50 гектарів на 50 років: хто контролює ліси Хмельниччини

Так склалося, що лісова природа притягує магнітом не лише грибників чи любителів маївок, а й птицю з числа владно-політичного істеблішменту. Останні не просто ставлять за ціль милуватися деревами або збирати ягоди — для них відкривається новий шлях до багаторічної експлуатації природи задля ведення приватного бізнесу.

Офіційно в Україні не передбачена оренда земельних лісових ділянок. Проте стаття 16 Лісового кодексу вводить поняття постійного або тимчасового користування лісами. Протягом 2006-2016 років розпорядженнями голів Хмельницької облдержадміністрації було виділено 23 лісові ділянки в тимчасове довгострокове користування загальною площею 53,12 гектара.

Як повідомив у відповіді на інформаційний запит перший заступник начальника Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Хоптинець, ліси передали в користування фірмам та фізичним особам для культурно-оздоровчих, рекреаційних, туристичних і освітньо-виховних цілей.

Спробуємо проаналізувати, як це відбувається на практиці. Голова Хмельницької ОДА Олександр Корнійчук 5 серпня поточного року підписав розпорядження про надання у користування ТОВ “Саман-Глей” лісової ділянки площею 3,47 га терміном на 10 років на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району.

Після оприлюднення цього документу суспільний резонанс був настільки великий, що керівництву області довелося пояснювати своє рішення. Перерахувавши обов’язкову бюрократію, без якої не народився б офіційний дозвіл на користування лісами, в ОДА додали: “Облдержадміністрацією не встановлюються бенефіціарні власники, чим забезпечується рівність суб’єктів господарювання різних форм власності”.

Така публічна сором’язливість має просте пояснення — за фірмою “Саман-Глей” стоїть “свій хлопець”. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, “товка” створена 2010 року. Засновниками є ПП “Аграрна компанія 2004″ (Волочиськ) і Людмила Лабазюк. Кінцевим бенефіціаром зазначається нинішній народний депутат від групи “Воля народу” Сергій Лабазюк. До речі, пани Лабазюк і Корнійчук добре знайомі по Верховній Раді VII скликання — обоє були народними депутатами та співавторами законопроектів.

Це не єдині ліси, якими користується маловідома “Саман-Глей”. У 2013 році тодішній губернатор з Партії регіонів Василь Ядуха виділив їй 2 га на території Волочиського лісництва строком на 49 років.

Є й інші яскраві приклади використання лісів аж надто наближеними персонами до влади. Зокрема, ТОВ “Юрінформ” на підставі розпорядження голови ОДА Івана Гавчука 29 вересня 2008 року отримало лісову ділянку площею 0,97 га у лісовому масиві, що знаходиться на території Давидковецької сільської ради Хмельницького району (потрапила до лісового заказника місцевого значення “Давидковецький” — авт.) терміном на 42 роки. Власником“товки” є киянка Леся Іванівна Аракелян, якій спільно з Ганною Гавчук іще належить ТОВ “Краяни-Поділля” (Хмельницький). Підсумовуємо: Леся Аракелян — це рідня донька губернатора Іван Гавчука, а Ганна Гавчук — його дружина.

Після завершення каденції “помаранчевого” очільника Хмельниччини у фірми його доньки почалися проблеми. Прокуратура Хмельницької області у Господарському суді оскаржила розпорядження по лісах. Столична Феміда задовольнила позовні вимоги прокуратури, яка наполягала на тому, що спірне розпорядження голови ОДА не відповідало вимогам ст. 100 Лісового кодексу України та ст.ст. 40, 64 Закону України “Про природо-заповідний фонд України”.

Вищий господарський суд України також був на боці інтересів держави, визнавши незаконне будівництво двоповерхового будинку площею 115 кв. м ТОВ “Юрінформ”  на лісових землях. Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області мала через суд стягнути з цього користувача 23 тис. грн. збитків і зобов’язати демонтувати нерухомість. Однак на місяць пропустила позовні терміни! Таким чином, на вересень 2016-го ТОВ “Юрінформ” продовжує користуватися майже гектаром лісових насаджень.

