Сьогодні аграрії, селяни та активісти у 13 областях України разом із сільськогосподарською технікою вийшли на акцію протесту «Ні – розпродажу України!». Вони одночасно перекрили дороги у 17 точках на головних автомагістралях країни, зокрема, трасу М-12 на Хмельниччині.
Після цього близько сотні працівників і власників сільськогосподарських підприємств перемістилися на Майдан Незалежності, що біля Хмельницької ОДА. Туди ж вони загнали кілька одиниць техніки.
Люди тримали плакат із закликом: “Президенте! Не допустіть продажу землі іноземцям”.
За словами одного зі спікерів і колишньго власника “Робімакс-Агро” Аліма Міщука, мітинг пов’язаний проти намірів нової влади дозволити продавати землю іноземцям.
“В принципі ми не проти вільного обігу землі. Але він має мати чіткі правила, приміром, щоб землю міг купити сусід у сусіда, чи місцевий фермер, який роками її обробляє. Ми проти того, щоб українець на своїй землі став батраком в іноземця”, – заявив він.
До протестувальників вийшло керівництво області – голова обласної ради Михайло Загородний і тимчасово виконувач обов’язків голови облдержадміністрації Володимир Кальніченко.
“Моя позиція, як і більшості депутатів ради, що в нинішніх умовах не можна продавати землю. На одній із сесій ради ми ухвалили відповідне звернення до президента і, за необхідності, можемо на найближчій сесії знову підняти це питання. Дуже важливо підготувати і опрацювати законодавчу базу, щоб чітко регламентувати, в чиїх руках опиниться українська земля. Загалом, ринок землі має існувати, – вважає Загородний.
“На мою думку, земля повинна набуватися органом місцевого самоврядування, тобто тергромадою (через земельний банк), який потім передає цю землю в оренду аграріям. І за рахунок орендної плати громада зможе розвивати власні території. Що стосується ідеї проводити чи не проводити земельний референдум, то, вважаю, він може знівелювати самий захист ринку землі. Адже багато людей, які є власниками паїв, але мешкають у містах і не займаються сільським господарством і їм, очевидно, всерівно, за що голосувати на референдумі. Тому держава повинна захистити насамперед українських аграріїв, підготувавши всі необхідні закони”, – переконаний Кальніченко.
Нагадаємо, що 12 листопада Верховна Рада планує розглянути проєкт закону №2178-10 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”.