У Хмельницькому відбувся круглий стіл, на якому, обговорили проблему тарифів на житлово-комунальні послуги, ініційований місцевою організацією політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП». Поділитися своїми думками та обговорити шляхи вирішення загальнодержавної проблеми зібралися і представники громадських організацій «Сильний Хмельницький», «Українське козацтво Хмельниччини», «Україна – рідний край», «Маємо право», «Ветерани України» та інші.
Окреслюючи ситуацію, яка склалася у місті Хмельницькому, голова Хмельницької обласної організації УКРОПу Дмитро Йовдій зауважив, що містянам досить сутужно, коли у місцевому бюджеті має місце суттєвий профіцит, а місцева влада при цьому відмовляється зупинити підвищення комунальних тарифів, тим самим полегшивши фінансовий тягар для хмельничан.
«У місті склалась ситуація, коли фактичні надходження до бюджету суттєво перевищують заплановані. Так, відповідно до Звіту про виконання загального та спеціального фонду бюджету м. Хмельницького за 1-е півріччя 2016 року, доходи загального фонду склали 909 827 412 грн., що на 108 654 175 грн. більше запланованих. У Хмельницькому проживає близько 70 тис. пенсіонерів. Сума в перерахунку на кожного це складе по 1 552 грн. Ці гроші міська влада могла би спрямувати на погашення різниці між тарифами. Проте на сьогодні кошти витрачають на другорядні речі, які не на часі», – наголосив укропівець.
Підтримавши виступ Дмитра Йовдія, голова громадської організації «Україна – рідний край» Євген Поворознюк додав, що в ситуації, яка склалася з тарифами в місті, найбільше вражає два аспекти. Перший – місто має гроші, а витрачає їх не на те, чого найбільше потребує громада, фактично, закопуючи їх в асфальт, або в плитку. А ось другий – це байдужість самих людей до вирішення загальної проблеми. «У міста є гроші, а влада не робить те, що потрібно людям зараз. Послуги комунальних підприємств декларуються якісні, а насправді, ми платимо не відомо за що. Та й підвищення зарплат ситуацію не врятує, бо при цьому знизяться субсидії. Влада повинна ввести мораторій на тарифи і переглянути їх», – наголосив громадський діяч.
Представник ГО «Маємо право» Костянтин Карпельов, зауважив: «Міський голова і депутати не хочуть брати на себе таку відповідальність, розповідаючи, що тарифний мораторій – це компетенція Президента, Уряду і Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Прийнявши популістське Звернення, вони «умивають руки», перекладаючи проблему на плечі владної верхівки країни. Втім, питання введення тарифів лежить не в юридичній площині, а в політичній. І люди повинні усвідомити, що «слуги народу», яких вони привели до влади, не збираються дбати про їх добробут».
Петро Матущак, представник ГО «Сильний Хмельницький» поділився своїми міркуваннями, що складається впевнене враження про розподіл коштів громади між депутатами та прихильниками ВО «Свобода», вихідцем із якого є і міський голова. «Деякі двори міста не просто приводять до ладу, а повністю оновлюють, в той час, коли на сусідні, вщент зруйновані, навіть уваги не звертають. Дороги міста понівечені, а влада, ніби не чує громаду – кладе плитку на Проскурівській, знищуючи асфальт, який міг би ще прослужити довгі роки. Депутати затягують людей в боргову яму з такими тарифами. Тож не зрозуміло навіщо ми обирали таку владу? ».
« Ветерани нашої організації неодноразово звертались до різних установ, в тому числі «Хмельницькводоканал», «Теплокомуненерго» з тим, щоби вони обґрунтували свої тарифи і почали брати платню, відповідно наданим послугам. Натомість, маємо тільки відписки. А тими фінансами, які місто отримало при перевищенні бюджетних коштів, можливо було б якраз і покрити різницю між тарифами. Це зараз головне для людей, для пенсіонерів», – наголосив заступник голови ГО«Ветерани України» Віталій Самсоненко.
Свою думку вирішення проблеми висловив і голова Хмельницького осередку ВО «Всеукраїнського об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО» Олександр Абаєв: «Ми переконані, що від влади вже немає чого чекати. Необхідно шукати альтернативні шляхи здешевлення тарифів. У Вінницькій області є приклади використання сонячних батарей. Дивує, що такий популярний у тій же Європі метод отримання дешевої енергії досі не запроваджується у нас».
Підтримуючи голову зібрання, представники громадських організацій вносили пропозиції щодо шляхів врегулювання проблеми з комунальними тарифами. На їх думку, значною мірою питання може і повинно бути врегульовано на місцевому рівні. Зокрема, акцент потрібно зробити на аналізі господарської діяльності місцевих комунальних підприємств – надавачів послуг та запровадженні програм для виробництва власних енергоносіїв. Для цього потрібна лише політична воля керівництва і небайдужість самих містян.
Результатом засідання «круглого столу» стала спільна резолюція, яка найближчим часом буде направлена до Хмельницької міської та Хмельницької обласної рад.