Митрополит Хмельницького і Кам’янець-Подільського Православної Церкви України Антоній Махота звернувся до очільників, духовенства та вірян трьох єпархій РПЦ в Україні у Хмельницькій області щодо спільної роботи у Помісній Православній Церкві в Україні.
Відповідний текст 21 грудня з’явився у “Фейсбуці” владики.
“Закликаю вас дієво відреагувати на виклики часу і долучитися до створенної Помісної Православної Церкви в Україні, яка стала місцем спасіння ввіреної нам Господом пастви, а не побудови нової імперії – «русского мира». Відомо, що серед священнослужителів ввірених вам єпархій щодо цього існують різні міркування. Є ті, котрі вважають за правильне залишитися під омофором Московського Патріарха. Що ж, вони мають право на цей вибір. Але є серед вас багато таких, які бажають автокефального буття Православ’я України й чекають остаточного рішення Його Всесвятості Патріарха Варфоломія 6 січня”, – наголосив митрополит Антоній.
“Наші ж спільні недруги поширюють чутки, нібито в останнім часом запанував дух «переможців», дух погорди щодо всіх інших православних душпастирів. Запевняю вас, браття, що це зовсім не так. У нас є лише передчуття нашої спільної перемоги, коли ми у возз’єднаній Церкві – не паралельно, а разом – служитимемо Богові й ближнім. Усі організаційні й інші питання при цьому повинні бути спільно вирішені так, щоб не послабити, а посилити Церкву, давши можливість кожному служити якнайкраще в міру своїх сил. Адже йдеться не про приєднання, а саме про возз’єднання”, – пояснив церковнослужитель.
Як відомо, 15 грудня на Об’єднавчому соборі в Києві створили Православну церкву України. Предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника УПЦ КП.
Після того, як в Україні створили єдину Православну церкву — у державі перестали існувати УПЦ Київського патріархату та Українська автокефальна православна церква. Вони саморозпустилися, а нова церква є їхньою спадкоємицею.
20 грудня Верховна Рада проголосувала за проект закону№5309 згідно з яким Українська православна церква Московського патріархатумає змінити назву і вказати свою приналежність до Росії. Один із авторів ухваленого закону, народний депутат Олександр Бригинець заявив, що церквам дали два місяці на добровільне перейменування. Після того, як ця добровільна частина, можливо, не буде виконана, то через 9 місяців буде застосований момент скасування реєстрації.
Станом на 21 грудня у Вінницькій області три парафії УПЦ МП вирішили приєднатися до складу Православної церкви України.