Крига скресла?

1. ЦВК знайшла спосіб як зменшити довжину виборчих бюлетенів

Сайт “СТРАНА.UA” 14:32, 5 жовтня 2016 року

Центральна виборча комісія України (ЦВК) грунтовно підготувалася до проміжних місцевих виборів, призначених на 4 грудня. Щоб не друкувати метрові бюлетені було вирішено перенести списки кандидатів на відповідне єдине полотно, яке б розміщувалося в кабінах для голосування кожної виборчої дільниці. Такі зміни дозволять заощадити до 107 мільйонів гривен і полегшать сам процес голосування, вважають автори зміни законопроекту “Про вибори народних депутатів України”, повідомляють “Українські Новини”.

Згідно з пропонованими змінами до закону, ЦВК забезпечує виготовлення для дільничних виборчих комісій переліку партій і кандидатів в депутати з розрахунку не менше 20 примірників для великих дільниць, 15 – для середніх і 10 – для малих, а також по 2 примірники для окружних/територіальних комісій.

Такі переліки пропонується розміщувати для інформування виборців в приміщенні для голосування і в кабінах для голосування.

У свою чергу у бюлетенях перелік партій і кандидатів буде відсутній, а виборцеві необхідно буде лише вписати в шаблон (мається на увазі бюлетень – автор) номер партії або кандидата з переліку.

У пояснювальній записці пояснюється, що передбачені діючою редакцією закону відомості у бюлетенях об’ємні, тому їх розмір часто досягає 1 метра і є незручним для голосування виборцями і підрахунку голосів дільничними виборчими комісіями.

Також відзначається, що процес виготовлення бюлетенів вимагає істотних витрат з державного бюджету, зокрема, у разі проведення чергових парламентських виборів витрати на друк і доставку бюлетенів складуть більше 167 млн гривен.

В той же час, за підрахунками Центрвиборчкому, у разі прийняття пропонованих змін в законодавство, на виготовлення бюлетенів знадобиться близько 60 млн гривен, тобто вони дозволять заощадити майже 107 млн гривен бюджетних коштів на організацію і проведення виборів депутатів Ради.

Також підкреслюється, що запропоновані зміни дозволять вирішити питання виготовлення трафаретів для бюлетенів у тому числі і рельєфно-точковим шрифтом (по методу Брайля) для громадян з дефектами зору і, відповідно, забезпечить виконання Україною узятих зобов’язань по захисту прав громадян з порушеннями зору на участь в таємному голосуванні на виборах у відповідності з Конвенцією про права осіб з інвалідністю, ратифікований Україною в 2009 році.

Як повідомляла “СТРАНА”, проміжні вибори у Верховну Раду, які відбулися в липні по семи округах, переконали людей, що досі сумнівалися, в тому, що варто впроваджувати в Україні пропорційну виборчу систему замість мажоритарної. Про це в коментарі “СТРАНА.UA” заявив замголови Центральної виборчої комісії Андрій Магера.

Нагадуємо, на довиборах в Раду були бюлетені завдовжки в 1 м і які змінюють колір. А ось на колишньому окрузі Бориса Філатова (мера Дніпра, – прим. ред.) вишикувалася черга з однофамільців Загида Краснова. Всього в 27-му окрузі Центральна виборча комісія зареєструвала кандидатами 51 людини. (кінець цитати)

Цікава ідея пана Магери. Саме на проміжних виборах в грудні місяці 2016 року можна її випробувати.

Що іще можна додати до економії бюджетних коштів?

2. Вивіски дільничних виборчих комісій. (Не потребує змін до Законів. Регулюється відповідними постановами ЦВК)

Центральна виборча комісія своєю постановою від 12 квітня 2012 року № 66 утворила на всій території України звичайні та спеціальні виборчі дільниці на постійній основі. Тобто, у разі проведення будь-яких виборів в Україні усім виборцям заздалегідь відомі межі виборчих дільниць та адреси приміщень для голосування. За цими правилами ми успішно обрали президента України, народних депутатів України, депутатів місцевих рад усіх рівнів. Без урахування окупованих територій АР Крим, окремих районів Донецької та Луганської областей на території України утворено:

Одномандатних виборчих округів – 198;

 • Виборчих дільниць – 29786,

у тому числі:

 • звичайних – 28480;
 • спеціальних – 1194;
 • закордонних –

Кожна виборча дільниця згідно Закону України «Про вибори народних депутатів України» та вищевказаної постанови має постійний порядковий номер незалежно від виду виборів.

