Пріоритетним напрямком нашого закладу, Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва, є створення умов для повноцінного творчого, інтелектуального, духовного, фізичного розвитку та національно-патріотичного виховання особистості. Розуміючи і приймаючи реформування держави, в тому числі, реформування освіти в умовах децентралізації, ми, педагогічні працівники палацу творчості, прагнемо зберегти, вдосконалити та розширити мережу гуртків закладу. За наказом МОНУ №1149 від 09.08.2017 р. «Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва» наш заклад набув статусу експериментального навчального закладу всеукраїнського рівня за темою «Створення моделі освітнього простору позашкільного навчального закладу в умовах децентралізації».
Зрозуміло, що ефективна діяльність нашого позашкільного закладу значною мірою залежить від управлінських якостей керівника, його професійної компетентності. На жаль, ми зіткнулися зі свавіллям новопризначеного (з 17.07.2017 р.) директора та його некомпетентністю, що проявляється в порушені законодавства і створенні негативного морально-психологічного клімату в колективі.
Ми розуміємо, що директор Гула Володимир Валентинович, внаслідок недостатнього практичного досвіду, не володіє професійними ключовими компетенціями, а саме: методологічними, нормативними, управлінськими, фінансово-економічними тощо. Але, враховуючи фах Володимира Валентиновича такі компетенції, як знання і розуміння законів суспільної взаємодії та норм правових стосунків, на думку колективу, мали би бути на високому рівні.
Жоден з працівників закладу не чинив опору діяльності директора та був готовий до співпраці. На жаль, дедалі почастішали випадки, коли керівник систематично порушує службову етику та трудове законодавство, демонструючи правовий нігілізм та юридичну неграмотність, ігноруючи Закони України «Про освіту», «Про позашкільну освіту» та Кодекс законів про працю України, а саме:
– стиль управління авторитарний та непрофесійний. Це проявляється у зверхньому, зневажливому ставленні до працівників, нетерпимості до думок інших; вживанні ненормативної лексики на адресу педагогів та старших вихованців; підвищенні голосу, роздратованісті, невмінні володіти собою, криках на підлеглих зі словами: «Сісти! Я сказав», «Я – директор! І будете виконувати всі мої вказівки!»; провокуванні конфліктів між підлеглими, несправедливій оцінці їх професійних дій, принижуючій критиці тощо. Тим самим директор викликає у членів колективу негативне ставлення до себе, як до керівника;
– завдання та розпорядження є нечіткими у формулюванні, роздаються без урахування специфіки позашкільної освіти, посадових обов’язків працівників, можливості їх виконання та обґрунтованості у термінах виконання. Тим самим вносить дезорганізацію у здійснення навчально-виховного процесу. До прикладу, завдання для методистів: «Подати в друкованому вигляді своє власне бачення стратегії розвитку палацу творчості в умовах експерименту. Вказати чітку послідовність етапів, форм та методів організації експериментальної роботи, шляхи її реалізації, методику та кінцевий результат експерименту, що призведе до оптимізації та суттєвої економії бюджетних коштів, але з обов’язковим збереження якості навчання». Складається враження, що наказ МОНУ №1149 від 09.08.2017 р. «Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва», в якому чітко визначені програма дослідно-експериментальної роботи, всі етапи, шляхи реалізації та кінцевий результат експерименту документом не є (для директора) обов’язковим до виконання;
– вимога виконувати «вказівки директора», які не входять до посадових обов’язків та компетенцій працівників, а в разі не виконання – складання актів та видання неправомірних наказів про оголошення догани працівникам, погрози про їх звільнення та саме звільнення. Також, натякає про перерозподіл навчальних годин працівникам, які його «розчарували»;
– Гула В.В. зловживає посадою в своїх особистих цілях, а також систематично не дотримується графіку роботи, який затверджений внутрішнім наказом, і свій робочий час може розпочати об 11.30, 13.00, 14.30 тощо. Така ситуація унеможливлює ефективну і злагоджену роботу в колективі. Директорське «не на часі» гальмує вирішення багатьох питань щодо організації навчально-виховної та господарської роботи (підпис фінансових документів, документів на стипендії міського голови тощо);
