Чи питна вода у Хмельницькому?

Ще донедавна твердження про те, що мешканці Хмельницького п’ють чи не найкращу та найчистішу воду в Україні майже ні в кого не викликало сумнівів. Більше того, багато хмельничан споживають водопровідну воду без попереднього кип’ятіння.

Однак вода може бути прозорою, чистою, мати гарний смак, але ви на 100% не знатимете, які речовини у ній містяться.

voda

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, причина приблизно 80% усіх захворювань пов’язана з якістю питної води. Внаслідок споживання недоброякісної питної води кожного року близько 25% населення, особливо дитячого, піддаються ризику захворювань

Як відомо, якість питної води централізованих систем водопостачання залежить від якості води вододжерел, ефективності технологій водопідготовки та методів очищення питної води, санітарно-технічного стану водопровідних мереж.

Міське комунальне підприємство «Хмельницькводоканал» на своєму сайті публікує середні показники досліджень проб питної води по хімічних показниках в м.Хмельницькому. Усі вони відповідають заявленим нормам.

Але чи відповідає це дійсності?

Всеукраїнська екологічна громадська організація МО ВЕГО «МАМА-86» в рамках реалізації проекту «Забезпечення рівного права на воду та санітарію в Україні» також зацікавилась цим питанням, відправивши відповідний запит комунальному підприємству.

zapit

Відповідь не забарилася. «Хмельницькводоканал» відрапортував, що якість питної води відповідає нормам.

Проте, голова Хмельницького осередку МО ВЕГО «МАМА-86» Ірина Резнікова зауважила, що у наданих комунальним підприємством показниках відсутні результати вмісту аміаку та нітритів. А це досить важливі показники.

На що директор «Хмельницькводоканалу» Віктор Кавун відповів, що, дійсно, за окремими фактами були встановленні незначні перевищення (які?-авт.) по вмісту нітритів. Але це пов’язано з аварійними ситуаціями на водопроводі. По всіх випадках проводилась промивка та знезараження ділянок водогонів.

kavun

 

Питання: якщо ж після аварій водопроводу якість води погіршується, то чому про це не попереджає споживачів «Хмельницькводоканал»?

Правдивість слів директора комунального підприємства завірив й заступник міського голови Анатолій Нестерук.

nester1

 

Однак ці відписки не задовольнили цікавість екологів. У рамках реалізації того ж проекту «Забезпечення рівного права на воду та санітарію в Україні» замовили дослідження питної води у різних районах міста Хмельницькому  обласному лабораторному центру Держсанепідемстанції України.

Отримані результати дещо відрізнялись від опублікованих комунальним підприємством. Дослідженні зразки води не відповідали вимогам щодо вмісту амонію та нітритів.

1

1-1

2

2-2

3

3-3

4

4-4

 

Довідка. Амоній (за NH +4) (азот амонійний) Кінцевий продукт розкладання білкових речовин-аміак. Наявність у воді аміаку рослинного або мінерального походження не небезпечно в санітарному відношенні.

Якщо ж аміак утворюється в результаті розкладання білка стічних вод, така вода непридатна для пиття. Перевищення в питній воді ГДК за вмістом амонію може свідчити про попадання фекальних стоків або органічних добрив на джерело. За даними ВООЗ, зміст амонію не повинен перевищувати 0,5 мг / л.

У Настанові з якості питної води ВООЗ вказується, що для амонію не встановлено шкідливого впливу на здоров’я людини, але при концентраціях більше 1,5 мг/дм3 спостерігається погіршення запаху води, а при концентраціях більше 35 мг/дм3 – погіршення смаку води.

У той же час окремі дослідники стверджують, що постійний прийом води з підвищеним вмістом амонію викликає хронічний ацидоз (стан організму, що характеризується порушенням кислотно-лужної рівноваги) і зміни в тканинах.

В ДСанПіН 2.2.4-171-10 норматив для нітритів у водопровідній воді встановлено на рівні 0,5 мг/дм3. Слід відмітити, що величина 0,5 мг/дм3 для нітритів встановлена й у Європі Директивою 98/83/ЄС на питну воду.

ВООЗ допускає при постійному вживанні води вміст нітритів 0,2 мг/дм3, хоча при цьому вказується, що ця величина розрахована за результатами досліджень на тваринах, а стосовно людини не є достатньо обґрунтованою.

Вживання питної води із надмірним вмістом нітритів загрожує раком шлунку.

Одночасне вміст у воді аміаку, нітритів і нітратів свідчить про явне неблагополуччя вододжерела, постійному його забрудненні. Підвищені кількості нітритів і нітратів без наявності аміаку вказують на припинення забруднення в даний час. Наявність у воді аміаку і нітритів вказуємо на недавню появу постійно діючого джерела забруднення.

Які висновки? Після оприлюднення результатів аналізів забору водопровідної води екологічною організацією влада міста згідно статті 50 Конституції України має сказати чи було це забруднення тимчасовим, чи є постійним. Як спеціалісти водоканалу реагують на зміни якості води, як часто в таких реаліях проводиться аналіз води, котру споживають хмельничани.

У більшості європейських країн якість води контролюється автоматично і будь-які зміни її складу викликають миттєву реакцію зі сторони владних та контролюючих органів.

Декларуючи своє бажання увійти до складу Євросоюзу, можливо сьогоднішнім представникам влади слід перейняти у закордонних колег досвід піклування про здоров’я людей: встановити автоматичний контроль якості води, відповідно реагувати на її зміни та вчасно інформувати населення.

Для цього потрібно подолати чиновницьку байдужість, припинити покривати бездіяльність та корпоративні інтереси.

Скільки б не вартувало встановлення належного обладнання в системі водоканалу, воно того вартує, оскільки мова йде про здоров’я людей.

Відомо, що вода є основою життя.

І всім нам хотілося б вживати не хімічну суміш із елементів періодичної таблиці, а справжню «живу» воду.

Вадим Олексюк.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 7

 1. Оправдываться они все умеют.Качество воды очень плохое,пить её очень опасно.

 2. Водоканал може тільки тарифи піднімати, а те, що вони дають для людей замість питної по суті технічну воду владі на чолі з Симчишиним наплювати.

  • бамбула, водоканал тарифів не встановлює, це робить НКРЄ. не будь ідіотом, читай, хоч трохи читай.

 3. А чого ж водоканал не попереджає, що робити з цією водою: кип’ятити, відстоювати.

 4. Я коли повертаюся з Києва в Хмельницький не можу натішитися нашою водою. В Хмелі вона набагато краща. А якщо порівняти з Вінницею, то то взагалі небо і земля. Кому треба дискредитувати воду з Чернелівки? Хто замовник?

  • Якщо підходити до споживання води за принципом що вона краща на смак, ніж в іншому місті можна далеко зайти. Київ та Вінниця беруть річкову воду, яку очищують.
   Багато шкідливих для людини речовин взагалі не мають ніякого смаку. Тому пити нітритну воду і казати, що вона краща ніж у Вінниці це просто верх невіглавства.

 5. Якщо природа дала нам можливість споживати чисту артезіанську воду, то не потрібно її засмічувати своїм недбальством та нехлюйством.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.