Заступник міського голови Хмельницького Володимир Гончарук повідомив, що у грудні місто виконало вказівку уряду і знизило тариф на теплову енергію на 12%.
Про це він написав у “Фейсбуці”.
Водночас посадовець розкритикував центральну владу у підходах до формування самого тарифу.
“Система “Витрати +” – саме за таким методом формується тариф на тепло. Що це означає? Тариф затверджується на основі фактично понесених витрат у попередніх періодах, до яких додається певний відсоток прибутку. У тут увага! Затверджено, що прибуток для постачання тепла населенню становить 0 відсотків. Відсутня, будь яка, інвестиційна складова (лише амортизація), яку можна використовувати для утримання мережі теплопостачання (ремонт, заміна мереж, утримання персоналу і т.д.). Складові тарифу. Складові тарифу на тепло Хмельницьктеплокомуненерго (ТКЕ) сьогодні виглядає так: газ – 87,1%, оплата праці – 5,5%, електроенергія – 3,5%, інші – 3,9%. Загальна вартість – 1480 грн./Гкал. Проте тариф затверджений на основі складових 2011 року (відтоді була лише оновлення наявних складових)”, – наголосив Гончарук.
За його словами, тариф який сьогодні діє затверджений на основі об’ємів 2011 року. Приміром, у 2011 році в тарифі (ТКЕ) закладено зарплату, виходячи з виробництва тепла 570 тис. Гкал, а у 2018-19 рр. вироблялось лише 400 тис. Гкал.
“По факту, це означає, що підприємство отримує на третину коштів менше ніж йому потрібно, і так по усім іншим складовим тарифу, що не є змінними”, – додав він.
Заступник мера також висловив думку, щопри суттєвих капіталовкладеннях (хоча б 10% в структурі тарифу) втрати можна зменшити до 5% (європейський показник).
“До прикладу, збільшення тарифу на тепло на 10% спрямованих в оновлення дасть змогу в наступні 20 років повністю замінити систему теплопостачання, що зменшить втрати на 11% (16-5). Тобто є 2 варіанти: а) через 20 років ми отримаємо тариф такий як сьогодні (без врахувань інфляції), з оновленими мережами і котлами, але потрібно буде протягом цього часу платити більше; б) ми не платимо більше на оновлення і через 20 років отримуємо ще більші втрати в мережах”, – наголосив посадовець.
Також на цю тему читайте публікацію НГП “Що не так із транспортуванням газу для населення“