З метою економії бюджетних коштів, пропоную виготовити «універсальні» вивіски ДВК для будь-яких видів виборів розміром 700х500 мм з таким текстом:

Малий герб України, назва «Україна», область, район (за потреби), місто/село/селище, дільнична виборча комісія звичайної/спеціальної виборчої дільниці, відповідний № 000000

Навіть, якщо одночасно проходять «різні» вибори – дільниці одні і ті ж самі! Виборець зорієнтується і прийде саме на свою дільницю.

Після закінчення виборчого процесу вивіски обов’язково передаються на зберігання до відповідних органів місцевого самоврядування; у разі пошкодження вивіски складається відповідний акт і виготовляється нова вивіска (1, 2, 10…100, але не майже 30 тисяч кожного разу!!!). Отже достатньо 29786 вивіски ДВК для всіх виборів, а не 29786х3 = 89358 штуки.

Більше того, деякі голови ОВК/ТВК після виборів просто привласнюють вивіски, а не здають на зберігання. А потім знову «виготовляють». У Хмельницькому такі вивіски у цих «розумників» коштували 220-230 грн., хоча «свідомим» вдавалося перехопити цей ласий шматок на парламентських виборах 2014 року і місцевих виборах 2015 року і лише по 140 грн/вивіска. Фірми відомі, авторитетні, але вони не працюють на відкатах??!!

Близько 10 тисяч грн. економії лише в межах міста Хмельницького на 115 виборчих дільницях. А в усій Україні?

Щоб не було різних цін в різних регіонах України ЦВК за тендерними процедурами через систему ПРОЗОРРО може виготовити універсальні вивіски ДВК централізовано і передати відповідним ОВК/ТВК.

Вивіски ОВК/ТВК – тут, безперечно, «свої, специфічні», але їх мало порівняно з вивісками для ДВК. І також передавати на зберігання.

3. Штампи «ВИБУВ»

Абсолютно аналогічна ситуація: вони уже і зараз для всіх видів виборів майже однакові, розміром 80х10 мм. Обов’язкова передача на зберігання. Крім того зараз між виборами можна зробити термінову інвентаризацію всіх штампів з президентських, парламентських та місцевих виборів зібрати їх докупи і використовувати за призначенням. Вийде такий запас, що вистачить надовго. Штамп «Вибув» не засвідчує жодного юридично значимого документу і використовується лише за спеціальним рішенням відповідної комісії вищого рівня. І також передавати на зберігання.

4. Печатки дільничних виборчих комісій.

Тут без варіантів.

Але, для прикладу, в місті Хмельницькому печатки-автомати (оснастка якісна австрійська, а не китайська) на місцевих виборах ТВК виготовила по 170 грн/печатка, а не за 260-280 грн/шт., як на попередніх виборах президента і парламентських.

Близько 10 тисяч грн. економії.

Щоб не було різних цін в різних регіонах України ЦВК може виготовити за тендерними процедурами через систему ПРОЗОРРО печатки ДВК централізовано і передати відповідним ОВК/ТВК.

Після закінчення виборів обов’язкова передача печаток на зберігання.

5. Канцелярія.

Виборчими Законами визначені три категорії дільниць для всіх регіонів України: малі, середні, великі. Дільничні виборчі комісії є тимчасовими спеціальними колегіальними органами. Виборчий процес для всіх однаковий короткоплинний, витрати близькі. Якщо ЦВК пропонує для кожної категорії дільниць кількість скриньок, кабінок, столів, стільців, площу приміщень, тощо, то чому б не встановити мінімально необхідний набір канцелярських товарів для кожної категорії дільниць?

Група досвідчених голів/секретарів ДВК разом з досвідченими/грамотними членами ОВК/ТВК Хмельниччини запропонувала перелік мінімально необхідних канцелярських товарів для ДВК:

 1. КЛЕЙ ПВА КІП 100 мл з супер ковпачком – 2 шт
 2. КЛЕЙ олівець 8гр ВМ. 4901 (8 гр.) – 1 шт
 3. КОРЕКТОР з пензликом ВМ.1002 (хімічна основа 20МЛ) – 1 шт
 4. НОЖИЦІ 15см BM.4522 – 5 (великі/середні ДВК), 3 шт (малі ДВК)
 5. СКОТЧ КАНЦ. 18х20 ВМ.7150-01 (18х20, прозор.) – 2 шт (для розвішування плакатів, агітації, тощо)
 6. СКОТЧ ПАКУВ. 48х100 SOHO (прозор.) – 2 шт (для пакування бюлетенів)

Для малих ВД можна по одному скотчу кожного виду.

