Попри те, що жоден головний кошторис країни ніколи не був і не може бути ідеальним, у держбюджеті на наступний рік збалансовані не лише видатки на забезпечення життєдіяльності найнеобхідніших галузей країни, але й закладено потужний фундамент для розвитку країни,-так вважають в Уряді.
«Важливо, щоб цей бюджет був не тільки реалістичним, а й підтримував розвиток національної економіки і впровадження необхідних змін у війську, в освіті, в охороні здоров’я, інфраструктурі, а також виконання тих завдань, які визначені стратегією розвитку. Бюджет має дати відповіді на питання, як ми маємо жити в 2019 році. В головному кошторисі країни збережені всі ключові напрямки реформ, започатковані в попередні роки,» – заявив Премєр-міністр Володимир Гройсман.
Якщо коротко зупинитися на основних відмінностях у бюджетах цього та наступного років, то, передусім, дохідна частина збільшується на 17,7 млрд грн. Крім того, передбачається зростання ВВП на три відсотки, рівень інфляції має знизитись на 2,5 %. Зменшується також і боргове навантаження на бюджет.
Загалом, заробити Україна має понад трильйон гривень. Витратити – більше 1,1 трильйона.
В період війни найголовнішим пріоритетом для Уряду залишається забезпечення обороноздатності держави та безпека громадян. У 2019 році видатків на оборону і безпеку закладено 212 млрд грн, що на 34 млрд грн більше, ніж цьогоріч.
Закладені кошти і на продовження реформи децентралізації. Так, обсяг фінансового ресурсу місцевих бюджетів передбачено у сумі 568,7 млрд грн. І цей показник більший проти цьогорічного на 15,3 млрд грн. Громади можуть і вміють заробляти кошти, використовуючи й державну субвенцію на розвиток. Ця підтримка також гарантована наступного року.
У році, що минає, надзвичайно багато зроблено у дорожній галузі. У бюджеті-2019 закладено ще потужніше фінансування — на майже вісім мільярдів гривень більше. Загалом передбачено для оновлення автошляхів 55,6 млрд грн. Це кошти і Дорожнього фонду, і міжнародних донорів. Чимало коштів спрямують на ремонт місцевих доріг – 14,7 млрд грн.
«В 2016 році я оголосив, що будемо будувати дороги. І почали з того, що поставили на ноги систему «Укравтодору», напрацювали стратегію-2018-2022 про поєднання обласних центрів якісними шляхами. Реалізація стратегії, цільове акумулювання ресурсу врешті-решт впливатиме на розвиток усієї економіки через покращення інфраструктури, якості життя»– зазначив Володимир Гройсман.
Ще один важливий пункт нового бюджету-зростання соціальних стандартів. Зокрема, мінімальна заробітна плата збільшиться до 4173 грн.
У 2019 році вперше в історії України пенсії перерахують автоматично, в залежності від інфляції і зростання середньої зарплати. Після перерахунку пенсії зростуть приблизно на 15-20%.
З наступного року запровадять монетизацію субсидій на ЖКП. Відтак, люди отримувати муть «живі гроші», а не зниження платежів на розмір держдопомоги, як зараз.
“Запланована загальна цифра на субсидії – 58 мільярдів гривень, з яких 55 мільярдів – на стандартну програму субсидій… Стандартна програма буде фінансуватись у повному обсязі, щоб забезпечити субсидії для всіх, хто на них має право. Друга програма розпочнеться у пілотному режимі, і до кінця року перейдемо на повну монетизацію”, – заявила міністр фінансів Оксана Маркарова.
Ще один ключовий напрямок – підвищення якості освіти – передбачає збільшення фінансових видатків на 2019 р. майже на 33 млрд грн. Ці кошти спрямують у тому числі і на продовження реалізації реформи нової української школи, підвищення кваліфікації вчителів, створення сучасних центрів профтехосвіти, впровадження інклюзивних інновацій тощо.
Чимало нововведень буде профінансовано і в галузі охорони здоров’я. Реформа продовжує набирати обертів. Для її успішного впровадження закладено більше 130 млрд грн. Наступного року стартує реформа екстреної медичної допомоги, на фінансування якої виділяється мільярд гривень. Державним коштом закуплять нові «швидкі» та диспетчерські системи.
Збільшення видатків передбачається і в багатьох інших галузях: культурі, агропромисловому комплексі, енергетиці… Головний кошторис країни, на переконання урядовців, максимально збалансували. Звичайно, залишається ще не одне гостре питання, проте їх можна поступово вирішувати при уточненні та коригуванні бюджету.
Олексій ВІТОВСЬКИЙ.