Кабінет міністрів продовжив карантин до 24 квітня та запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території країни.
Відповідне рішення сьогодні було ухвалено на засіданні Кабміну.
Режим надзвичайної ситуації запроваджений по всій території України на 30 днів. У режим надзвичайної ситуації переведена Єдина державна система цивільного захисту. Відповідно, всі карантинні обмеження також подовжені на 30 днів до 24 квітня.
Уряд діє за визначеним планом боротьби з поширенням коронавірусної інфекції. І сьогоднішнє рішення обумовлене тим, що випадки захворювання на COVID-19 вже виявлені в 13 областях та місті Києві.
Додатково до цього рішення Кабмін постановив:
☑️ належним чином облаштувати КПП в зонах надзвичайної ситуації з обов’язковим санітарним оглядом громадян та пропуском лише після медичного огляду осіб та дезінфекції транспортних засобів;
☑️ залучити до роботи на цих пунктах працівників та технічні засоби МОЗ, Нацполіції, Нацгвардії, ДСНС, Держпроспоживслужби;
☑️ усі приміщення, дороги та тротуари мають проходити ретельну дезінфекцію;
☑️ надавати допомогу малозахищеним верствам населення із залученням працівників соціальних служб, громадських і волонтерських організацій до надання допомоги.
Надзвичайна ситуація та надзвичайний стан — у чому різниця?
1. Мають різне визначення
Надзвичайна ситуація — це обстановка на окремій території (або суб’єкті господарювання, водному об’єкті тощо), яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення.
Її причинами можуть бути катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія (повальна хвороба тварин), епіфітотія (поширення інфекційних захворювань рослин на великій території), застосування засобів ураження або інші небезпечні події.
Як правило, такі обставини призводять до виникнення загрози життю або здоров’ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об’єкті (або здійснення там господарської діяльності).
Надзвичайні ситуації можуть бути чотирьох видів: техногенного або природного характеру, соціальні або військові.
А залежно від наслідків ситуації та ресурсів, які необхідні для її ліквідації, в Україні виділяють чотири рівні надзвичайних ситуацій:
- державний;
- регіональний;
- місцевий;
- на окремих об’єктах.
На цей момент через спалах COVID-19 надзвичайну ситуацію вже оголошено в Дніпропетровській, Чернівецькій, Житомирській, Київській областях та Києві (де-факто, юридичне оформлення готується, повідомили в КМДА).
Надзвичайний стан — це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях, і надає відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого в самоврядування в Україні особливих повноважень, необхідних для:
- відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян,
- нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування,
- захисту конституційного ладу.
Приводом для введення режиму надзвичайного стану можуть бути:
- виникнення надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, які призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян;
- спроба захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства.
2. Регулюються на різних законодавчих рівнях
Поняття надзвичайної ситуації визначає Кодекс цивільного захисту України, тоді як режим надзвичайного стану регулює Конституція України та Закон України про правовий режим такого стану.
3. По-різному впливають на права людини
При запровадженні надзвичайного стану права громадян в Україні обмежуються. Йдеться про «тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень».
А під час надзвичайної ситуацій таких обмежень немає.
4. Різний термін дії
Режим надзвичайного стану, згідно із законодавством, можуть ввести на всій території України не більше ніж на 30 діб, а в окремих місцевостях — не більше ніж на 60 діб.
Надзвичайний стан може бути продовжено указом президента, однак не більше ніж на 30 днів і лише після повторної процедури затвердження такого указу у Верховній Раді.
Для надзвичайної ситуації таких обмежень немає.
Карантин захопить Великдень
За умов жорсткого карантину, у 57% українців закінчаться гроші на життя через чотири тижні або менше, 6,9% мають збережень на кілька днів, 6,3% – на півроку або більше.
Про це повідомляє опитування дослідницької компанії Градус.
Респондентам ставили питання: на скільки часу у вас вистачить грошових ресурсів, враховуючи можливість введення жорсткого карантину?
За даними опитування східний регіон країни має найменший рівень фінансових запасів – половина респондентів витримають не більше двох тижнів.
- 6,9% опитуваниї відповіли, що грошей вистачить на кілька днів або менше
- 12% відповіли, що грошей вистачить на один тиждень
- 5,7% – на три тижні
- 16,8% – на два тижні
- 15,5% – на чотири тижні або менше
В цілому 57% відповіли, що гроші закінчаться менш ніж через місяць.
Більш ніж на півроку мають збережень 4,3% українців. На півроку- 2%.
Заступник голови облдержадміністрації Оксана Ситницька на сьогоднішньому брифінгу повідомила, що Хмельницька область посилюватиме контроль за громадянами, котрі в’їжджатимуть з інших областей. Наразі опрацьовується сам алгоритм роботи постів.
“Закривати Хмельницьку область не будемо”, – заявила посадовець.