Тема якості питної води у Хмельницькому отримала жваве обговорення у громадськості. Аби розкрити цю тему всебічно, НГП публікує підготовлене МКП “Хмельницькводоканал” інтерв’ю з головним технологом цього підприємства Петром Дзюблюком.
– Останнім часом місцеві ЗМІ нарікають на якість хмельницької води. Як Ви можете це прокоментувати?
– Хочу наголосити, що Хмельницький дійсно має унікальні умови водокористування, тому що хмельничани користуються виключно підземною водою. Всі полюбляють казати, що з року в рік екологічна ситуація в Україні погіршується, збільшується антропогенне навантаження на довкілля, що безпосередньо впливає на якість води. Якщо подивитись історично, то наші діди використовували лише “підшкурну” воду – тобто водоносний перший горизонт, який формувався за рахунок опадів – танення снігу чи дощів. Ця вода потрапляла в перший горизонт і так формувалися підшкурні води. Криниці зазвичай невеликих глибин – до 30 метрів і ці води абсолютно незахищені. Багато таких колодязів знаходиться в сільській місцевості, на дачних масивах. Як показує практика, в ці підшкурні води можуть напряму потрапляти пестециди чи отрутохімікати, які використовували при обробці сільського господарства. Навіть якщо туалети не облаштовані герметичними накопичувачами – продукти життєдіяльності людей безпосередньо потрапляють у перший підземний водоносний горизонт. МКП “Хмельницькводоканал” використовує підземні горизонти захищені певним природнім перекриттям -“дахом” від потрапляння будь-яких речовин. Цей “дах” складається з прошарку глини, яка абсолютно не пропускає жодних забруднень. Тому стверджувати, що цей водоносний горизонт є ненадійним – некоректно. Стурбованість громадськості щодо якості води, яка звучить останнім часом мене дивує. Ми видобуваєм підземну воду надзвичайно високої якості, що підтверджують наші лабораторні дослідження безпосередньо на водозаборах. Наша лабораторія пройшла державну атестацію, в нас є всі необхідні лабораторні прилади, які дозволяють провести досконалий аналіз. Результати досліджень показують, що перевищень за будь-якими хімічними чи бактерологічними показниками в жодному аналізі немає.
– Чи відповідають нормам вміст амонію і нітритів в хмельницькій воді?
– Є поняття нормативних показників, встановлених санітарними правилами та нормами. В них же, в цих правилах, є доповнення, в яких зазначається, що у випадку якщо фонові показники якості води, тобто показники, які склались природньо за мільйони років, і впливати на них неможливо, перевищують допустимі, то санітарними нормами встановлені величини допустимих відхилень. Так Санепідстанція для МКП “Хмельницькводоканал” встановила по аміаку, по залізу, та по жорсткості води завищені допустимі нормативи. Знову ж таки, люди не мають цього лякалися, вони повинні зрозуміти що це ніяк не може вплинути на організм.
Зараз багато говорять про нітрити. Що у нас при нормі 0,1 міліграм на літр МКП “Хмельницькводоканал”цими правилами встановили норму 0,5 міліграмів на літр. Така величина не шкідлива для організму. Для порівняння – склянка натурального морквяного соку, якщо вона постоїть добу на відкритому повітрі, то в ній буде до 1000 міліграмів на літр нітритів. А в нашій воді 0,5 міліграм на літр. От порівняйте 0,5 і 1000 наскільки шкідливими можуть бути нітрити у нашій воді.
Звичайно, люди стурбовані, кожен хвилюється за дітей. В дітей до 5-ти років імунна система досить слабка і не налаштована на те, щоб виводити з організму нітрити. Після п’яти років імунна система зміцнюється і вже може боротися з нітритами. В Хмельницькому районі в селі Грузевиця в кінці 90-х років трапився випадок коли приїхала сім’я з немовлям до батьків, набрали з криниці води, приготували їжу, і дитина отруїлась. Коли почали розслідування, то з’ясувалося, що їх криниця була в зоні впливу закинутого складського приміщення колгоспу, де роками зберігалися отрутохімікати, пестециди, міндобрива і так далі, тобто пішло забруднення нітритами цієї води. Дитина одразу прореагувала. Її забрали в лікарню, і хвала Господу, врятували. Але організм дитини зреагував.
