30 поїздок у транспорті. Хмельницька влада готує пільговикам “сюрприз”

Команда хмельницького міського голови Олександра Симчишина продовжує рухатися у напрямку до запуску електронного квитка у громадському транспорті. Після вересневого конкурсу з одним претендентом на впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду та введення в дію результатів конкурсу місцева влада взялася за підрахунок пільговиків. Спочатку створили робочу групу під головуванням транспортного заступника мера Андрія Бондаренка, яка протягом 11-17 березня рахувала у тролейбусах безплатних пасажирів. Результати моніторингу показали, що коефіцієнт співвідношення становить від 2,65 до 2,8. Це означає, що на одного пасажира, який платить за проїзд, припадає майже 3 пасажира-пільговика. До слова, минулого року комунальне підприємство Електротранс користувалося коефіцієнтом співвідношення 2,021.

“В останні місяці структура пасажиропотоку різко змінилася: зменшилася кількість платних пасажирів і зріс відсоток безплатних пасажирів. Це відбувається тому що частина людей масово виїжджає за кордон, в основному ті, які платять за проїзд. Значна частина людей купила автомобілі за заниженими цінами (євробляхи) і пересіла з громадського транспорту на приватний. Це все спровокувало певне недофінансування транспортної галузі і те, що місто Хмельницький починає тонути у заторах і потрібно думати над якимось стратегічними рішеннями в транспортній галузі, наголосив Бондаренко.

Важко здогадатися, що мав на увазі заступник міського голови, говорячи про стратегічні рішення. Точно вже відомо, що нині бюджету міста доведеться більше направляти грошей Електротрансу на компенсацію пільгових перевезень.

Натомість рятівним кругом для влади Хмельницького можуть стати пропозиції управління праці та соціального захисту населення, які лягли в основу нового Положення про порядок розрахунку компенсаційних  виплат за пільговий  проїзд  автотранспортом  окремих категорій громадян. Поки що це тільки проект, який виноситься на сесію. Однак він жорстко регулює поїздки пільговиків громадським транспортом.

Що пропонується

Із запуском електронного квитка передовсім у тролейбусах Хмельницького (орієнтовно стартує восени 2019 року) представники влади пропонують змінити підходи у перевезенні 16 пільгових категорій громадян (осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до 1 категорії; учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до 2 категорії; дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, яким встановлено інвалідність; учасників бойових дій; осіб з інвалідністю внаслідок війни; постраждалих учасників Революції гідності; жертвам нацистських переслідувань; дітей з багатодітних сімей; ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони; військовослужбовців, батьків військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби; осіб з інвалідністю I та II групи, дітей з інвалідністю віком від шести років та осіб, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю; реабілітованих осіб, які отримали інвалідність внаслідок репресій або є пенсіонерами; членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни; вдовам (вдівцям) військовослужбовців, її (його) дітям; членам сімей  військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти  під час проходження  військової служби; пенсіонерам за віком та інвалідністю III групи). Важлива деталь: щоб претендувати на безкоштовні поїздки, людині недостатньо мати лише пільгу, надану державою — обов’язково її прізвище має бути в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги в місті  Хмельницькому. Після цього пільговик зможе отримати персоніфікований електронний квиток для поїздок транспортом.

Однак якраз тут і закінчується звична всім “халява”. Персоніфікований електронний квиток даватиме право на 30 пільгових поїздок щомісяця будь-яким видом міського транспорту (електротранспортом та автотранспортом).

Для осіб з інвалідністю I групи та дітей з інвалідністю (крім дітей до шести років) і осіб з інвалідністю I, II групи та дітей з інвалідністю, які навчаються у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти або проходять реабілітацію пропонують визначити 60 пільгових поїздок у місяць будь-яким видом міського транспорту (електротранспортом та автотранспортом).

Якщо ж пільговики дочасно “спалять” безкоштовні поїздки, доведеться платити за проїзд, як усі інші пасажири.

Окремі правила гри у цьому проекті Положення виписані й для перевізників. Покриття витрат перевізнику за пільгові перевезення буде проводитися за умови надання інформації про кількість перевезених пільгових пасажирів, кількість перевезених платних пасажирів, кількість фактично виконаних рейсів, за даними GPS навігації та отримання даних від управління транспорту та зв’язку Хмельницької міської ради про наявність або відсутність у перевізників, порушень норм чинного законодавства в сфері організації пасажирських перевезень. Щоб дисциплінувати перевізника, влада передбачила покарання — за 5 і більше порушень, допущених протягом місяця, управління транспорту та зв’язку міської ради (яке і фіксуватиме ці недоліки) може не погодити відшкодування з бюджету за перевезених пільговиків.

Зі свого боку перевізники підписуються під вимогами влади: у автобусах класу А повинні надавати 3 пільгових місця, класу В — 2 пільгових місця, I класу — 5 пільгових місць. При цьому планується 40% від загальної суми компенсації виділяти на великогабаритні автобуси класу I, 60% — на автобуси малої та середньої місткості класів А, В та класу II.