Певна “сімейність” прослідковується в розпорядженні голови Хмельницької ОДА Василя Ядухи від 17 листопада 2011 року, яким ПП “Ді Ай Сі” передано лісову ділянку площею 9,1 га на території Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району (заказник місцевого значення “Лісогринівецький” — авт.) строком на 49 років. Теперішнім засновником і кінцевим бенефіціаром зазначається хмельничанка Катерина Залуцька. Натомість до жовтня 2011-го фірму контролювало бізнесове подружжя Валерія та Оксани Кольгоферів. На той час Валерій Олександрович керував Летичівською райдержадміністрацією (а з 2013-го — Хмельницькою РДА), а Оксана Вікторівна була депутатом Хмельницької міськради від Партії регіонів.

Крім цього, Кольгофери зі свого боку також “віддячили” керівництву області, майже за безцінь продавши триповерхову будівлю сину тодішнього губернатора Олександру Ядусі.

Прокуратура Хмельниччини після зміни влади теж цікавилась законністю, виділених лісів в користування ПП “Ді Ай Сі”. Але програла суди.

Ложкою дьогтю у бочці меду “лісових історій” є розпорядження Кабінету міністрів України від 10 березня 2010 року №373. На той час чинний Прем’єр Юлія Тимошенко вилучила з постійного користування державного підприємства “Славутське лісове господарство” земельну ділянку лісогосподарського призначення площею 1,41 гектара (лісова ділянка), розташовану за межами населених пунктів Славутського району та надала її в оренду строком на 50 років із зміною цільового призначення виробничо-комерційному підприємству “Явір-Інвест” для розміщення під’їзної залізничної колії. Вилучення лісової ділянки відбувалося за екстрених умов: на президентський престол зайшов Віктор Янукович, тож Юлії Володимирівні вочевидь необхідно було вирішити господарські питання окремих політичних соратників.

Виявляється, що “Явір-Інвест” контролюється Наталією Лукашук, дружиною народного депутата IV, V, VI скликань від ВО “Батьківщина” Олега Лукашука. Більше того у далекому 1998 році це підприємство заснував сам Олег Григорович.

 

Перелік юридичних та фізичних осіб, яким передані в тимчасове довгострокове користування лісові ділянки на території Хмельницької області

 

п/п

Підприємство/

лісництво

Площа, що виділяє-

ться, га

Тимчасовий лісокористу-

вач

Підстава для виділення лісів Строк дії договору  

Примітки

1. Ярмолинецьке спеціалізоване лісогосподарське підприємство “Агроліс”  

 

12,6

 

ПП ТрофімченкоЮ.І.

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

№301/2007-р від 24.09.2007

 

 

 

 

 

49 років

 

 

 

2. ДП “Хмельницьке ЛМГ”Хмельниць-

ке лісництво

 

 

 

0,25

 

ПМП “Інтер-Бізнес”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

№154/2007-р від 21.05.2007р.

 

 

 

10 років

 

 

 

3. ДП “Хмельницьке ЛМГ”Хмельницьке лісництво

 

0,3

 

ПП Пахольчук В. А.

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

№336/2008-р від 23.06.2008р.

 

42 роки  

 

 

4. ДП “Хмельницьке ЛМГ”Хмельницьке лісництво

 

0,97

 

ТОВ “Юрінформ”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

№491/2008-р від 29.09.2008р.

 

42 роки Засноване Лесею Арекалян і Русланом Атаманчуком.

Власником є  Арекалян, донька екс-губернатора Хмельницької області Івана Гавчука.   Основний вид діяльності –  неспеціалізована оптова торгівля

5. ДП “Кам’янець-Подільський лісгосп” Маківське лісництво

 

0,15

 

ПП Берека О.В.

