Ціна на газ – реалії та перспективи

Тривалі переговори з МВФ щодо підвищення ціни на газ завершилися компромісним рішенням: Уряд вдалося відстояти свою позицію. З 1 листопада ціна на газ для населення зросте на 23,5, а не на 60%, як того вимагав Фонд. Разом з тим, Кабмін посилює соціальний захист українських родин та витрати на енергомодернізацію будинків.

Рішення про зростання ціни на газ днями ухвалили на позачерговому засіданні уряду. За словами Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, це «компроміс, якого вдалося досягнути лише завдяки наполегливості українського уряду. Замість 60% ціна на газ з 1 листопада 2018 року зросте лише на 23,5% – майже втричі менше, ніж могло би бути».

Перемовини з МВФ були складними. Адже кредитори твердо стояли на своєму, вимагаючи підвищити ціну на блакитне паливо до такого рівня, який став би непосильним тягарем для пересічних громадян. МВФ висував вимогу прирівняти ціни на газ для населення до рівня промисловості. За таких умов платіжка пересічного українця за опалення мала б зрости на 60%. До прикладу, хмельницька родина середнього достатку змушена була б сплачувати за тепло та газ в середньому на тисячу-півтори гривень більше за кожен місяць. Українська сторона пропонувала МВФ не одне компромісне рішення, аргументуючи неможливість підвищення вартості газу для населення тим, що доходи українців поки що не дозволяють платити ринкову ціну на газ. Проте європейські кредитори не хотіли йти на поступки. Втім, їх таки змогли переконати.

З листопада газ подорожчає. Платитимемо за нього ми з вами більше, але найнезахищеніші громадяни мають право скористатися субсидією. Загалом, єдина реальна можливість в майбутньому знизити ціни на газ – це відмовитися від дорогого імпортного газу, але це можливо тільки після збільшення видобутку українського газу. І це пріоритетне завдання для «Нафтогазу» і «Укргазвидобування», поставлене Урядом.

«Держава захистить тих, хто потребує її допомоги – малозабезпечені громадяни отримають субсидію на сплату житлово-комунальних послуг. А вже з січня 2019 року в Україні запрацює монетизація субсидій. Українці будуть отримувати від уряду «живі» гроші для оплати комунальних послуг. Все, що буде заощаджено завдяки розумному споживанню енергоресурсів, залишатиметься людям», – зазначив Володимир Гройсман.

За інформацією департаменту соціального захисту Хмельницької ОДА, на 1 жовтня 2018 року документи на отримання субсидій подали 105 тисяч мешканців краю. Проте заяви продовжують доносити. Тож реальну кількість отримувачів субсидій, які матимуть допомогу від держави на період опалювального сезону, можна буде побачити значно пізніше. До речі, субсидію на минулорічний опалювальний сезон отримували 264 тисяч жителів області. Наразі триває процес прийому документів, їх перевірки та, власне, нарахувань. У соцзахисті переконують: допомогу отримають всі, хто її реально потребує.

Уряд вніс низку змін до порядку призначення субсидій, що спрощують отримання цієї допомоги. Відтак, субсидія призначатиметься на загальних умовах тим людям, за яких роботодавець не сплачує ЄСВ. Їх зможуть отримати безробітні. Субсидії будуть нараховувати родинам, що опинилися у скруті через важку хворобу або важку залежність одного з членів сім’ї. Пенсіонери, інваліди, особи, які втратили годувальника, зможуть отримати субсидію на понаднормову площу (до 30%). А також, субсидії зможуть отримати родини сотень тисяч заробітчан, якщо людина сплачує ЄСВ у тій країні, де працює, і надасть відповідне підтвердження. Крім того, до сукупного доходу не враховуватимуться сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація на вирощування телят тощо.

Домігшись значно нижчої ціни на газ для населення, в уряді запевняють, що кредит від МВФ Україна таки отримає. А це значить – нам вдасться уникнути дефолту. Наступного року Україна має віддати 400 млрд грн боргів – зовнішніх запозичень. Це борги, які держава накопичила, позичивши кошти протягом 2006-2013 років. Тоді загалом було запозичено 50 млрд дол., які ми вимушені віддавати. Як? Експерти впевнені – за умови отримання кредиту від МВФ.

Геннадій Ткачук, народний депутат України, стверджує:

– У 2019 році, аби розрахуватися з накопиченими за роки боргами, Україна має залучити $18 млрд. Зараз уряд вимушений звертатися за допомогою до МВФ, оскільки без цієї допомоги Україна не зможе погасити мільярдні борги. (За 7 років – 45 млрд доларів!). Якщо держава не зможе знайти грошей на розрахунки з кредиторами, змушена буде оголосити дефолт. А це означає: гривня різко девальвує, долар стрибне до позначки щонайменше 50 грн/$. Держава змушена буде запровадити валютні обмеження, в т.ч. на купівлю валюти. Відбудеться різке розкручування інфляції, стрімке подорожчання всіх товарів, заморожування зарплат і пенсій. Зросте безробіття. Відтак економічне зростання заморозиться щонайменше на десять років. Після оголошення дефолту, з Україною і з українськими компаніями миттєво перестають співпрацювати всі кредитори і інвестори. Держава змушена буде скоротити соціальні програми. Вихід один – програма МВФ.

Тож, компроміс уряду дозволить не лише уникнути дефолту з усіма його наслідками, але й надасть можливість країні продовжувати розвиватися.

Олег ВІТОРНИЙ.

 

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 4

  1. Клас….

  2. Какой д….ёб это написал?

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.