Конкурсні перипетії

Відбулися конкурси на посаду керівника головних закладів Хмельницької області та м. Хмельницького – КНП «Хмельницька обласна лікарня» і КНП «Хмельницька міська лікарня». Хотів би, як досвідчений фахівець у галузі управління охорони здоров´я,  поділитись своїми враженнями ще й і як безпосередній учасник цих подій. Проведення таких конкурсів передбачено ч.8 ст.16 «Основ законодавства України про охорону здоров´я». Але не було затверджено порядку проведення конкурсу, який, нарешті, 27.12.2017р. постановою КМУ № 1094 було затверджено. Іншою постановою КМУ № 1077 – затверджено порядок створення спостережних рад та внесення змін до типової форми контракту з керівником державних та комунальних  закладів охорони здоров´я. Постановою КМУ № 391 від 28.03.2017р. «Про затвердження вимог до надавача послуг з медичного обслуговування населення» – до закладів ІІ-ІІІ рівня надання медичної допомоги, а це спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога – є цілий ряд вимог.

Однією з головних вимог – є автономізація закладу охорони здоров´я, відповідно до постанови КМУ № 1013 та однойменного закону. МОЗ створило робочу групу, яка розробила методичні рекомендації по створенню комунальних некомерційних підприємств закладами усіх рівнів і навіть опублікувала ці рекомендації, в яких чітко виписано алгоритм дій органів місцевого самоврядування, департаментів, управлінь охорони здоров´я і керівників  закладів охорони здоров´я. Типовий статут закладу, рекомендований в цьому документі, де просто можна вписати назву закладу та інші реквізити і реєструвати, подавши попередньо його на затвердження відповідної ради, а не розпорядженням голови або його заступника, який, до речі, не наділений повноваженнями, взагалі,  приймати розпорядження, якщо він  не виконує  обов´язки голови ради. Статут затверджується рішенням ради, оскільки це є рішення, які приймаються виключно на пленарних засіданням ради, згідно з ст.43 ЗУ «Про місцеве самоврядування».

Здавалось, нічого простішого немає, взявши за основу типовий статут, відповідні положення, затверджені постановами уряду і – виконуйте. Але, не дивлячись на те, що працівники державних організацій і органів місцевого самоврядування мають діяти  тільки у спосіб, визначений Конституцією України, законами і постановами уряду, відбуваються дивні речі. Статути новостворених комунальних некомерційних підприємств закладів охорони здоров´я не відповідають чинному законодавству, хоча погоджені, а у окремих випадках затверджені департаментом та управлінням охорони здоров´я, як КНП Хмельницької обласної ради так і КНП Хмельницької міської ради, хоча законодавча база таких вимог не висуває.

Постанова КМУ № 1077 від 27.12.2017р. вимагає створення спостережних рад для закладів охорони здоров´я ІІ-ІІІ рівнів обов´язковим яка є єдиним органом відповідної ради, який контролює дотримання чинного законодавства закладом охорони здоров´я за надані ним  медичні послуги.

Ви будете дуже здивовані, але не дивлячись на такі грубі порушення, ці статути зареєстровані відповідними управліннями юстиції через своїх реєстраторів. Це грубі порушення і Господарського Кодексу, так як, майже у всіх статутах, затверджених органами управління є механізми  певних погоджень та затверджень відповідними керівниками, хоча єдиним механізмом, відповідно до Господарського Кодексу, зі сторони власників є прийняття рішень, відповідно до інформації, наданої спостережною радою до якої входять:

 1. Один представник власника або уповноваженого органу.
 2. Представники структурного підрозділу з питань охорони здоров´я та соціального захисту місцевих адміністрацій або виконавчого органу місцевої ради – від однієї  до чотирьох осіб.
 3. Депутатів місцевих рад, за згодою – від однієї до двох осіб.
 4. Представники громадських об´єднань, які працюють в галузі охорони здоров´я або захисту прав пацієнтів, боротьби з корупцією – від однієї до восьми осіб ( по одному представнику від об´єднання).

