Державне агентство енергоефективності та енергозбереження на прикладі Хмельницького розібрало модель з комплексної переробки твердих побутових відходів з повним використанням їх енергетичного потенціалу.
Про це йшлося на нараді з експертами щодо найефективніших шляхів стимулювання використання сміття з метою виробництва електричної та теплової енергії в Україні.
Як зазначає прес-служба відомства, для переробки 80 тис. т побутових відходів, які щорічно продукує Хмельницький, необхідно залучити 19,2 млн євро інвестицій в побудову переробного комплексу. Це дасть можливість виробляти 2,2 МВт електроенергії і 1,73 МВт теплової енергії.
Окупність проекту – від 7 років.
Проаналізувавши різні фінансові моделі будівництва сміттєпереробних заводів для подальшої генерації енергії, учасники наради дійшли висновку про ефективність проекту, що передбачає сортування сміття, отримання біогазу з біологічної фракції і обов’язкову когенерацію – виробництво електричної і теплової енергії.
“Для інвесторів такі проекти будуть вигідні, адже електричну енергію з біогазу можна реалізовувати за підвищеним «зеленим» тарифом в розмірі 12,4 євроцентів/кВт*год, а тепло подавати в мережу міста за стимулюючими тарифами”, – запевнив глава Державного агентства енергоефективності та енергозбереження Сергій Савчук.
При цьому відзначаються ризики для подібних проектів. Зокрема, це відсутність гарантованого обсягу надходження сміття на переробку.
Як писав НГП, хмельницький міський голова Олександр Симчишин обіцяв побудувати сміттєпереробний завод до 2022 року. Наразі депутати Хмельницької міської ради можуть проголосувати за викуп земельних ділянок, які розташовані поблизу обласного центру.
Довідка НГП. Хмельницький міський полігон твердих побутових відходів заснований в 1956 році як відкрите звалище на місці глиняного кар’єру площею 8,88 га. Досі невідома його точна глибина, при цьому висота насипу відходів оцінюється в 50 метрів над рівнем ґрунту. Це приблизно, як одна 16-поверхівка. Кількість ТПВ, які захороненні на полігоні, на кінець 2014 року становила більше 4,25 млн. тонн. Щодобове поступлення сміття та відходів — 2300 куб. м.