Історія одного депутатського запиту

Події пленарного засідання останньої сесії Хмельницької обласної ради показали, що рада втрачає авторитет та підтримку.

Не дивно, що Герой України, видатний аграрій, старожил депутатського корпусу Петро Володимирович Іващук нещодавно склав повноваження депутата обласної ради, бо вважає, що ходити на сесії стало принизливо, немає порядку та дисципліни.

Для керівництва обласної ради та депутатського корпусу є предмет для самоаналізу та відвертої розмови.

Сам маю чималий і позитивний і негативний досвід представляти інтереси виборців у радах різного рівня. Був депутатом районної ради, тричі обирався депутатом обласної ради, народним депутатом України 4-го скликання, 8 років представляю України в Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи.

На прикладі одного депутатського запиту хочу продемонструвати як іноді депутатська ініціатива, яка підтримана 95% депутатів провалена через бездіяльність посадових осіб обласної ради.

У 2015 році Міжнародна організація «Трансперенсі Інтернешнл», спільно з українськими IT компаніями, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Антимонопольним комітетом України розробили унікальну систему електронних закупівель ProZorro.

Ця система зводить до мінімуму можливості для корупції у державних закупівлях внаслідок швидкого та легкого доступу до торгів і прозорих процедур.

Взявши за основу цю систему Верховна Рада України у грудні 2015 року ухвалила Закон України «Про публічні закупівлі», який забезпечує законодавче підґрунтя для наступного етапу реформи держзакупівель – повного переходу на електронні тендери.

Повний перехід на електронну систему держзакупівель відбувся протягом 2016 року. З 1 квітня 2016 року Закон став обов’язковим для центральних органів влади, а з 1 серпня 2016 року для всіх замовників.

Завдяки появі реальної конкуренції та зниженню корупційних ризиків за час роботи електронної системи закупівлі в цілому по Україні вдалося зекономити більше 15 млрд. грн.

З прийняттям цього Закону з’явилася можливість змінити корумповану систему державних закупівель в Хмельницькій області ще на початку року і зекономити декілька десятків мільйонів гривень платників податків.

17 лютого 2016 року з трибуни обласної ради звернувся з депутатським запитом, який був підтриманий майже всім складом депутатів ради, до голови обласної ради Загороднього Михайла Васильовича з пропозицією зобов’язати комунальні підприємства, які підпорядковані обласній раді, здійснювати закупівлі із застосуванням системи електронних держзакупівель ProZorrо до повного вступу Закону України «Про публічні закупівлі» в силу, як це зробили на той час Державне управління справами, Міністерство юстиції України, Міністерство оборони України, Національний банк України, НАЕК «Енергоатом», Київська міська державна адміністрація, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство інфраструктури України, Міністерство охорони здоров’я України, Державна фінансова інспекція України, Львівська міська рада, Полтавська обласна рада.

До речі, 23 лютого 2016 року голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький підписав розпорядження і запровадив електронні закупівлі на підприємствах і установах, засновником яких є Полтавська обласна рада.

Лише за 3 місяці у Полтавській області проведено 1 тис. тендерів і економія досить відчутна – 26 млн. грн. Ці кошти будуть витрачені на інші статті.

Незважаючи на очевидні переваги запровадження електронних закупівель, керівництво нашої обласної ради проігнорувало вказаний депутатський запит.

У відповідь на депутатський запит отримав лише декілька відписок у яких повідомлялося, що спочатку потрібно провести навчання керівників, здійснити реєстрацію в системі та вжити «організаційно-технічних заходів» для запровадження системи ProZorro.

А поки представники апарату обласної ради навчалися та вживали «організаційно-технічних заходів» правоохоронні органи спільно з Хмельницьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України продовжують виявлятися економічні злочини, змови, відкати, завищені ціни на торгах.

Як результат Київська міська державна адміністрація користуючись системою електронних закупівель закупила витратні матеріали для гемодіалізу в 1,6 рази дешевше ніж ми в Хмельницькій області.

На це звернула увагу два місяці тому голова комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець та зробила депутатський запит до Служби безпеки України і Держфінінспекції з метою перевірити закупівлю медикаментів у Хмельницькій області. Вона критикує нашу область, яка не скористалася закупівлею медикаментів від міжнародних організацій, тому що Хмельницька область не провела жодного тендеру через ProZorro.

До речі, за висновками експертів центру політичних студій та аналітики «Ейдос», за результатами досліджень, проведених в Рівненській, Вінницькій та Чернігівській областях економія медичних установ при проведенні закупівель через систему ProZorro складає від 16 до 26%.

Ще один приклад. Київська обласна державна адміністрація закупила 14 автобусів для шкіл вартістю 850 тис. грн. Ми ж купуємо аналогічні автобуси за 1,2-1,5 млн.грн.

54 тисячі електронних тендерів відбулося за І півріччя 2016 року по Україні і жодного по Хмельницькій області.

Чому? Пояснення цьому одне –  відсутність політичної волі та бажання почистити корумповану систему і позбутися схем по розпилюванню бюджету.

Тендерна корупція в країні, як і в Хмельницькій області доживає свої останні дні. Проте багато посадових осіб по накатаній схемі хочуть встигнути віддати державне замовлення «нужним» бізнес-структурам по «нужной» майже втричі більшій вартості.

Я не ідеалізую систему Prozzoro. Вже сьогодні, нажаль, є випадки змов та порушень під час проведення торгів. Все це результат нашої ментальності та низької правової культури. Але можливості для подібних зловживань при закупівлю через систему  Prozzoro значно менші.

Якщо ми єдині в меті зробити Хмельницьку область стабільною і сильною, то повинні діяти швидко, професійно та вишуковувати внутрішні резерви.

Коли сьогодні йдуть військові дії, гинуть люди, ростуть тарифи, росте й розчарування органами влади. Подібний приклад не додає авторитету.

Закликаю керівників бути відповідальними і пам’ятати, що якщо керівники не зроблять висновки, то висновки зроблять їх.

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Олуйко

Віталій Олуйко

Представник України в Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи, депутат Хмельницької обласної ради

Коментарів: 2

  1. А КУДИ ДИВИТЬСЯ АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ—НЕВІДОМО…ЯКРАЗ ЦЕ- ЙОГО ПАРАФІЯ…

  2. Цікава думка депутата, але ж де результат роботи, як керівника регіонального відділення АМК України, жодного факту не наведено, лише загальні фрази про виявлення злочинів спільно з правоохоронними органами. Де конкретика, які злочини внесено до ЕРДР за материалами відділення АМК, скільки повернуто бюджетних коштів, результати розслідування злочинів. Просто черговий пустий дзвін від п.Олуйка заради політичного піару, проте він забув, що не говорить про свою професійну діяльність, за яку отримує кошти з держбюджету як держслужбовець і безпідставно критикує орган місцевого самоврядування та підриває авторитет держорганів – структурних підрозділів ОДА та голови в т.ч. Виникає питання на кого п.Олуйко працює???

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.