Сьогодні в Україні оголошено новий етап реформи децентралізації, який дає поштовх для розвитку України.
Як повідосляє консультант з комунікацій проекту «ПУЛЬС» при Хмельницькому відділі Асоціації міст України Анна Сіра, для повноцінного втілення нового етапу треба затвердити новий адміністративно-територіальний устрій, збалансувати фінансові ресурси і повноваження громад і законодавчо закріпити права і можливості об‘єднаних громад. Нові місцеві вибори у 2020 році мають пройти вже на новій прогресивній адміністративно-територіальній основі.
Основні кроки нового етапу децентралізації
- Завершити створення ОТГ до червня 2020 року. Ресурси місцевого самоврядування будуть відповідати їх повноваженням.
- Ефективна система адмінтерустрою – трирівнева: громада, район, регіон ( АРК; 24 області; міста Київ, Севастополь; ~ 100 районів; ~1600-1800 громад).
- Зміни до Конституції, які закріплять права місцевого самоврядування. Інститут префектів, який представляє державну владу в регіонах.
- Наступні місцеві вибори у 2020 році мають пройти на новій адміністративно-територіальній основі.
Яким чином це торкнеться Хмельниччини? Відповідь на це питання надав консультант з юридичних питань проекту «ПУЛЬС» при Хмельницькому РВ АМУ Дмитро Василенко. За його словами, у разі прийняття усіх необхідних рішень, як і по всій країні, в області будуть переформатовані райони, що дасть змогу уникнути величезної кількості адміністративних витрат на утримання 20 райрад та апаратів адміністрацій, а також сформувати систему більш ефективного надання різноманітних послуг громадянам.
«Раніше, під час регіональної платформи Асоціації міст України у Хмельницькому голова ОДА Вадим Лозовий зазначив, що готовий проект переформатування області із створенням 4 районів: Славутського, Старокостянтинівського, Городоцького та Кам’янець-Подільського. Наразі це лише пілотний проект, до якого можуть вноситись зміни. Що ж до ОТГ, то місцеві ради, які до того часу не приймуть рішення про добровільне об’єднання чи приєднання, увійдуть в ОТГ відповідно до перспективного плану формування територіальних громад області. Тому якщо дехто вважає, що перспективний план не є ідеальним варіантом для їхньої громади, варто використати останній шанс і найближчим часом прийняти відповідні рішення», – зазначив Дмитро Василенко.