Міністерство культури України наказом №1162 від 16 грудня 2016 року внесло Будинок музею Миколи Островського у Шепетівці до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Як пише видання “День за днем”, пам’ятці архітектури присвоєно номер 2784-Хм Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення.
При цьому Інститут національної пам’яті достатньо критично охарактеризував постать Миколи Островського, вказавши, що він був “учасником встановлення радянської влади в Україні та боротьби з повстанським рухом, служив у бригаді І. Котовського, 1-й кінній армії та частинах особливого призначення Червоної армії (ЧОН), співробітником Ізяславської ЧК (1919−1921), секретарес райкому комсомолу в Берездові та Ізяславі, секретарем окружкому комсомолу в Шепетівці (1924); бригадним комісаром політуправління Червоної армії (1936)”.
Натомість керівництво музею Островського має протилежну думку з цього приводу.
“Немає задокументованих даних, що він воював у армії Будьоного чи Червоних більшовицьких загонах у 1918 році. В той час йому було 14 років. Натомість музей має фотокопію його оригінальної біографії, яку він написав власноруч у 1922 році та анкету 1924 року, коли мав намір вступити у комуністичну партію, де жодної інформації про участь у військових загонах більшовиків не вказано. А йому було б вигідно написати протилежне. Пізніше, у 1934 році, написана автобіографія Миколи Островського, яка вже містить інформацію про військову службу. Історик пояснює цей факт: її писала вже сестра Островського. На той час з чоловіка радянська пропаганда вже «ліпила героя», – цитує видання слова директора музею В’ячеслава Сміховського.
Як відомо, на грудень минулого року 1984 об’єкта топоніміки в містах, селищах і селах Хмельницької області позбулися тоталітарних назв.