Наше місто не має випадків масових захворювань громадян з причини неякісної води, як бувало у інших областях. В основному такі проблеми мають ті міста, де забір води здійснюється з поверхневих вод – тобто з річок і озер. Це відбувається за рахунок того, що в річку змивається забруднення з полів, фермерських ланів тощо. Недостатнє очищення такої води призводить до того, що в школі чи дитячому садочку хворіють діти. У Хмельницькому таких випадків немає і це є теж своєрідним показником, що ті концентрації нітритів у хмельницькій воді не є критичними і не загрожують життю та здоров’ю жителів міста.
– Як часто і яким чином проводиться дослідження якості води?
Згідно санітарних норм і правил існує два види лабораторних досліджень. До речі графік проб води та проведення досліджень як на водозаборах так і в мережі водопостачання обов’язково розробляється і погоджується з таким органом як Санітарно-епідеміологічна служба. Вони разом із нами так і самостійно відбирають проби води, проводять свої незалежні дослідження, і розбіжностей у нас за показниками немає. Якби у нас були розходження у дослідженнях, то СЕС негайно би відреагувала позбавленням атестацій наших лабораторій. Таких випадків ще не було.
ДсанПіном передбачено проведення повного і скороченого аналізів води. Повний аналіз ми проводимо двічі на рік. В основному коли йде загальноміська промивка мереж. І, звичайно, в місцях водозабору, по водонасосний станціях, скорочений аналіз води здійснюється щодобово.В тому числі ми звертаємо особливу увагу на якість води в “тупикових” мережах, де вода не закільцьована і де є загроза застою води, особливо влітку, в жаркий період такі процеси можуть спричинити до погіршення якості води.
– Від чого залежить якої якості вода дійде до квартири?
Одним з факторів зміни якості можуть служити наші внутрішньобудинкові мережі. особливо в старих будівлях, як ми називаємо їх “хрущовки”. Тривалий час труби в таких будинках ніхто не міняв. І люди там живуть вже більш похилого віку, які не відносяться до найбільш багатого прошарку населення нашого міста, тому для них накладно витрачати будь-які кошти на заміну внутрішньобудинкової мережі. В залізних трубах йдуть процеси і окиснення і руйнації, що безпосередньо впливає на якість води. Я завжди наводжу приклад – буде виливатися ідеально чиста вода з-під крану, господарка підставить немиту каструлю, щоб набрати води, значить в кастрюлі вода чистою не може бути за рахунок того що сама кастрюля на жаль не чиста.
Я б радив людям, якщо виконуються роботи по усуненню аварійних ситуацій на мережах водопостачання чи в будинку – то коли відновлюють подачу води ставлять посудомийну машину чи то бойлер – відключають воду в стояку, коли відновлюють водопостачання, то ця різка подача води здійснює ефект гідравлічного удару під час якого зривають відклади у вигляді іржі, тобто заліза. Не використовуйте воду одразу, злийте її хвилину-дві і лише після того використовуйте. Я п’ю воду виключно лише з крану. До речі, воду, яка була кип’яченою більш ніж один раз пити шкідливо. При термічній обробці з’являються різні шкідливі для організму з’єднання. А для приготування їжі можна набрати літрів десять в якийсь посуд чи відро – вода відстоїться і зайва жорсткість не осяде потім на стінках чайника, а залишиться на стінках посуду в якому була вода. Тоді її корисніше використовувати для приготування їжі.
– Хто окрім МКП “Хмельницькводоканал” подає воду хмельничанам?
– Так склалось історично і географічно, що в двох районах міста Хмельницького є свої водопостачальники. В Раково водопостачання здійснюється КЕВ, в якої на балансі знаходиться більше десятка свердловин, в районі нашого полігону, Вони також мають станцію водопідготовки по знезалізненню, і мікрорайон Гречани – частково забезпечується водою із водозабору Південно-західної залізниці. Зараз актуальним є питання передачі цих водозаборів на утримання МКП “Хмельницькводоканал” як єдиного підприємства по забезпеченню міста Хмельницького послугами по водопостачанню та водовідведенню. Якщо такі заходи будуть проведені і місто візьме собі ці мережі на баланс, то буде здійснено їх моніторинг, що дозволить запланувати першочергові дії по заміні аварійних ділянок, по недопущенню втрат води, та усуненню причин , які тим чи іншим способом можуть впливати на якість води. Отакі от плани.
