Як реагувати на злочини проти виборчих прав

З наближенням чергових  виборів до органів місцевого самоврядування, які відбудуться 25 жовтня 2020 року зростатиме напруга політичної боротьби, що ймовірно супроводжуватиметься спробами окремих необізнаних в законодавстві учасників виборчого процесу за будь-яку ціну збільшити рейтинги.

Тому нагадаємо виборцям та іншим субʼєктам виборчого процесу окремі положення українського законодавства, яке його регламентує.

Отож, відповідно до Кримінального Кодексу України до злочинів проти виборчих прав, відносяться:

cm. 157 – Перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії референдуму чи діяльності офіційного спостерігача;

cm. 158 – Надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або інше несанкціоноване втручання в роботу Державного реєстру виборців;

cm. 158-1 – Незаконне використання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, голосування виборцем, учасником референдуму більше одного разу, викрадення, пошкодження, приховування або знищення виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі;

cm. 158-2 – Незаконне знищення або пошкодження виборчої документації або документації референдуму;

-ст. 158-3 – Фальсифікація, підроблення, викрадення, пошкодження або знищення виборчої документації, документації референдуму, викрадення, пошкодження, приховування, знищення печатки виборчої комісії, комісії референдуму, виборчої скриньки, списку виборців чи учасників референдуму;

cm. 159 – порушення таємниці голосування;

cm. 159-1 – Порушення порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації чи агітації референдуму;

cm. 160 – Підкуп виборця, учасника референдуму, члена виборчої комісії або комісії з референдуму.

Зазначені злочини, відповідно до ст. 216 КПК України, відносяться до підслідності органів Національної поліції.

У разі перешкоджання здійснення виборчого права, повідомлення про вчинення вказаного кримінального правопорушення скеровується до органів Національної поліції для внесення відомостей до ЄРДР та початку досудового розслідування, а також з метою негайного поновлення порушених конституційних прав.

Повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, можуть бути подані як у письмовому, так і усному порядку, до органів Національної поліції (під територіальною юрисдикцією якого знаходиться місце скоєння злочину).

Письмове повідомлення оформлюється у двох екземплярах, один з яких передається черговому Національної поліції, а на іншому ставиться відмітка про дату та час отримання.

Усне повідомлення про вчинення кримінального правопорушення оформлюється складанням службової особи Національної поліції протоколу усної заяви про вчинення кримінального правопорушення, другий примірник віддається заявнику.

Усне повідомлення через оператора 102 (в телефонному режимі). Для підтвердження здійснення повідомлення про вчинення кримінального правопорушення через оператора 102, необхідно здійснювати фіксацію розмови з черговим (відео запис розмови, аудіо запис розмови, скріншот, підтверджуючий телефонну розмову та виклик). Під час розмови, необхідно з’ясувати П.І.Б. чергового, хто прийняв заяву, його звання, посаду та відповідний номер реєстрації заяви про скоєння злочину в журналі реєстрацій чергової частини.

Подавши заяву про вчинення кримінального правопорушення, відповідно до ст. 60 КПК України, така особа вважається заявником та має право:

  • отримати від органу до якого він подав заяву документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;
  • подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи;
  • отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.

Після отримання повідомлення про вчинення кримінального правопорушення службові особи Національної поліції, відповідно до ст.214 КПК України, зобов’язані негайно, але не пізніше 24 годин, вказані відомості внести до ЄРДР та розпочати досудове розслідування.

Дії Національної поліції та реагування громадян:

 

Дії працівників Національної поліції Дії заявника
Відмова виїзду за повідомленням на місце скоєння кримінального правопорушення, що

унеможливлює його фіксацію

Фіксація на відео та аудіо носії телефонної розмови з працівником чергової частини відділу НП із зазначенням дати розмови та часу, а також П.І.Б. чергового, його звання, посаду.
Не прийняття черговим співробітником НП усної заяви про чинення кримінального правопорушення Фіксація на відео носії співробітника чергової частини відділу НП про відмову складання протоколу усної заяви про вчинення кримінального правопорушення із зазначенням на відео дати і часу подання заяви, а також П.І.Б. чергового, його звання, посаду.
Не прийняття черговим співробітником НП письмової заяви про вчинення кримінального

правопорушення

Фіксація на відео носії співробітника чергової частини відділу НП про відмову отримання письмової заяви про вчинення кримінального правопорушення із зазначенням на відео дати і часу подання заяви та П.І.Б. чергового, його звання, посаду.

Залишити письмову заяву про вчинення кримінального правопорушення у скриньку для заяв та повідомлень, при цьому на відео носії зафіксувати цей факт їх зазначенням дати та часу залишення заяви у скрині.

Прийняття заяви та звернення про вчинення кримінального правопорушення. Отримати документ, що підтверджує прийняття заяви і реєстрацію (відмітка на другому екземплярі письмового звернення,

протокол усної заяви про вчинення кримінального правопорушення).

Отримати номер реєстрації вказаної заяви у журналі реєстрації заяв, повідомлень, звернень.

Отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

 

У разі відмови службових осіб Національної поліції, невідкладно здійснити виїзд за місцем скоєння злочину або внести відомості про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР, заявник звертається до органів прокуратури (під юрисдикцією якого розташовується місце вчинення кримінального правопорушення та відділ Національної поліції), із заявою про вчинення ряду злочинів, зокрема скоєння правопорушення проти виборчих прав та посадовими особами Національної поліції кримінальних правопорушень, передбачених ст. 364 (зловживання службовим становищем) і ст. 396 (приховування злочину) КК України долучивши до заяви докази вчинення кримінальних правопорушень.

Отримавши вказану заяву, працівники органів прокуратури негайно вносять відомості до ЄРДР про вчинення кримінальних правопорушень службовими особами органами національної поліції, передбачених ст.ст. 364, 396 КК України і за фактом порушення виборчих прав.

В подальшому, враховуючи, що одним із суб’єктів вказаного кримінального правопорушення є працівник правоохоронного органу, прокурор, керуючись ч. 4 ст. 216 КПК України, скеровує вказане кримінальне провадження до Державного бюро розслідувань для подальшої організації досудового розслідування, при цьому здійснення процесуального керівництва залишає за собою.

Розпочавши досудове розслідування прокурор, керуючись статтею 36 КПУ України, з метою швидкого реагування та документування скоєння вказаних злочинів, особисто проводить першочергові невідкладні слідчі дії та приймає процесуальні рішення, після проведення яких скеровує кримінальне провадження до органу досудового розслідування.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.