Комітет виборців України проаналізував рішення 22 обласних рад України на предмет їх відповідності повноваженням органів місцевого самоврядування. До уваги було взято рішення щодо звернень до Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Президента.
За понад два роки роботи (жовтень 2015-січень 2018 рр.) обласні ради офіційно зверталися до органів державної влади 1594 рази. Із них 15% або 242 рішення носили заполітизований характер і не відносилися до компетенції обласних рад.
До рейтингу ТОП-10 абсурдних рішень обласних рад потрапила й Хмельницька обласна рада, яка 23 березня 2017 року ухвалила зверення до Верхоної Ради і Кабміну щодо підвищення розміру мінімальної пенсії.
“Звертаємо увагу, що підняття розміру мінімальної пенсії дозволить поліпшити рівень соціального захисту найбільш вразливої категорії громадян – пенсіонерів, для яких пенсія здебільшого є єдиним джерелом існування, посилити їх захист в умовах надзвичайно скрутної економічної ситуації, а також забезпечити підвищення соціальних виплат, що виплачуються з державного бюджету”, – говорилося у зверненні депутатів Хмельниччини.
У Комітеті виборців наголосили, що відсоток заполітизованих рішень є найвищим у Івано-Франківській (26% від кількості прийнятих звернень), Львівській (25%), Хмельницькій (24%) Полтавській (23%), Тернопільській (23%) облрадах. За два роки депутати Івано-Франківської облради прийняли 25 рішень, що не відносяться до їх компетенції, Львівської – 34, Хмельницької – 19.
Серед прикладів піар-рішень: врегулювання питання трансплантації органів людині, інспірування антиукраїнських настроїв у польському суспільстві, ввезення автомобілів із іноземною реєстрацією (Івано-Франківська облрада), поводження з генетично модифікованими організмами в Україні (Вінницька, Волинська, Житомирська облради), призначення виборів Криворізького міського голови (Вінницька, Хмельницька), недопущення змін до Конституції, розірвання торговельних зв’язків з РФ (Хмельницька), квоти на українську мову (Черкаська), зняття депутатської недоторканності (Вінницька), звільнення В. Гонтаревої (Волинська), право громадян на володіння зброєю (Житомирська), відставка міністра культури Є. Нищука (Одеська, Запорізька).
«Рішення обласних рад часто йдуть в розріз не лише із їх законними повноваженнями, але й зі здоровим глуздом. Діапазон прийнятих рішень є надзвичайно широким: від встановлення правил розмитнення автомобілів та боротьби із ГМО-продуктами до відставки окремих міністрів чи всього уряду. В умовах реформи децентралізації вплив обласних та районних рад суттєво зменшується, а тому брак уваги депутати компенсують за рахунок одіозних рішень. Не виключено, що із наближенням дати президентських та парламентських виборів кількість подібного абсурду зросте», – вважає голова КВУ Олексій Кошель.