 1. СКРІПКИ 28мм КРУГЛІ ВМ.5005 (нікель, 100 шт.) – 1-2 пачки (для малих ВД достатньо 1 шт)
 2. ФАЙЛ-ПАКЕТ А4 30мкм глян. D1002 (Delta by Axent глянц.30мкм) – 100 шт (для малих ВД – 50 шт)

Це дешевше/зручніше/сучасніше, ніж дироколи + степлери + скоби для кожної ВД. Крім того архівні установи не приймають документи з «металом» (скоби/скріпки)

 1. ГУМКА FACTIS 60RP – 5 / 3 шт (відповідно великі/середні, малі ВД)
 2. ЗОШИТ 24л кл Brisk (ТВ-109) – 4 / 2 шт (відповідно великі/середні, малі ВД)
 3. ЛІНІЙКА 30 СМ. ДЕРЕВ.СОЮЗ OLLI OL-2134 – 8 / 6 / 2 шт (відповідно великі/середні/малі ВД) для бюлетенів. Можна замінити пластиком непрозорим.
 4. ЛІНІЙКА 40 СМ. ДЕРЕВ.СОЮЗ OLLI OL-2135,2137 – 8 / 6 / 2 шт (відповідно великі/середні/малі ВД) для списків виборців. Можна замінити пластиком непрозорим. Можна довжиною 50 см.
 5. ОЛІВЕЦЬ AXENT 9004 HB – 12 / 10 / 6 шт (відповідно великі/середні/малі ВД)
 6. РУЧКА КУЛ. SOHO 555 (синій) – 40 / 30 / 20 шт (відповідно великі/середні/малі ВД),

або більш якісні і дорожчі лише на 25%

РУЧКА КУЛ. BUROMAX 8100 (синій) – 40 / 30 / 20 шт (відповідно великі/середні/малі ВД)

 1. МАРКЕР текстовий Economix 11001 (жовтий ) – 2 / 1 шт (відповідно великі/середні, малі ВД)
 2. ПАПКА Д/ПАПЕРУ НА ЗАВ. – 5 / 5 / 3 шт (відповідно великі/середні/малі ВД)
 3. Швидкозшивач картонний (БІЛИЙ) – 3 / 3 / 2 шт (відповідно великі/середні/малі ВД)
 4. КНОПКИ НІКЕЛЬ 4201-A (50 шт.) – 3 / 2 / 1 пачки (відповідно великі/середні/малі ВД) кріпити матерію на рамках кабінок
 5. ФАРБА ШТЕМПЕЛЬНА 30мл. BUROMAX (Синій) – 2 / 2 / 1 шт (відповідно великі/середні/малі ВД)
 6. МАРКЕР перманентний 2,5 Centropen 8566 (чорний) – 1 / 1 / 1 шт (відповідно великі/середні/малі ВД)
 7. МАРКЕР перманентний 2,5 Centropen 8566 (червоний) – 1 / 1 / 1 шт (відповідно великі/середні/малі ВД)
 8. КЛІП Д/ГРОШЕЙ 25мм 4402-A (метал., 25мм, чорний) – 2 / 1 / 1 пачка (відповідно великі/середні/малі ВД), інакше їх називають «біндерами» – така металева «прищепка» скріплювати контрольні талони і бюлетені
 9. ГУБОЧНИЦЯ SH – 5 / 3 / 1 шт (відповідно великі/середні/малі ВД)
 10. НІЖ КАНЦ. 18 мм 6502-А (мех. фіксатор 18мм) – 2 / 2 / 1 шт (відповідно великі/середні/малі ВД)
 11. Мішок д/упаковки – 2 / 2 / 1 шт (відповідно великі/середні/малі ВД)
 12. ТОЧИЛКА БЕЗ КОНТ. МЕТ. SKIPER SK-8010 – 3 / 2 / 1 шт (відповідно великі/середні/малі ВД)
 13. АКРЕДИТ.карта 8,8х5,7 см 4501-А – 18 / 16 / 14 шт (відповідно великі/середні/малі ВД)
 14. ПАПІР КРАФТ 84х1,02 мм – 6 шт як мінімум для упаковки виборчої документації (списки виборців + невикористані бюлетені + контрольні талони + бюлетені, що не підлягають врахуванню + недійсні бюлетені + предмети) + додатково кількість партій/кандидатів. Для президентських і парламентських виборів ЦВК легко встановлює цю кількість, оскільки сама ж реєструє партії/кандидатів.
 15. Табель обліку робочого часу (А3 газ. п/шт) – по 2 шт для комісії
 16. ПАПІР ОФСЕТНИЙ А4 100л (60г/м) – по 1-й пачці для комісії
 17. ПАПІР КСЕРО A-4 MAGISTR (COMPAS) economy (80г/м) – 50-100 аркушів. (для табличок кандидатів на столах, адресних табличок над столами, тощо)
 18. КОНВЕРТ С4 (МК кор. 4600,4604) – можна замість паперу КРАФТ, якщо бюлетені маленькі