Не буду розкривати «секрети» постанови КМУ № 1077, тим більше, що «великі юристи», які очолюють виконавчу владу – в змозі розібратись з постановою уряду і без мене. Тим паче – департамент охорони здоров´я тепер очолює представник  столиці, так, що реформи тепер підуть…  Хочу, тільки, попередити, що основною вимогою до члена спостережної ради є п.6 абзац 3 Порядку – наявність професійних знань, вищої освіти, досвіду роботи у сфері охорони здоров´я, зокрема, захисту прав пацієнтів.

Дивіться які бувають парадокси – у вимогах до членів спостережної ради закладу охорони здоров´я має бути досвід роботи в галузі, а у конкурсних вимогах до директора департаменту охорони здоров´я  Хмельницької ОДА «великі правники» цього не вписали.

А тепер, ще кілька слів до конкурсів, що проводять міська та обласна ради.

Відповідно до постанови КМУ № 1094 конкурси проводяться з дотриманням:

 • Рівного доступу;
 • Політичної неупередженості;
 • Законності;
 • Довірливого ставлення;
 • Недискримінації;
 • Доброчесності, ефективності і справедливості процесу відбору.

Перший етап – формування конкурсної комісії, до складу якої мають увійти:

 • Один претендент від органу управління;
 • Три претенденти від трудового колективу, обрані на загальних зборах або конференції;
 • Представники громадської ради органу управління або делеговані громадськими об´єднаннями та погоджені громадською радою при органі управління – по одному від кожного громадського об´єднання.

Органи управління, які проводять конкурси в закладах охорони здоров´я – є Хмельницька обласна рада і Хмельницька міська рада, яка делегувала функції – управлінню охорони здоров´я  Хмельницького міськвиконкому.

Кількість членів комісії з проведення конкурсу на посаду керівника комунального закладу охорони здоров´я шість – дев´ять осіб. Представники громадських організацій, при проведенні цих конкурсів, подали заявку на включення своїх представників до складу комісії, але Хмельницька обласна рада відіслала їх на погодження не громадської ради органу управління, як вказано в постанові, і яка де факто відсутня, а до громадської ради Хмельницької ОДА. Громадські організації надіслали свої листи, відповідно до вимог щодо термінів, вказаних в оголошенні, але отримали відповідь, що немає технічної можливості погодити кандидатури, так як, вже проведено засідання громадської ради і до складу комісії  вже скеровані їх представники.

Ні Хмельницька обласна рада, ні громадська рада не органу управління, а Хмельницької ОДА не мають підстав формувати склад комісії до затвердження терміну подачі заяв, вказаних в оголошенні. П.17 Порядку передбачені вимоги до членів комісії – про відсутність у них конфлікту інтересів, але цього пункту, при формуванні комісії, також не завжди дотримувалися.

Відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ № 1094, конкурсна комісія може залучати до роботи експертів, які б змогли об´єктивно оцінити конкурсні пропозиції та професійні здібності претендентів на співбесіді. Але, не дивлячись на те, що склад комісії за своїми фаховими здібностями навряд чи міг об´єктивно оцінити такі пропозиції – таких експертів до роботи комісії не долучали.

Комісія, на протязі 3-х днів після формування складу, на офіційному сайті органу управління в оголошенні публікує вимоги до претендентів, статут закладу, показники фінансово-економічної діяльності, структуру закладу.

Але, на жаль, у повному обсязі цих документів  не було, а публікують, чомусь, кошторис, хоча, відповідно до чинного законодавства і «великі правники» – це також мають знати комунальні некомерційні підприємства діють на підставі затвердженого радою фінансового плану.

На мою думку, орган управління мав би дати можливість претендентам зустрітись з колективом закладів, в яких проводився конкурс, представити програму та відповісти на запитання. Якщо посадові особи так будуть відноситись до виконання нормативно правових актів – тоді нас чекає ще більший хаос. ДУМАЙ-ТЕ…

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Анатолій Побережний

Анатолій Побережний

Голова Асоціації лікарів Хмельницької області

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.