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

30.12.2008р 641/2008-р

 

42 роки  

 

 

6. ДП “Хмельницьке ЛМГ”Хмельницьке лісництво

 

0,95

 

ПП “Ресурс Інвест Агро”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

№503/2008-р від 01.10.2008р.

 

42 роки Засновником і директором рахується хмельничанин Роман Пісковецький. На цю ж людину зареєстровано кілька фірм, зокрема, ТОВ “Стандарт-Інвест”, ПП “Інтеренергопостач”.
7. ДП “Славутський лісгосп” Голицьке лісництво ( на даний час Стриганське лісництво)

 

0,95

 

ЗАТ                    “Об’єднання “Прогрес”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

01.12.2008р № 595/2008-р

 

49 років Належить депутату Хмельницької обласної ради кількох скликань Артуру Фрідману.
8. ДП “Славутський лісгосп” Голицьке лісництво ( на даний час Стриганське лісництво)

 

0,92

 

ТОВ “Укрстандарт”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

01.12.2008р № 596/2008-р

 

49 років Кінцевим бенефіціаром виступає хмельничанин Олег Янковий, член “Єдиного центру”.
9. ДП “Шепетівський лісгосп” Климентовицьке лісництво

 

0,9

 

ПП “Лісовий кордон”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

№ 564/2008-р від 7.11.08р.

 

49 років Засновниками зазначаються Валентина Молокопой і Тетяна Сасюк з Шепетівки.
10. ДП “Славутський лісгосп” Голицьке лісництво ( на даний час Стриганське лісництво)

 

0,5

 

ТОВ “Явір”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

30.12.2008р 644/2008-р

 

49 років Контролюється поляком Пьотром Панковскі. Ключовий профіль -лісопильне та стругальне виробництво
11. ДП “Славутський лісгосп” Голицьке лісництво ( на даний час Стриганське лісництво)

 

0,5

 

ПП Бацан Р.А.

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

25.06.2009р №232/2009-р

 

49 років  

 

12. ДП “Новоушицьке ЛГ” Струзьке лісництво

 

2,0

 

ТзОВ “Дністер Клаб”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

10.08.2009  №295/2009-р

 

49 років Володіє місцевий мешканець Олександр Зеленюк. На нього також записано ряд фірм
13. ДП “Новоушицьке ЛГ” Струзьке лісництво

 

3,6

 

ПП ”Затишок”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

17.08.2009  №305/2009-р

 

49 років Заснувала мешканка Хмельницького району Антона Климко. Фірма  ПП ”Затишок”

фігурує у судовому реєстрі –  самовільно зайняло земельну ділянку під будівництво приміщення у прибережній захисній смузі річки Дністер

14. ДП ХОСЛАП “Хмельницькагроліс” Хмельницьке лісництво

 

2,7

 

ТОВ “Магазин Сонячний”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

30.09.2010 №497/2010-р

 

49 років Належить бізнесовій сім’ї з Хмельницького Сергію та Олені Пенкаль. Вони більше відомі організацією ресторанного бізнесу
15. ДП “Хмельницьке ЛМГ”Хмельницьке лісництво

 

9,1

 

ПП “Ді Ай Сі”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

№433/2011-р від 17.11.2011р.

 

49 років Бенефіціаром виступає Катерина Залуцька з Хмельницького

Фактичними власниками через Залуцьку залишається бізнес-родина Кольгоферів. У часи влади Януковича Валерій Кольгофер очолював  керував Летичівську райдержадміністрацію. Оксана Кольгофер  була депутатом Хмельницької міськради від Партії регіонів

16. ДП “Новоушицьке ЛГ” Струзьке лісництво

 

1,4

 

ФОП Ватагович Олена Володимирів-на

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

05.07.2012 №168/2012-р

 

49 років  

 

 

17. ДП “Новоушицьке ЛГ” Струзьке лісництво

 

1,0

 

ПП “Ніком”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

03.06.2013 №168/2013-р

 

