Нові райони Хмельниччини: хроніка “зрад” та “перемог”

34-річний нардеп-мажоритарник від партії “Слуга народу” Олексій Жмеренецький за підтримки більш досвідчених колег з провладної політсили зробили, здавалося б неможливі речі. За дві доби до голосування парламентом постанови про утворення та ліквідацію районів повністю були перекреслені напрацювання уряду в частині бачення щодо нового районування Хмельницької області.

Замість п’яти районів (Дунаєвецький, Кам’янець-Подільський, Старокостянтинівський Хмельницький і Шепетівський), які Кабмін запропонував на розгляд Верховної Ради, з’явилося три: Хмельницький, Шепетівський і Кам’янець-Подільський. Продавлення саме такої конфігурації перетворилося на таку собі справу честі десяти народних депутатів від Хмельниччини, збірний образ яких пролунав з уст того ж мажоритарника Жмеренецького 15 липня на засіданні профільного комітету Верховної Ради.

Звернемося до аргументів політиків.

“Мінрегіон та більшість народних депутатів від Хмельниччини виступають за три райони на базі міст обласного значення, в яких ідеальна логістика і топологічно вони якраз відповідають трьом частинам області. Тому що, за умови створення п’яти районів, матимемо не дуже спроможні центри, як логістично, так і топологічно фактично на базі сіл”, — вважав Олексій Жмеренецький.

Його однопартієць Сергій Мандзій у своєму виступі також апелював до спеціалістів міністерства розвитку громад та територій, які два роки тому намалювали мапу Хмельницької області з трьома районами: Хмельницьким, Шепетівським і Кам’янець-Подільським.

“Протягом двох років цю карту обговорили у всіх громадах і з цього приводу не виникало жодних питань. Допоки приблизно сім місяців тому не почали створювати штучні райони, які нині не відповідають економічним показникам, не дають перспектив для подальшого укрупнення і розвитку… Весь механізм протестів у Хмельницькій області, маються на увазі, Ярмолинці, Чемерівці і Нова Ушиця, де люди провели віче і зібрали відповідні підписи, запустився після того, як з’явилася пропозиція п’яти районів. Тому три райони — це Соломонове рішення, на яке дійсно очікують мешканці області”, — заявив він.

Однак у випадку з паном Мандзієм стався кульбіт. Тиждень тому під час онлайн засідання Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування обранець ініціював внести зміни до районування, залишивши чотири райони.

“Де логіка, щоб Хмельницьку область з населенням 1 млн осіб ми ділили на п’ять районів? Тому є узгоджена позиція, яка насамперед знімає конфлікти в області, які виникли щодо районування. Зокрема, це конфлікти мешканців Чемеровецького, Ярмолинецького, Славутського районів. Дуже прошу колег підтримати рішення щодо поділу області на чотири райони:  Хмельницький, Шепетівський, Старокостянтинівський і Кам’янець-Подільський”, — наголосив Мандзій.

Тоді ця ідея провалилася з тріском, набравши 10 голосів. Примітно, що її підтримали більшість “слуг”, котрі є членами профільного парламентського комітету. Серед них і голова партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко. Саме він уже 15 липня був не проти і публічно висловився за три райони.

“Прошу підтримати позицію депутатів від Хмельниччини за три райони”, — зазначив обранець.

До речі, на проханням цього політика Верховна Рада відклала на день розгляд резонансної постанови з утворення та ліквідації районів.

Ще один “слуга”, мажоритарник із 193 округу Ігор Марчук висловився за укрупнення районів області. І додав, що це треба розглядати крізь призму економії бюджетних коштів.

“Адже є на що витрачати кошти, приміром, на школи, дитячі садочки, лікарні а не утримувати додатково “нарізані” райони винятково під політичні амбіції деяких депутатів. Тому прошу підтримати аполітичну пропозицію більшості депутатів від Хмельниччини і проголосувати за три райони”, — зазначив він.

Стійкими адептами, які виступали на комітеті за те, що в Хмельницькій області мають залишитися 5 районів, були нардеп-мажоритарник Віктор Бондар і помічниця нардепа Олександра Гереги, депутат Хмельницької обласної ради Уляна Ткаченко.

“Ми підтримуємо урядовий законопроєкт (про утворення на Хмельниччині 5 районів НГП). Він є збалансованим за всіма показниками, у тому числі кількості населення, розвитку територій та інфраструктури. Безумовно, що був інший, цікавіший варіант, який передбачав створення 7 районів, але уряд підтримав п’ять”, — сказав Бондар на засіданні парламентського комітету 1 липня.

Того ж дня щиро раділа й Уляна Ткаченко.

“2 дні Комітету, і все ж таки нас почули!!! 5 укрупнених адміністративних одиниць на Хмельниччині бути! Наступний крок – як можна детальніше донести людям інформацію щодо функцій, повноважень і майбутнього з даного питання, тому що багато занепокоєнь у людей, якими маніпулюють, не доводячи суті реформування!!!” — написала вона у “Фейсбуці”, розмістивши світлину у компанії з нардепами Бондарем, Герегою і Лабазюком.

Через два тижні риторика цих політиків стала жорсткішою. Особливо це було помітним, коли “слуги” зазіхнули на зміну районування, у тому числі ліквідацію районів, що входять до виборчих округів мажоритарників з непровладного середовища.

