Хто заробляє на “Екобусі” та куди зникають небезпечні відходи?

На адресу редакції НГП надійшов лист, у якому автор проводить розслідування, як працює міська програма утилізації небезпечних відходів. Перевіривши подану інформацію, ми вирішили опублікувати матеріал з огляду на важливість питань, які у ньому порушуються.

Як багатьом з вас відомо, з середини червня поточного року діє міська програма збору небезпечних відходів від мешканців міста. Багато хмельничан які стурбовані питаннями екології в місті уже скористалися цією програмою. А чи задумувалися ви куди далі потрапляють небезпечні відходи після того, як ви здали їх у “Екобус”? Бо турбота за екологію не повинна закінчуватися там де ви, здавши відходи, поставили собі галочку про те, що ваша місія виконана.

Недавно я сам здавав батарейки і ртутний термометр за цією програмою і мені стало цікаво дізнатися подальшу долю відходів, куди вони потрапляють і де будуть утилізовані чи перероблені. Але те, що я дізнався за 2 хв пошуку в Гуглі мене приголомшило.

Відомо, що “Екобус” функціонує під керівництвом ХКП “Спецкомунтранс” і усі зібрані відходи, згідно інформації на сайті Хмельницької міської ради, далі переробляє інше підприємство, цитую: “Усі небезпечні відходи, зібрані на екобус, комунальне підприємство «Спецкомунтранс» передаватиме ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Укрекопромпроект», з яким є договір. Підприємство має діючу Ліцензію Міністерства екології та природних ресурсів України.”

Фейсбук сторінка Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» повідомляє на запит читачки: «Укладено договір з ТОВ НВП “Укрекопромпроект”, яке має ліцензію Мінприроди у сфері поводження з небезпечними відходами та ліцензований склад на території м. Хмельницького. У свою чергу, ними укладено договір на утилізацію цих відходів».

 

Тож мені стало цікаво, що це за «Укрекопромпроект» і яким чином вони утилізують відходи, бо ще рік тому на Радіо Свобода була стаття на цю тему де між іншим було сказано: “Як з’ясували еко-активісти, в Україні немає жодного підприємства, яке б займалося переробкою використаних батарейок. Цей вид діяльності неприбутковий, а тому і немає охочих цим займатися. «Ми знаємо, що багато фірм мають ліцензію, але не мають потужностей і «утилізують» батарейки в найближчому лісі.”

Невже в Україні з’явилося підприємство, здатне утилізувати стільки видів небезпечних відходів які приймає “Екобус”? Сайт компанії «Укрекопромпроект» не надто інформативний і не дав ніякої інформації про те, яким чином відбувається утилізація чи переробка такого широкого спектру відходів. Крім того, що на сайті також відсутня інформація з реквізитами як то ЄДРПОУ та інформація про ліцензію Міністерства Екології, про діючий стан якої особливо підкреслено на сайті міської ради.

Тож довелося пошукати інформацію про «Укрекопромпроект» у інших джерелах, а саме на відомих ресурсах opendatabot.ua та youcontrol.com.ua . І тут з’ясувалися цікаві речі. За компанією тягнеться шлейф з 27 (!) судових ухвал в кримінальних провадженнях, в яких вона фігурує, остання з яких датована 17.07.2017 тобто майже за рік до того, як офіційно стартувала міська програма збору відходів.

Відкривши останню ухвалу суду по справі № 686/13443/17 читаємо наступне:

В обґрунтування даного клопотання слідчим зазначено, що, посадові особи ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Укрекопромпроект» (код ЄДРПОУ 37825486) з метою отримання ліцензій на право здійснення операцій із поводження з небезпечними відходами (збирання, зберігання) подали в Міністерство екології та природних ресурсів України завідомо неправдиві відомості, щодо відповідності їх кваліфікаційним та технологічним вимогам.

Вищевказані підроблені документи стали підставою для видачі ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Укрекопромпроект» ліцензій Міністерства екології та природних ресурсів України на здійснення господарської діяльності пов’язаної із операціями у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, зберігання).

Одночасно встановлено, що посадові особи ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Укрекопромпроект» під час здійснення господарської діяльності пов’язаної із операціями у сфері поводження з небезпечними відходами фактично не здійснюють роботи по їх збиранню та зберіганню, отримуючи за надані послуги кошти, а небезпечні відходи зберігали та транспортували в порушення норм природоохоронного законодавства.

