+1 інструмент прямої демократії у Хмельницькому

Наприкінці минулого року новообране керівництво Хмельницької міської ради оголосило про запуск у 2016 році бюджету участі. Розберемося детальніше «що це таке?» і «з чим його їдять?».

Зазвичай, бюджет міста формується і розподіляється депутатами місцевої ради. Городяни можуть вплинути на нього лише звернувшись із пропозиціями до своїх обранців. Депутати ж на свій розсуд розподіляють видатки у відповідності до потреб  міста та округів за якими вони закріплені.

Бюджет участі (громадський або партиципаторний бюджет) – це частина міського бюджету, виділена на покращення міських умов через реалізацію проектів, котрі пропонують самі громадяни. До участі допускаються як юридичні особи (громадські організації, підприємства і т.п.) так і звичайні мешканці. Обов’язковою умовою у більшості міст, котрі впроваджують бюджет участі, є власний внесок заявника. Він може бути як фіксованим, так і не меншим ніж певний відсоток від бюджету проекту (зазвичай не менше 10%).

Таким чином, бюджет участі стимулює жителів населених пунктів проявляти ініціативу та вирішувати наболілі проблеми чи реалізовувати ідеї розвитку міста власноруч.

Нещодавно мав змогу поспілкуватись з представниками міських рад Луцька та Черкас, котрі були безпосередньо задіяні в процесі реалізації бюджету участі у своїх містах. Серед найбільш важливих моментів на які потрібно звернути увагу, вони виділили наступні:

  • потрібно провести якісну та потужну інформаційну кампанію про можливість подавати проекти до громадського бюджету. Відсутність широкої інформаційної кампанії знижує рівень довіри до прозорості розподілу коштів;
  • не варто обмежувати власний внесок громадян. З такою проблемою зіткнулись у Луцьку, коли проект потребував дещо більшої суми, ніж могла надати міська рада. Тому доцільніше встановити лише обов’язковий мінімум;
  • необхідно чітко продумати процедуру голосування громадян за проекти, що пройшли попередній відбір та виділити на процес голосування достатньо часу. Це напевно найважливіший момент у реалізації бюджету участі. З одного боку зручніше оголосити голосування у мережі інетрнет, а з іншого, доволі важко уникнути так званої «накрутки» голосів не існуючими громадянами, або тими, хто не є мешканцем міста.

Вже цього року хмельничанам буде запропоновано взяти участь у розподілі 1 млн.грн громадського бюджету. Це чи не найкраща можливість власноруч вирішити частину наболілих проблем міста чи реалізувати давні ідеї. Як все буде насправді побачимо вже найближчим часом.

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Олег Черненко

Олег Черненко

Регіональний представник Центру політичних студій та аналітики, координатор руху ЧЕСНО в Хмельницькій області, голова ГО "Хмельницька ініціатива"
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 4

  1. Громадський бюджет це круто. Хороше нововведення.

  2. Олежка, заходь бухнемо)))

  3. у нас на вышеприведенном ресурсе http://science-support.ru/ собран громадный набор интересных статей о ремонте.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.