– зводить особисті рахунки з підлеглими, які йому не до вподоби; здійснює тиск на працівників, погрожуючи залишити їх без робочого місця (до 06.04.2018 року заступнику з методичної роботи звільнити кабінет та перейти в методичний, в якому працює вже 4 працівника; 04.04.2018 року не допустив до роботи заступника з навчально-виховної роботи, змінивши замок в її кабінеті до 08.30 год.); «проводить опитування» педагогів до якого «табору» вони відносяться;
– мали місце випадки складання Гулою В.В. актів про, так би мовити, допущення порушень трудової дисципліни з боку підлеглих і примушування інших, залежних від нього по роботі осіб, до їх підписання, погрожуючи їм звільненням вразі відмови. Вимагає від людей безглузді пояснювальні у письмовому вигляді;
– регулярно не проводить заняття в гуртку «Дебати», хоча заробітну плату отримує постійно;
Колектив обурюють висловлювання та бажання директора: «побудувати вертикаль влади в палаці», «замінити всю «стару» гвардію», «всі будуть сповідувати субординацію», «Ми перемогли Януковича, майже перемогли Путіна і Вас переможу!!» та інші. Також, його заява на місцевому телебаченні, що він здійснює заходи як кризовий менеджер, і що в палаці протягом 16 років нічого не робилось та інші. Звертаємо Вашу увагу на те, що в закладі працюють висококваліфіковані працівники:
Учитель-методист 2 чол.
Керівник гуртка-методист 12 чол.;
Старший учитель 1 чол.;
Заслужений працівник освіти України 1 чол.;
Заслужений працівник культури 1 чол.;
Заслужений тренер України 1 чол.;
Знак «Відмінник освіти України» 7 чол.;
Майстер спорту України 2 чол.;
Народний майстер 1 чол.;
Почесні грамоти ВР України «За особливі заслуги перед українським народом» 3 чол.;
Грамоти Міністерства освіти і науки України 14 чол.;
Премії міської ради 3 чол.;
Премії ім.Б.Хмельницького 5 чол.;
Звання «Народний художній колектив» 6 кол.;
Звання «Зразковий художній колектив» 3 кол.
Все це і спонукало працівників звернутися зі скаргою на службову некомпетентність керівника закладу до міського голови, заступника міського голови та директора Департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради.
За ініціативою міського голови Симчишина О.С. в закладі відбулися збори трудового колективу (16.06.2018 р.), на яких директор Департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради Миколаїв Роман Дмитрович зазначив, що такі імпульсивні дії керівника закладу є недопустимі в роботі з колективом. Але, Гула В.В. не змінив своєї тактики, продовжує чинити незаконні дії: оголошує конкурс в соцмережі на посади працюючих працівників (головний бухгалтер, бухгалтер, секретар-діловод), продовжує порушувати законодавство щодо ведення внутрішньої ділової документації, видає розпорядження методистам розробити стратегію розвитку палацу щодо оптимізації та залучення додаткових коштів (а це компетенція керівника і фінансової служби палацу), дестабілізує роботу навчально-виховної частини (тривалий період заступник з НВР перебуває на лікарняному в наслідок дій керівника), проводить активні консультації щодо зміни голови профкому палацу і пропонує цю громадську посаду іншим працівникам, які, на його погляд, «зручні» для нього (така реакція керівника зумовлена протестом профкому щодо його незаконних дій та захисту інтересів працівників) тощо.
Колектив палацу творчості за усі роки свого існування не мав жодних трудових спорів та конфліктів між адміністрацією та працівниками. Всі підрозділи палацу співпрацювали професійно і в цілісній системі, в атмосфері поваги та взаєморозуміння, без жодного психологічного тиску. Все це й дало змогу піднести наш заклад на високий загальноукраїнський рівень.
Тривалий період наш колектив не виносив за межі палацу творчості проблеми та не шукав захисту від свавілля керівника, сподіваючись на порозуміння. Але, враховуючи створену Гулою В.В. напружену ситуацію в колективі, ми змушені просити в межах компетенції втрутитися в ситуацію та надати оцінку діям керівника закладу компетентним органам, та звертатися до громадськості. Сподіваємось, що це сприятиме нормалізації трудових відносин та відновленню нормальної психологічної атмосфери в колективі.
Колектив Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва.