Депутат Уляна Ткаченко: “Дунаєвецький район робився під префекта від “Слуги народу”

17 липня Верховна Рада зусиллями депутатів від “Слуги народу”, окремих обранців з маленьких груп і голосами позафракційних підтримали постанову про утворення та ліквідацію районів. Цим документом в Україні ліквідовується 490 районів і на їхньому місці виникає 136.

Після ухвалення постанови парламентом Хмельницька область недорахується 20 районів. Замість них виникає три великі укрупнені райони з центрами у Шепетівці, Хмельницькому і Камянці-Подільському. Остаточна зміна адміртерустрою має вступити в силу після проведення місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня цього року. Проте вже зараз виникає багато питань без чітких відповідей на кшталт, що буде з комунальним майном ліквідованих районів, як надаватимуться послуги населенню тощо.

“Незалежний громадський портал” вирішив поцікавитись у представників нардепа-мажоритарника Олександра Гереги про їхнє бачення, як відбувався процес підготовки з утворення нових районів Хмельниччини. Спікером для інтервю виступила депутат Хмельницької облради від партії За конкретні справи і помічниця нардепа Гереги Уляна Ткаченко. Вона активно долучалася до роботи парламентського комітету та із самого початку відстоювала конфігурацію 5 районів: Дунаєвецький, Кам’янець-Подільський, Старокостянтинівський Хмельницький і Шепетівський.

 

— Для початку з’ясуємо, в якому статусі Ви перебували на засіданнях Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, де розглядалося питання утворення нових районів?

— Виступала як депутат обласної ради і як помічник народного депутата-мажоритарника Олександра Гереги. Це питання для нас є дійсно болючим. Що приємно здивувало, то це організація роботи самого комітету: на засідання міг прийти будь-який бажаючий представник тієї чи іншої громади і йому надали б слово.

— Коли Вам дали можливість включитися в обговорення цього питання?

— Це відбулося, коли дебати з адміністративно-територіального устрою перетворилися на політичні ігрища. Приблизно це було на початку липня. Спочатку більшістю підтримувалася конфігурація п’яти районів (Дунаєвецький, Кам’янець-Подільський, Старокостянтинівський Хмельницький і Шепетівський), запропонована Кабінетом міністрів. Далі ж ми почули, що існують певні невдоволення внутрішньою конфігурацію. Тобто окремі громади з 192 виборчого округу Олександра Гереги висловлювалися за приєднання до Хмельницького району, хтось хотів до Дунаєвецького району. А хтось взагалі використовував цю ситуацію для заробляння політичних балів на майбутніх місцевих виборах.

До прикладу, Городоцький район інтерпретував своє бачення таким чином, виступивши за збереження неподільності району. Щоправда, при утворенні районів фахівці брали за основу саме межі ОТГ. Звідси вийшло, що Сатанівська громада логістично наближена до Хмельницького району, а Городоцька громада — до Дунаєвецького. Але місцеві політика, застосовуючи гасла, стояли на своєму: ми не хочемо, щоб розділили район і людей.

Однак найгірше це те, що керівники районів замість того, щоб проводити роз’яснення реформи децентралізації серед населення, займалися політиканством.

— Яке Ваше бачення конфігурації районів?

— Ми погоджувалися з тим, що має бути не менше 5 районів. Дійсно, і Дунаївці, і Нова Ушиця, і Віньківці мають історичну скупченість. Чемерівці більше тягнулися до Кам’янця-Подільського, і я з цим погоджувалася. Проте парламентський комітет взявся не горизонтально, а по діагоналі ділити Хмельницьку область на п’ять районів.

До речі, мене критикують за те, що сказала про ситуацію з COVID-19, яку не зможуть втримати три новостворені райони. Я й надалі стою на цій позиції, оскільки на власні очі пересвідчилася у матеріальному забезпеченні медичних закладів краю на початковому етапі пандемії. При мапі у три райони буде важко переживати хвилю коронавірусу через значну відстань між районами, логістику, фізичну ментальність тощо.

Більше того скажу  — історію з районуванням Хмельницької області, яка п’ять разів виносилася на парламентський комітет, багато інших областей використали на власну користь. Так, Вінницька область добилася утворення 6 районів, Київська, Одеська, Івано-Франківська області збільшили своє районування. Їхня місцева еліта та мажоритарники відкрито лобіювали це питання на комітеті.

— На Вашу думку, чому ж стільки уваги парламентарі присвятили саме нашій області?

— Не секрет, що на Хмельниччині є сім виборчих округів. З них три вибороли мажоритарники Герега, Лабазюк і Бондар, які працюють поспіль третю каденцію у Верховній Раді. На чотирьох округах перемогли висуванці від партії “Слуга народу”. Останні об’єдналися із “списочниками”, котрі зайшли до парламенту від “слуг”, і почали проштовхувати свої варіанти щодо районування.

Водночас багато хто звинувачує Олександра Герегу, що вся історія з утворенням 5 районів, у тому числі Дунаєвецького, буцімто з’явилася, щоб зберегти межі 192 виборчого округу, де тричі обирався Олександр Володимирович. Але ті, хто це говорять, не дивляться в майбутнє. На наступні чергові парламентські вибори не буде мажоритарних округів. Буде один — Хмельницька область.

З іншого боку, для нас логічно зберегти округ, на якому останні десять років працює наша команда. Адже уже зроблено чимало конкретних справ. Однак маємо те, що маємо.

Повертаючись до теми районування, то парадокс полягає у тому, що провладна більшість контролює усю вертикаль (від уряду до облдержадміністрацій). І саме Хмельницька ОДА подавала на Кабмін пропозицію зі створення 5 районів, а не Олександр Герега чи Віктор Бондар. Уряд погодився з таким баченням. Профільний комітет Верховної Ради також підтримав, і тільки тоді, коли хмельницькі “слуги” “прокинулися”, почалися політичні ігри. Напрошуються логічні запитання: “Чому “слуги” не висловлювали незгоду після подання на Кабмін пропозиції ОДА?” “Чому вони мовчали, коли з візитом на Хмельниччині побував міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов?”

— Нардеп Віктор Бондар у своїх промовах часто наголошував, що він, Герега і Лабазюк підтримують ідею збільшення районів Хмельницької області. Називалися цифри 5 і 7 районів. Як відбувалася координація між цими політиками?

— Завдячуючи безглуздій поведінці “слуг”, відбулося об’єднання трьох мажоритарників, котрі, до речі, підтримували державницьку позицію з утворення 5 районів. Вони відкинули власні амбіції і вели комунікацію, починаючи із засідань депгрупи “Партія “За майбутнє”, в яку всі троє входять.

— З п’ятьма районами зрозуміло. Як виглядала б область у конфігурації семи районів?

— Як на мене, то Славута заслуговує бути центром укрупненого району. Там працює багато економічно вигідних підприємств, міська влада на своєму місці. Плюс до них тягнеться місто-супутник Нетішин. Якщо пам’ятаєте, 24 червня на сесії облради я запитала нардепа-“слугу” від 190 округу Олексія Жмеренецького, чому він бачить центром району Шепетівку. Однак так і не почула відповіді. І проблема не в тому, що щось не так із Шепетівкою. Просто це місто в останні роки не розвивалося настільки стрімко, як Славута.

Якщо вже говорити відверто, то конфігурація могла бути з дещо зміщеними районними центрами, ніж бачив на останньому етапі Кабмін. Обговорювалися варіанти також створення Городоцького і Красилівського районів. Ще два роки тому ми виступили з ініціативою утворення Городоцького району і ця пропозиція навіть одержала схвальні відгуки в міністерстві та серед експертного кола. Однак ми чудово розуміли, що діюча влада на це не піде.

Між іншим, деякі мажоритарники закидали нам, що на Дунаєвецький район Олександр Герега хоче пролобіювати свого префекта. Така постановка питання нас дуже здивувала, бо нині вся центральна влада у партії “Слуга народу”. І, власне тому з’явився Дунаєвецький район, куратором якого є нардеп-“слуга” Володимир Ватрас. Не виключаємо, що облдержадміністрація, “нарізаючи” 5 районів, виходила з логіки призначити, зокрема, у Дунаєвецький район префекта від “Слуги народу”, що політично “вбивало” 192 виборчий округ.

— Хто лобіював ідею чотирьох районів Хмельницької області?

— Вказана пропозиція народилася в кулуарах перед одним із засідань комітету. ЇЇ просовував куратор від «слуг» 191 виборчого округу з центром у Старокостянтинові без жодних аргументів. Тобто, фактично, лобіювався “штучний” район.  Але знову невідповідність, оскільки на сесії облради інший нардеп від «Слуги народу» відстоював конфігурацію у три райони.

— Поговоримо про історичний день — 15 липня. Обранець від “Слуги народу” узяв слово на Комітеті Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування і запропонував утворити на Хмельниччині три райони — Хмельницький, Шепетівський і Кам’янець-Подільський. Як очевидець, розкажіть, як це виглядало з середини?

— Питання районування Хмельницької області розглядалося ближче до вечора. І до цього часу у приміщенні перебувала всі народні депутати від “Слуги народу”, які мають стосунок до нашої області. Більше того перед початком засідання комітету прийшов перший заступник голови Офісу президента Сергій Трофімов. Він постояв близько 30 хвилин, при цьому його ніхто не відрекомендував і не надав слова, а потім покинув засідання. Я так і не зрозуміла мету цього візиту. Можливо, це був якийсь знак для членів комітету.

Як на мене, вони розіграли своєрідний внутрішньо-партійний КВК. Пропозиція виглядала абсолютно непідготовленою, нардеп, котрий її озвучив, губився у назвах громад. Навіть голова комітету Андрій Клочко “тролив” Жмеренецького, сказавши, що “потім прокуратура розбереться, хто що наговорив”. Тим паче, що під стенограму не були зачитані всі громади. Лише ми нарахували, що не було згадано Летичівську, Меджибізьку, Деражнянську, Старосинявську громади.

У цих “війнах” за районування кожен хоче бути центром, але ніхто до кінця не розуміє, які залишуться повноваження, функціонал. І велика помилка центральної влади, що вона не доклала зусиль, щоб донести населенню і місцевому самоврядуванню, що це буде, з чим його “їсти”. І перемішалися — люди, коні.

Склалося враження, що для партії влади потрібна будь-яка перемога для того, щоб самоствердитися на рівні держави. Від цього й таке районування на Хмельниччині.

Незалежний громадський портал.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.