх 6 соток, але за комунальні послуги потрібно розрахуватися «живими» грішми.

Натомість уряд, замість допомогти українському народу подолати кризу, перекладає її наслідки на простих громадян. Введено нові податки та збори, виплати у приватному секторі залишилися в тіні. Зарплати бюджетників та пенсії індексуються лише перед виборами на жалюгідні 13%, натомість прибуток громадян за рік впав у 2,7 рази. Доходів не вистачає на найнеобхідніше – індекс споживчих цін за останній рік виріс більш, ніж наполовину.

Падіння роздрібної торгівлі на 11,8% – це не лише зубожіння людей, а й удар по ВВП і всій економіці. За словами лідера партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко, «Люди, які все купують – єдиний інвестор, що є в країні. Завдяки політиці уряду, яка проводиться сьогодні, ми, нажаль, маємо радикальне падіння обсягу роздрібної торгівлі за рахунок стрімкого падіння рівня життя».

Але зростання цін на комунальні послуги – абсолютний рекорд з непрофесійного господарювання уряду. З кризового 2009 ціна на газ для населення виросли у 20 разів, хоча Україна купує блакитне паливо майже удвічі дешевше, ніж 6 років тому – по 240$ замість 450.

Цієї зими за тепло доведеться заплатити утричі більше, ніж торік. Так, за опалення звичайної двокімнатної квартири у 2014 році власник платив 277 гривень, а зараз – цілих 793. Разом з платіжками на газ, воду та світло набігає цілих 1500 грн, мінімальної зарплати чи пенсії не вистачить навіть на комуналку. Частка витрат на ЖКХ за рік виросла з 9,5% до 35%, і разом з витратами на їжу (60%) забирає практично весь прибуток звичайної сім’ї.
За висновком спеціальної Робочої групи парламенту, «Встановлення цін/тарифів на природний газ та пов’язані з його споживанням комунальні послуги відбулося без належного обґрунтування. Невідкладно мають бути проведені додаткові розрахунки тарифів, а роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення…потребують негайного перегляду».

Парламент – за справедливі тарифи

Зараз українці змушені платити 7188 гривень за тисячу кубометрів газу. Завищена ціна склалася через те, що населенню продається дорогий імпортний газ, який Україна купує за валюту. Проте на опалення, гарячу воду та приготування їжі цілком вистачило б вітчизняного газу, собівартість якого в 10 разів менша – $23,5. Що це – нехлюйство у стратегічному секторі економіки чи корупція урядовців?

«Левова частка газу, майже 6 млрд. кубометрів, віддається корумпованим комерційним структурам по українській ціні, яка нижча ціни на імпортований газ, а людей змушують сплачувати ціну імпортованого газу», – пояснила ситуацію на ринку Юлія Тимошенко.

Теперішню ціну інакше, ніж корупційною та завищеною в рази, назвати не можна. За розрахунками експертів, ринкова та незбиткова ціна на блакитне паливо становить 2500 гривень за тисячу кубометрів, тобто майже утричі нижче, ніж встановлена урядом. Головний крок для цього – ухвалення закону щодо зменшення ренти на видобуток газу з 70% до 29% для неглибоких свердловин, і з 28 до 14%  для глибоких.

Юлія Тимошенко переконана: «Для того, щоб «поставити тарифи на місце» потрібен один день. Незбиткова, ринкова ціна на український газ значно нижча, ніж сьогодні вона є для людей. Просто цей уряд вирішив, що він може через тарифи, як через податки, забрати в людей все, що йому потрібно».

У вівторок, 6 жовтня, парламент прийняв у першому читанні законопроект №2835, підготовлений групою депутатів на чолі з Юлією Тимошенко. Він передбачає зниження ренти при видобутку газу для потреб населення. Альтернативний законопроект уряду було відхилено. Це перемога у боротьбі за справедливі тарифи для населення, тепер шлях до зниження цін відкритий – але не завдяки, а всупереч політиці уряду.

Зменшення витрат на оплату комунальних послуг – це виправлення наслідків непрофесійності Кабміну «камікадзе». Юлія Тимошенко переконана – це важливий крок до полегшення економічного тягаря простих українців: «Мова йде не про тарифи, мова йде про економіку! Ми не критики, ми команда, яка хоче поміняти абсолютно хибну стратегію економічного та соціального розвитку країни, яка обрана цим урядом».

Андрій Гаврилечко, журналіст-аналітик , економічний оглядач.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.