“Депутати-мажоритарники Герега, Бондар, Лабазюк добиваються зробити сім районів, але погодилися на п’ять, запропоновані урядом, а вони (нардепи від Слуги народуНГП) своїми руками скорочують до трьох. Бо їм не шкода, це як віддати Кемську волость з  фільму “Іван Васильович змінює професію”, — гнув лінію Віктор Бондар.

Щоб втримати ситуацію під контролем, “герегівка” Уляна Ткаченко взяла у поміч тему із захворюванням на COVID-19.

“Хмельницька область була лідером щодо добровільного об’єднання територіальних громад. Тому наші мешканці чітко розуміють позицію з нового терустрою і вони розуміють, що три райони — це занадто мало. Що стосується народних депутатів-мажоритарників, котрі працюють третю каденцію, то вони знають усі проблеми області і вкладали не лише державні, а й особисті кошти. А, враховуючи ситуацію з COVID-19, то три райони не зможуть витримати всього поштовху. Тому просимо лишити 5 районів, які запропонувала ОДА і Кабмін”, — сказала вона на засіданні профільного комітету у середу.

Кілька слів про технічні моменти. Верстка трьох районів була ініційована “слугами” фактично з голосу. “Спікер” Жмеренецький виглядав непідготовленим, не мав точної карти громад, які мали б ввійти до Хмельницького, Шепетівського і Кам’янець-Подільського районів. Коли нардеп з помилками зачитував громади, хтось слушно із зали зауважив: “Потім прокуратура розбереться, хто що наговорив”.

Катавасія з Чемеровецькою ОТГ, яку спочатку Кабмін відніс до Кам’янець-Подільського району, а потім після засідання комітету ВР її включили до складу Дунаєвецького району, на два тижні вибила зі звичного ритму життя не лише керівництво громади, а й частину мешканців. Досі не вкладається у голові, що люди були змушені ходити дворами і збирати підписи, щоб не йти у “кріпацтво” до Дунаєвець!

Схожі поневіряння пережив голова Ярмолинецької райдержадміністрації Василь Гуменюк, який навіть звинуватив «Конкретні сили» (вочевидь натяк адресований політичній силі одного з найвпливовіших нардепів Хмельниччини — НГП) у впливові на профільний парламентський комітет, який відхилив пропозицію з включення Ярмолинецького району до складу Хмельницького району. Та зрештою, це питання дотиснули 20-тисячами підписів мешканців Ярмолинеччини.

***

17 липня Верховна Рада ухвалила у першому читанні проєкт постанови про утворення та ліквідацію районів, ініціатором якого виступив Кабінет міністрів України.

За відповідне рішення проголосувало 238 нардепів. Цим законопроєктом пропонується наново поділити Україну на райони, скоротивши їх кількість з 490 до 136.

Отже, Хмельницька область втрачає 20 районів і замість них утворюється три:

  • Кам’янець-Подільський район (з адміністративним центром у місті Кам’янець-Подільський) у складі територій Гуківської сільської, Гуменецької сільської, Дунаєвецької міської, Жванецької сільської, Закупненської селищної, Кам’янець-Подільської міської, Китайгородської сільської, Маківської сільської, Новодунаєвецької селищної, Новоушицької селищної, Орининської сільської, Слобідсько-Кульчієвецької сільської, Смотрицької селищної, Староушицької селищної, Чемеровецької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України;
  • Хмельницький район (з адміністративним центром у місті Хмельницький) у складі територій Антонінської селищної, Війтовецької селищної, Віньковецької селищної, Вовковинецької селищної, Волочиської міської, Городоцької міської, Гвардійської сільської, Деражнянської міської, Заслучненської сільської, Зіньківської сільської, Красилівської міської, Летичівської селищної, Лісовогринівецької сільської, Меджибізької селищної, Миролюбненської сільської, Наркевицької селищної, Розсошанської сільської, Сатанівської селищної, Солобковецької сільської, Старокостянтинівської міської, Староостропільської сільської, Старосинявської селищної, Теофіпольської селищної, Хмельницької міської, Чорноострівської селищної, Щиборівської сільської, Ярмолинецької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України;
  • Шепетівський район (з адміністративним центром у місті Шепетівка) у складі територій Берездівської сільської, Білогірської селищної, Ганнопільської сільської, Грицівської селищної, Ізяславської міської, Крупецької сільської, Ленковецької сільської, Михайлюцької сільської, Нетішинської міської, Плужненської сільської, Полонської міської, Понінківської селищної, Сахновецької сільської, Славутської міської, Судилківської сільської, Улашанівської сільської, Шепетівської міської Ямпільської селищної, територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Віталій Тараненко,

Вадим Олексюк.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 3

  1. Ви взагалі там офігели , Старокостянтинівкий район вам чим заважав а?Творите херню якусь.

  2. Корабельна сосна гереги Відсосала

  3. Правда в тому що вони це роблять тільки за для того щоб їм було зручно придбати і поділити землю між собою після того як відкриється ринок землі завдяки “ЗеДовбойобу”. Більше того вони вже скуповують у неосвідченої молоді право на землю, за 2000грн і дають їм на підпис нотаріально засвідчені договори на повну передачу права і усього витікаючого з їхньою землею! І це факт. Тут Зовсім не дочого те чи буде це ефективно в плані управління щоб було зручно громадянам. Це тільки за для зручного скупляня вашої землі

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.