Отримуючи фінансування за виконані роботи (послуги) посадові особи ТОВ “НВП Укрекопромпроект” здійснювали документальне оформлення факту утилізації небезпечних відходів придбання товарно-матеріальних цінностей та інших ніби то субпідрядних робіт у підконтрольних СГД з ознаками сумнівності для зменшення податкового навантаження з ПДВ та переведення коштів у неконтрольовану готівку.

Дане кримінальне правопорушення 08.12.2016 року зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань №12016240010007856, правова кваліфікація правопорушення ч.2 ст.366 КК України”

Тобто підприємство фактично не виконувало ніяких робіт по зберіганню і утилізації відходів і взагалі підробило документи для отримання ліцензії для такого виду діяльності і про це було відомо за рік до старту міської програми. Аналогічні випадки і у інших 26 ухвалах суду по цій фірмі.

Вивчаємо далі офіційні повідомлення, а саме, 30.07.2014 відбувається зміна юридичної адреси, і тут стає відомо, що «Укрекопромпроект» переїжджає з вул. Сковороди на вул. Курчатова у м. Хмельницький. О, то це ще і місцева фірма?

29.10.2015 слідує повідомлення про втрату установчих документів і згодом місцем реєстрації стає столиця.

04.12.2017 02.07.2018 – Перевірка згідно плану заходів державного нагляду на 2018 рік. Орган державного нагляду: Міністерство екології та природних ресурсів України

А що ж там з ліцензією, документи на одержання якої були підроблені ще у 2017-му? В переліку ліцензіатів на сайті Міністерства Екології вищезгадане підприємство відсутнє, тобто це опосередковано вже говорить про те, що ліцензії воно не має на даний момент. Але нам потрібні прямі докази. Нажаль розділ youcontrol з ліцензіями не доступний фізичним особам. Але на трохи змінений пошуковий запит Гугл видає одразу джекпот – повідомлення на сайті УНІАН “Мінприроди відібрало ліцензії на поводження з небезпечними відходами у 26 спецпідприємств” де згадується хто би ви думали? ? І саме головне, є посилання на Наказ Міністерства Екології де вказано про те, що з 13.07.2018 «Укрекопромпроект» позбавлений ліцензії.

Тепер коротко побудуємо хронологію зазначених фактів:

з 09.06.2016 по 17.07.2017 «Укрекопромпроект» згадується у 27-ми ухвалах суду по кримінальним провадженням. На 17.07.2017 з ухвали суду відомо, що посадові особи фірми підробили документи для одержання ліцензії та виконували утилізацію “на папері”.

04.12.2017 Міністерство Екології призначає перевірку підприємства на 02.07.2018

15.06.2018 стартує міська програма зі збору небезпечних відходів у якій ХМП “Спецкомунтранс” має укладений договір з «Укрекопромпроект» щодо якої вже рік як існують підозри, і на сайті Міської ради особливо підкреслюється факт того, що фірма має діючу ліцензію.

13.07.2018 Міністерство Екології позбавляє «Укрекопромпроект» ліцензії, а “Екобус” в Хмельницькому продовжує збирати відходи і збирає їх і до сьогодні. Куди потрапляють зібрані відходи – загадка.

Логічне питання до міської влади в особі міського голови Олександра Симчишина і його радника Миколи Ваврищука, а також усієї Хмельницької міської ради: чи міська влада і посадові особи знали про ці факти, на пошук яких у відкритих джерелах необхідно не більше 2-х хвилин до того як запустити програму? Хотілося б також запитати і бувшого керівника ХКП “Спецкомунтранс”, який звільнений Розпорядженням міського голови від 29.08.2018р. №353, що він думає про ці факти?

Питання до хмельничан: а чи не дурять нас посадовці? Чи не тримають нас за йолопів годуючи “Розумним довкіллям”, а за спинами вивозять небезпечні відходи на сміттєзвалище, а виділені з міського бюджету гроші наших податків ділять між собою і керівництвом “Укрекопромпроект”.

Grisha Neizhmaslo
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 2

  1. Дякую за репост моєї статті, і дякую тому, хто “надіслав лист в редакцію” але може буде логічно вказати автора і посилання на оригінальний пост: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2198418187080691&id=100007375935725
    Все ж таки розповідь від першої особи ведеться.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.