Для місцевих виборів можлива певна корекція по деяким позиціям.

А то закуповують усякий непотріб, аби «освоїти і поділити» бюджетні кошти.

 1. Виборча документація.

ЦВК розробляє і надсилає для ОВК/ТВК зразки документів – АКТИ, протоколи, контрольні листи, відомості, тощо. Бажано додати централізовано форми з відповідним текстом (як передбачено відповідними Законами) для наклеювання на пакети з бюлетенями: списки виборців + невикористані бюлетені + контрольні талони + бюлетені, що не підлягають врахуванню + недійсні бюлетені + предмети + кандидати/партії.

На місцевих виборах розробили, виготовили і забезпечили ДВК такими бланками (всі були задоволені). Така уніфікація полегшує роботу ДВК, а також ОВК/ТВК під час приймання виборчої документації вночі.

Єдине зауваження: чим менше пустих граф (хороший зразок № 1 в листі ЦВК від 06.09.2015 року № 21-33/1-1854; необхідно іще протокол першого засідання. Можемо запропонувати зразок).

 1. Кабінки для голосування.

Кабінки являють собою дерев’яні рамки 2 х 1 метр виготовлені із рейок 4см х 4см х 2 м. Для малих ВД потрібно 3 рамки і чотири 2-х метрові рейки; для середніх – 5 рамок і вісім рейок; для великих ВД – 7 рамок і 12 рейок. Кабінки після виборів здаються на зберігання місцевим органам виконавчої влади, їх кількість відома. Як на мене, ці дані повинні бути оприлюднені. А то, ЦВК закладає певні суми в середніх нормах видатків і їх всі до копійки «Освоюють», чи потрібно виготовляти/ремонтувати кабінки, чи ні. Ось такі перевитрати.

 1. Матерія.

Тканина підкладочна має ширину 1,5 м і в рулоні 1000 м/погонних. Нею достатньо обгорнути ліву, задню і праву частини кабінок і нарізати відповідну кількість погонних метрів тканини на внутрішні перегородки і «дверцята». Знизу залишається 0,5 метра для «контролю». Таким чином, для малих ВД потрібно 8 м /погонних, для середніх – 14 м/погонних, для великих ВД – 20 м/погонних. Для 115 ВД в Хмельницькому необхідно із запасом 2200 метрів. А купують 3000 м!?

Лишні 800 метрів х 20 грн = 16000 грн. прямих перевитрат

ЦВК може своєю постановою передбачити нормативи використання матерії для кожної виборчої дільниці і, відповідно, для ОВК/ТВК. Так як передбачені нормативи забезпечення кабінками, виборчими скриньками, столами, стільцями, тощо.

 1. Пломби.

Моя власна думка: ЦВК відомі всі виборчі дільниці і їх забезпечення виборчими скриньками і великими і малими; отже, централізована поставка для ДВК/ОВК/ТВК.

 1. Передача документації в Архів.

Передбачити у відповідній постанові ЦВК відповідальність ДВК щодо: «забезпечує передачу до відповідної територіальної комісії всієї виборчої та іншої документації в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією», а особливо третій примірник протоколу про підрахунок голосів виборців, можливо четвертий примірник, якщо зберігся на стенді оголошень виборчої дільниці (крім протоколів про підрахунок голосів, списків виборців і бюлетенів, які передаються і так після закінчення підрахунку голосів виборців);

Аргумент: немає норми закону – не здають, або здають не всю документацію. Тому в архівних установах повний безлад в документації.