Додамо, що у міському бюджету-2018 було закладено 65 млн грн на відшкодування пільгових перевезень (60 млн грн — ХКП “Електротранс” і 5 млн грн — приватним перевізникам). Так-от 5 млн грн влада ділила між перевізниками на “спринтерах” та великогабаритних автобусах.

Між іншим, торік мер Олександр Симчишин зауважив, у що міському бюджеті Хмельницького необхідно закласти понад 110 млн грн, щоб провести монетизацію пільг.

“Місто Хмельницький приступило до підрахунку витрат на монетизацію пільг. Попередньо, враховуючи категорію пенсіонерів, з міського бюджету необхідно виділяти понад 110 млн грн на рік. Це суттєві витрати, якщо брати до уваги теперішній бюджет розвитку у розмірі 420 млн грн”, — сказав градоначальник.

Юридичні колізії

“Незалежний громадський портал” знайшов два судових рішення, які за своїм змістом майже ідентичні й стосуються окремих урядових нововведень, які потім використовує на практиці місцева влада, у тому числі й хмельницька. Мова йде про постанову Кабміну від 14 березня 2018 року №197 “Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах”. Зокрема, у 4 пункті Порядку надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду визначено 30 поїздок у місяць, від яких здійснюється розрахунок пільговику “живих” грошей. Ця норма стала підставою для низки судових позовів.

Окружний адміністративний суд Києва 24 грудня 2018 року задовольнив позов інваліда із зору 1 групи і визнав протиправною та нечинною урядову постанову №197. У судовому рішенні сказано, що жодним нормативно-правовим законодавчим актом не передбачено повноваження Кабміну встановлювати соціальну норму поїздок транспортом загального користування для осіб з інвалідністю. Більше того, відповідно до ч. 4 ст. 38-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», звуження змісту та обсягу права осіб з інвалідністю на пільговий проїзд транспортом, не допускається.

Крім цього, під час розгляду справи суд зобов’язав КМУ надати аналітичні та статистичні данні, що були прийнятті ним до уваги при здійсненні розрахунку кількості поїздок (а саме, 30 поїздок на місяць). Однак відповідач так і не надав запитуваних документів.

В іншому рішенні Окружного адміністративного суду Києва від 20 березня 2019 року інвалід 1 групи довів протиправність урядової постанови №197 в частині обмеження кількості проїздок для пільговиків. Суд наголосив, що пільгове перевезення осіб з інвалідністю здійснюють усі підприємства транспорту незалежно від форми власності та підпорядкування, відповідно до Закону України “Про транспорт”. Звуження змісту та обсягу права осіб з інвалідністю на пільговий проїзд транспортом не допускається.

“У Висновку щодо відповідності положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини проекту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами міського, приміського та міжміського транспорту» заступник міністра юстиції України-Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини І.Ю. Ліщина зауважив з посиланням на рішення Європейського суду з прав людини у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України», «Веніамін Тимошенко та інші проти України», що проект постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами міського, приміського та міжміського транспорту» не відповідає Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини… В даному випадку, оскаржувані позивачем положення пункту 4 Порядку звужують обсяг його прав, що прямо суперечить статті 22 Конституції України та статті 38-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю», відтак, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог і, відповідно, позовні вимоги підлягають задоволенню”, — зазначено у рішенні суду.

Не виключено, що подібні судові позови чекатимуть хмельницьку владу після запуску нововведень стосовно пільговиків. І прибрати всі “правові капкани” може лише Верховна Рада, законодавчо врегулювавши цей процес.

P.S. Через кілька годин після публікації нашого матеріалу з офіційного сайту міськради зник проект рішення про пільгові перевезення, який провисів майже три дні. 

 

Заступник мера Андрій Бондаренко пояснив, що ніхто з керівництва не давай вказівки оприлюднювати таке рішення, додавши, що цей проект не відповідає дійсності. І спрямував до аналогічного проекту рішення, який на сайті виставили ще 7 лютого. Там усе те ж саме, тільки без зазначення кількості пільгових поїздок. Однак у документі чітко видно, що цифри “30” і “60” просто “підчистили”.

Незалежний громадський портал.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 6

  1. То це ж “сепарство”. Хмельницька міська рада хоче “відмінити” деякі чинні Закони України?

  2. Я особисто щомісячно придбаваю проїзний і мене здивувало що кондуктори після пред’явлення проїзного “всовували” мені квиток на якому написано безкоштовний. Тобто вважаю,що вищенаведені коефіцієнти не відповідають дійсності

  3. Під час так званного підрахунку пільговиків пільгові квитки розкидались на право і на ліво, по два- три квитки у руки, і безпосередньо пільговикам і пасажирам з проїздними і дітям…

  4. Мене цікавить,яким чином вираховувались саме 30 поїздок, чому не 32 чи 28? Зрозуміло що люди з інвалідністю не їздять так часто, а от від багатодітних сімей низький вам уклін, дякуємо за підтримку!!!

  5. Ну нарешті,будуть думати чи потрібно їм зайвий раз їхати кудись,а то катаються без кінця,

    • Ти дурень? Чи працюєшь на Семчишина & Паламарчука? А в принципі це одне і теж.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.