– Які заходи проводить водоканал для доведення піднятої води до якості питної?
-В першу чергу зараз ми визначаємо ділянки водомережі, які необхідно міняти – це, в першу чергу, аварійні ділянки. Тому що окрім того, що вони можуть мати часті прориви і як результат великі втрати води – в них може потрапити забруднення, усунення якого потребує багато зусиль. Тому ми два рази на рік проводимо промивку наших мереж. Це планова промивка із проведенням знезараження. Якщо коротко описати процес – то спочатку ми спорожнюємо мережі, потім подаєм воду під тиском, яка збагачена гіпохлоритом натрію, який в свою чергу проводить знезараження тих речовин, які можуть потрапити у мережу. Після цього витримується ця вода, збагачена гіпохлоритом, для того, щоб провести знезараження бактерій,які можуть бути у воді. Після цього вода обов’язково зливається, спорожнюються водогони, і знов наповнюються свіжою водою. Окрім того, що проводиться промивка, і знезараження, то звичайно ми покращуємо якість води саме в мережі водопровідній.
– Що можете сказати про фото фільтрів води, яке гуляє інтернетом, який нібито вийшов з ладу вже через два місяці використання.
– Я можу сказати однозначно. Тими ж самими санітарними нормами і правилами написано, що водоканал повинен забезпечувати контроль за якістю води виключно тільки на мережах, а не в квартирах людей. Тому що є фактор стану внутрішньобудинкових мереж. Але там написано, якщо в будинку стоїть спеціальна станція для підняття тиску, або десь зверху монтують баки для накопичення певної кількості води і ці станції чи баки знаходяться на балансі водоканалу, то в цих випадках водоканал повинен проводити дослідження проб водивідібраних в квартирах. Тільки в цих випадках. В інших – ні. Щодо показаного фільтру… Три фільтри на квартиру Я не знаю скільки це треба було пропустити води щоб фільтра так забились. Це звичайно залізо. Якби у нашій воді було стільки заліза, ви можете уявити лише якого б кольору у нас були б унітази, раковини. Вони б всі були цього бурого кольору. Ми цього не спостерігаємо. Значить немає закономірності. Це по-перше. А по-друге. Не вказана ні адреса, ні прізвище людини яка це виклала. Схоже на черговий рекламний трюк бізнесменів які людям нав’язують необхідність придбання і застосування фільтрів. Хоч я особисто категорично проти встановлення фільтрів. Якщо потрапить випадково у воду на десять літрів одна бактерія – вона буде одна. Її концентрація не є шкідливою, вона може проскочити і не потрапити вам у склянку, а якщо потрапить – то нічого страшного не станеться. Якщо ж вона утримається на фільтрі, а через певний час туди потрапить друга бактерія вони утворять сім’ю і через певний відрізок часу при кімнатній температурі утвориться колонія, ціла “сім’я” бактерій. Фільтр буде повен тих бактерій. І замість чистої води завдяки фільтру ми будемо пити “компот з бактерій”. А вставки, які потрібно міняти як то кажуть раз в місяць так не можна казати, бо їх заміна напряму залежить від якості води яка подається. В першу чергу це звичайно хімічні домішки, пісок, чи окалина якщо проводили зварювальні роботи. чи іржа. Ніхто не вказує як часто потрібно міняти ці вставки. І найголовніше, що вони не настільки дешеві. Їх не можна міняти кожен тиждень чи кожен місяць. Підрахуйте, людям важко платити 4,58 за куб води. А скільки ж тоді обійдеться куб води, якщо як мінімум раз в місяць потрібно міняти вставки чи сам фільтр. Як і бутильована вода, яка є мертвою, тому що її шляхом осмосу прогнали через мембрани, забрали всі корисні для організму мінерали, в тому числі кальцій і калій – забрали і дали людям. А води є сильним розчинником. Якщо в ній немає певних концентрацій корисних мінералів, то вона починає вимивати їх з організму. Тобто в організм не привносяться необхідні матеріали, а й вимиваються. То про яку чисту воду може йти мова? В розвинутих країнах роблять бутильовану воду, проганяють її так само, шляхом осмосу, великого тиску, але після цього проводять другий етап – збагачення і насичення цієї води мінералами. Тобто, люди які надають послуги бутильованої води, крім очистки вони повинні надати насичення відповідно до нормативів необхідних для здоров’я вмісту мінералів.