 1. Транспорт. Із додатку 2 до постанови Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2015 року № 161 «ПЕРЕЛІК ТА НОРМИ забезпечення територіальних і дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ транспортними засобами, засобами зв’язку, обладнанням, інвентарем, оргтехнікою, іншими матеріальними цінностями»
 1. Для забезпечення роботи виборчих комісій органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування надають транспортні засоби, засоби зв’язку, обладнання, інвентар, оргтехніку, інші матеріальні цінності:

дільничній виборчій комісії:

легковий автомобіль – 1;
комп’ютер з оптичним дисководом та можливістю запису (CD/DVD-RW) – 1;
принтер – 1;

А якщо місцева влада не має 115 легковиків? Вони всі читають інтернет і знають про середні норми видатків на транспорт і ОВК/ТВК, і ДВК і закладені на це видатки. То чи вони зобов’язані?

Транспортні послуги складаються з трьох етапів.

1). Передача бюлетенів ДВК. Не знаю як інші, а в Хмельницькому ОВК/ТВК методом логістики складені маршрути за напрямками під сформовані «екіпажі» із чотирьох ДВК (із розрахунку 3 члена ДВК + міліціонер – разом 16 чоловік). 115 ВД – 29 екіпажів. Відповідно складається графік видачі бюлетенів ДВК протягом дня. Використовуються мікроавтобуси типу Мерседес-Спринтер на 18-19 посадкових місць. В травні 2014 за теплої сонячної погоди розумники замовили аж 10 авто!? Кожне авто зробило за цілий день 2-3 ходки. Списали 20 тисяч грн..В жовтні місяці 2014 року за надзвичайних умов (мінусова температура, сніг з дощем, сильна ожеледиця) використали лише 6 авто за 8 тисяч грн..

В жовтні і листопаді 2015 року використали під час кожного туру лише по три !!! авто. Ті ж 115 ВД!

Для міста Хмельницького достатньо 4-5 мікроавтобусів.

Тут пропонується погодинна оплата.

2). День голосування. Відділи Державного реєстру виборців, як структурні підрозділи ЦВК «легко» надають (краще зобов’язати, передбачити у відповідних розділах виборчих Законів) ОВК/ТВК відомості про кількість НСП на дільниці, їх адресу. Без прізвищ. Хоча який секрет!? Списки виборців знаходяться на дільницях і передбачений порядок ознайомлення з ним. Залишається лише трохи зайнятись логістикою. На початку діяльності ОВК/ТВК, а не в останній день перед виборами. «Наряд» на роботу затверджує ОВК/ТВК. Прибуття-вибуття авто на дільницю з обов’язковою відміткою голови ДВК (підпис/печатка). І тоді шалена економія. Також оплата погодинна.

3). Транспортування бюлетенів і протоколів від ДВК до ОВК/ТВК. Ніч, дороги вільні, світлофори не заважають. Член комісії (або автоперевізник) він же диспетчер приймає повідомлення від ДВК і направляє туди легковик. Для Хмельницьких 115 ВД можна використати 5-7 авто, максимум 10.

Оплата за кілометраж.

Сьогодні можна «загуглити» карту будь-якої місцевості і скласти маршрут від ОВК/ТВК до ВД і одразу отримуєш найближчий маршрут і відстань в кілометрах. І тут величезна економія.

Безумовно, не порівняти компактне місто і гірський район.

Вихід: абсолютна прозорість договорів з надавачами транспортних послуг – голови ОВК/ТВК зобов’язані інформувати членів ОВК/ТВК, суб’єктів виборчого процесу, громадськість, ЗМІ, на інформаційний стенд ТВК. І контроль держави.

 

Для чого вся ця економія?

 • Загальнодержавна економія бюджетних коштів на проведення виборів (приблизно 20-25%). А це мільйони.
 • Менше витрат на товари/послуги, зате підняти зарплату членам виборчих комісій.

Можна зробити експеримент. Законодавчо (відповідною постановою КМУ про оплату праці членів виборчих комісій) передбачити додаткове преміювання членів ОВК/ТВК в розмірі, скажімо, 5-10% від суми економії на товарах/послугах на всю комісію. Решту повернути в народний державний бюджет. В країні війна, на жаль, не закінчилась…

 

Заступник голови Хмельницької міської виборчої комісії Хмельницької області

Віталій Швед.

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Швед

Віталій Швед

Експерт з виборчих питань

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.