Звістку про пошкодження в ніч на 7-8 грудня меморіальної дошки з фотографіями Героїв Небесної сотні та загиблих воїнів АТО, яка розміщена майже впритул до вікон Хмельницької облдержадміністрації, блискавично підхопили не лише місцеві та провідні українські ЗМІ. Своє обурення висловили й офіційні сайти Хмельницької облради і Хмельницької ОДА. А губернатор Вадим Лозовий через “Фейсбук” засудив негідників, котрі “поглумилися над місцем, де ми схиляємо голови в скорботі та шані за нашими загиблими”.
Ймовірний підозрюваний
Поліцейські, які ще 8 грудня відкрили кримінальне провадження за ч.2 статті 296 Кримінального кодексу України (хуліганство), станом на вечір 12 грудня більше схилялися до версії з п’яним чоловіком, який розгромив портрети Героїв. Такі припущення, за інформацією джерел “Незалежного громадського порталу” з правоохоронних органів, базуються на опрацьованих відеоматеріалах, взятих з окремих камер спостереження.
Так, ймовірно підозрювана особа чоловічої статі вперше засвітилася вночі 8 грудня на відеокамері шостої школи Хмельницького, що на провулку Володимирський. Поблизу навчального закладу чоловік наніс удари ногою по сміттєвих контейнерах. Далі його рух зафіксували камери місцевого відділення Нацбанку на вул. Володимирській. Навпроти фінустанови він перевернув сміттєві контейнери і підійшов до порогу банку та вдарив його ногою.
Потім маршрут невстановленої особи зафіксували біля пам’ятника “Віра. Надія. Любов” на майдані Незалежності поблизу облдержадміністрації. Там він ногами бив ліхтарі, що підсвічують скульптуру. Це було о 3 годині ночі. Після цього чоловік обрав курс у бік меморіальної дошки Героїв Небесної сотні та зник з камер спостереження. Востаннє рух імовірного підозрюваного був зафіксований неподалік приміщення обласної прокуратури.
Безхазяйна дошка пам’яті
Поки слідчі продовжують опрацьовувати нові відеоматеріали і шукати злочинця виринула доволі несподівана деталь. Меморіальна дошка зі згаданими Героями виявилася… безхазяйною! Тобто на сьогодні це майно немає власника, а, відповідно, з’явилася законодавча прогалина, якою обов’язково скористаються потенційні захисники хулігана. Тому перш ніж виставити претензії на покриття нанесених матеріальних збитків, варто з’ясувати, а хто ж буде потерпілою стороною у справі?
Співрозмовники “Незалежного громадського порталу” кажуть, що з такою ситуацією свого часу був зіткнувся попередній голова Хмельницької облради Іван Гончар. Після Революції гідності до нього поступали пропозиції від родин загиблих Героїв переформатувати дошку пошани, на яку щороку обласна влада вивішувала світлини “кращих людей Хмельниччини”. Так народилася ідея створити дошку пам’яті Героїв Небесної сотні та загиблих воїнів АТО.
Екс-голова ради мав намір залучити для цієї справи кошти обласного бюджету. Однак це виявилося неможливим через відсутність господаря вказаного майна. А щоб зробити документацію, необхідно було потратити не менше року. Тому весь фінансовий тягар узяв на себе Іван Гончар, і на 20 лютого 2015 року меморіальну дошку офіційно відкрили.
До речі, в оновленому Положенні про обласну дошку пошани “Кращі люди Хмельниччини”, підписаним головою ОДА Василем Ядухою у липні 2011 року, жодної згадки немає про балансоутримувача. Лишень зазначено, що облік, реєстрацію та підготовку урочистого відкриття забезпечують організаційній відділ апарату ОДА, управління культури, туризму і курортів, з питань внутрішньої політики облдержадміністрації.
Хмельницький — під тотальним відеоспостереженням?
Випадок з розбитими портретами Героїв Небесної сотні, по суті, вказав на елементарну відсутність безпеки та захисту для пересічних мешканців міста. При цьому ще наприкінці 2014 року заступник Міністра внутрішніх справ України Сергій Яровий обіцяв взяти вулиці Хмельницького під постійний нагляд відеокамер заради підтримання законності. Для цього було необхідно встановити 500 відеокамер, на які тоді не знайшли фінансування.
З новими пропозиціями у 2018 році вийшла хмельницька влада, яка заявила про амбітні плани з відеофіксації життя на вулицях обласного центру. Зокрема, пропонується встановити камери відеоспостереження у парках, скверах, рекреаційних зонах, набережних; пам’яткп культурної та історичної спадщини; вулицях, майданах, площах, бульварах, пішохіднихі та велосипедних доріжках; тротуарах; автомобільних стоянках та майданчиках для паркування транспортних засобів; пляжах; кладовищах; прибудинкових територіїх та приміщеннях спільного користування мешканців багатоповерхових будинків (за згодою); територіях будівель та споруд інженерного захисту територій; об’єктах міської інфраструктури (соціальні, інженерні та транспортні); засобах організації дорожнього руху; будівлях, спорудах виконавчих органів Хмельницької міської ради, підприємствах, установах та організаціях, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького; територіях, будівлях, спорудах закладів освіти та приміщення в них; територіях, будівлях, спорудах закладів охорони здоров’я та приміщення в них.
Уся відзнята відеоінформація генеруватиметься не менше 14 діб у міському комунальному підприємстві «Хмельницькінфоцентр». Пріоритетний рівень доступу до неї матимуть міський голова, його заступники; посадові особи виконавчих органів Хмельницької міської ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади; правоохоронні органи та військові формування; державна служба України з надзвичайних ситуацій; працівники суб’єктів охоронної діяльності.
Фінансування та розвиток системи відеоспостереження Хмельницького, як зазначено у проекті положення, буде здійснюватися за рахунок бюджетних коштів, а також інших джерел. Уже 13 грудня виконком розгляне Положення про систему відеоспостереження міста Хмельницького відправить на затвердження сесії міської ради.
Незалежний громадський портал.