ТОВ: шокуючі нововведення з правової позиції

Те, що суспільство вимушене приймати з дня на день нововведення у правовому регулюванні вже не є чимось дивним, до нього звикли і навіть призначення на посаду генерального прокурора людини без освіти викликає лише чорний гумор. Однак новели правового регулювання діяльності товариств з обмеженою відповідальністю до гумору віднести не можливо аж ніяк. Тому власникам ТОВ слід приділити більше уваги такому:

За діючим законом про ТОВ, виключити учасника можливо або у разі його смерті, або у разі не сплати ним вартості частки. Так як раніше, виключити учасника із складу товариства за його неналежне відношення до своїх обов’язків чи інше вже не можливо. Але, це по закону. Все таки виключити будь-якого засновника із складу учасників можливо, хоча це потребує більш уважнішого рішення.

Виключити учасника може навіть особисто голова зборів, шляхом проведення голосування в порядку опитування учасників, що викликає доволі цікаве запитання про легітимізацію таких дій. Однак це вже інше питання, яке буде змушене розглядатись у суді.

Саме цікаве: поняття кворуму в новому законі не існує. Тобто, коли і скільки голосів вистачить для прийняття рішення це вже не питання закону.

Не менш цікавою є новела про перехід частки від одного учасника до іншого. Для цього вже не потрібно рішення зборів, а достатньо акту приймання – передачі частки, який подається державному реєстратору. Інші учасники будуть лише поставлені до відома, а правило переважного права на її придбання є доволі сумнівним.

«Приємна радість» очікує кредиторів ТОВ, які можуть отримати від власників товариства одностороннє рішення про розстрочку боргу, або взагалі про його не повернення в зв’язку з  забезпеченням. Такі рішення будуть законним, адже саме вони передбачені новим законом.

Хто чув, а хто не чув, але відтепер учасники ТОВ можуть укладати корпоративний договір, який може не відповідати Статуту, або навіть суперечити йому. Оскільки зміст корпоративного договору не підлягає розкриттю, на спадкоємців, кредиторів та контрагентів можуть чекати сюрпризи, і не завжди приємні.

Власники частки у статутному капіталі ТОВ розміром 50% і більше будуть здивовані тим, що вони вже не мають права без згоди інших учасників вийти із складу засновників. В свою чергу міноритарні учасники будуть диктувати свою волю головним акціонерам, в тому числі в питанні визначення вартості частки і порядку проведення виплат при виході.

Відтепер директор, члені ревізійного чи наглядового органу ТОВ несе матеріальну відповідальність за негативні наслідки, які настали внаслідок неналежного виконання своїх обов’язків. Раніше спори такого характеру існували лише в розвинутих країнах, оскільки цивілізовані відносини та чітке нормативне регулювання корпоративних відносин досить чітко визначало обов’язки посадових осіб,  пов’язувалось з професійними здібностями та випливало з освіченості таких осіб. Останнім часом така практика з’явилась і у ворожій нам Росії. Так що новели корпоративного законодавства є цікавими, корисними, вкрай важливими, їхнє втілення в життя направлене на покращення інвестиційного клімату та розвитку бізнеса.

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Роман Гавриленко

Роман Гавриленко

Голова хмельницького адвокатського об’єднання “Гавриленко і партнери” Роман Гавриленко

Один коментар

  1. ГОВОРИЛИ, БАЛАКАЛИ …

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.