49 років Директор і засновник Аркадій Шевчук з Новоушицького району. Фірма спеціалізується на  будівництві житлових і нежитлових будівель
18 ДП Хмельницьке ЛМГ”  Червонозірське лісництво

 

1,8 ТОВ “Хмельницька універсальна компанія”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

14.06.2013 №185/2013-р

 

49 років Належить хмельницькому підприємцю Олексію Телезі
19. ДП Хмельницьке ЛМГ”  Хмельницьке лісництво

 

0,65

 

ТОВ “Подільська регіональна агенція”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

17.09.2013 №298/2013-р

 

49 років Фірма створена за п’ять місяців до отримання дозволу на користування лісовою ділянкою. Її заснували хмельничани Юрій Кравчук і Ольга Кравчук
20. ДП ХОСЛАП “Хмельницькагроліс” Волочиське лісництво

 

2,0

 

ТОВ «Саман – Глей»

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

13.09.2013р. №288/2013-р

 

49 років Фірму заснували ПП “Аграрна компанія 2004” і Людмила Лабазюк. Власником є народний депутат з групи “Воля народу” Сергій Лабазюк
21. ДП “Шепетівський лісгосп”  Пліщинське лісництво

 

4,4

 

ТОВ “Торговий дім “Шепетівський цукор”

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

№585/2015-р від 26.11.2015р.

 

10 років Контролюється кіпрським офшором  “ПОМАРІУМ КЕПІТАЛ ЛІМІТЕД”
22. ДП “Новоушицьке ЛГ” Струзьке лісництво

 

2,00

 

Міжнародна громадська організація «Наша спадщина»

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

№122/2016-р від 17.03.2016р.

 

7 років Директором є Сергій Московка. Лісову ділянку виділили під будівництво туристичної бази на Дністрі
23. Агрофірма “Проскурів”

 

3,48

 

ТОВ «Саман – Глей»

 

Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

№323/2016-р від 05.08.2016р.

 

10 років Фірму заснували ПП “Аграрна компанія 2004” і Людмила Лабазюк. Власником є народний депутат з групи “Воля народу” Сергій Лабазюк

      Віталій Тараненко.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 7

 1. Все це дитячі забавки. Наприклад у Кам’янець Подільський районі національний парк “Подільські Товари” передав в оренду підприємцю Хусейну Дукаєву 300га лісу в оренду на бакітській затоці.Для довідки Х.Дукаєв чеченець найближчий соратник губернатора області , очолює ячейку так званого “народного контролю”у Кам’янець Подільську.

 2. Капля в морі. Щось дали, хай люди працюють, створюють робочі місця. Головне щоб робота робилась.

 3. Мало виділили. Треба щоб туризм розвивався в області. Якийсь український діснейленд зробили б чи що. Щоб люди приїздили в область, щоб дохід був.

 4. “Оренда”, “користування” лісами – за цим хоть якійсь вигляд законності… А що таке ДП ХОСЛАП, хто і з якою метою його створив? Чому під егідою цього ХОСЛАПу знищуються під “0” всі ліси, яки належали знищеним колгоспам? Чому мешканцям сіл, які ці ліси вирощували свого часу, забороняють навіть дрова збирати у цих лісах. Хто може вивчити цю проблему і надати будь-яку зрозумілу інформацію з цього приводу?
  Конкретний приклад: Ліс між селами В.Калинівка і Черепівка Хмельницького району, який знищується і вдень, і вночі, в будні і по вихідних і святкових днях. А деревина вивозиться критими фурами з номерами інших областей. Хто на цьому заробляє і що від цього тим, хто цей ліс виростив?

  • Звертайтесь в Екологічну інспекцію в області. Більше нікуди, або до Корнійчука він допоможе. Вивозити допоможе.

 5. 16. ДП “Новоушицьке ЛГ” Струзьке лісництво
  1,4
  ФОП Ватагович Олена Володимирів-на

  Розпоряджен-ня голови Хмельницької ОДА

  05.07.2012 №168/2012-р, щось без коментарію

  49 років

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.