Хмельницька міська рада має намір проголосувати за рішення про подолання наслідків радянської окупації в мовній політиці.
Відповідний проект рішення 7 березня опублікований на сайті міськради.
Депутатам запропоновано підтримати три ключові пункти запровадження мовної деокупації у Хмельницькому.
По-перше, запровадити у Хмельницькому, що мовою роботи, діловодства і документації всіх органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій комунальної форми власності, мовою офіційних оголошень і повідомлень є державна мова.
По-друге, на території Хмельницького всі назви установ, підприємств, організацій, вивіски, плакати, афіші, публічні повідомлення, рекламні оголошення та будь-які інші форми аудіо- і візуальної рекламної продукції, інформація для споживачів товарів та послуг виконуються державною мовою і на розсуд власника такої інформації, англійською та будь-якою іншою мовою, окрім мов країн-агресорів.
Зазначене правило не поширюється на дипломатичні установи та офіційні представництва міжнародних організацій розташовані в Хмельницькому. Знаки для товарів і послуг наводяться в господарському і публічному обігу у тому вигляді в якому їм надана правова охорона відповідно до закону в Україні.
По-третє, у всіх сферах громадського обслуговування громадян Хмельницького, при реалізації товарів і наданні послуг, першочергово використовується державна мова. Одночасно з державною мовою, на прохання споживача, суб’єкт господарювання може використовувати будь-яку іншу іноземну мову, для повного донесення інформації про товари та послуги, та для належного обслуговування споживачів.
У всіх закладах сфери громадського харчування обов’язкова наявність меню, виконаного державною мовою. При обслуговуванні відвідувачів, персонал зобов’язується пропонувати меню українською мовою і лише на вимогу відвідувача надати меню будь-якою іншою мовою (за наявності).
Окремо з цього приводу міська рада хоче звернутися до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, аби те оперативно, у разі позитивного ухвалення рішення сесії, реагувало на будь-які порушення прав споживачів у мовному питанні. Більше того до порушників можуть застосовуватися адмінстягнення, передбачені статтями 155, 188, 244 КУпАП.
Як писав НГП, 25 січня виконком затвердив, що у Хмельницькому рекламні оголошення, вивіски, плакати, афіші, повідомлення та інші форми аудіо- і візуальної рекламної продукції повинні виконуватись українською.