Постаукціонне. Як вимивалися комунальні землі Хмельницького

Для затравки один показовий історичний факт. У лютому 2007 року до Хмельницького прибула тодішній народний депутат і майбутній Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, щоб засвітитися на першому місцевому аукціоні з продажу прав оренди земельних ділянок комунальної власності під комерційне призначення. Обурена діями столичної молодої команди Леоніда Черновецького у земельній царині, леді Ю поспішила заявити: “…якщо хмельницький досвід (аукціонів — авт.) застосують по всій Україні, наша держава заживе по-іншому”.

Очевидно, десь у глибині душі в Юлії Володимирівною є жилка Ванги. Бо те, що відбулося у Хмельницькому 2010 року після земельного аукціону, заслуговує окремої загостреної уваги. Ось тільки зажило по-іншому” вузьке коло громадян.

Весною 2010-го Хмельницька міська рада провела земельний аукціон, через який мала намір продати права оренди 30 земельних ділянок під комерційну забудову. Незмінний до сьогодні начальник управління земельних ресурсів та земельної реформи Сергія Самишкін тоді повідав деякі технічні деталі: “Переможець торгів у двомісячний термін повинен замовити технічну документацію із землеустрою та укласти договір оренди ділянки на три роки, а також погодити проект будівництва об’єкта на містобудівній раді до квітня 2013 року”.

Земельні очікування мерії не справдилися. Виручити гривневі купюри вдалося лише по 12 лотах. Цікавим об’єктом виявилася земельна ділянка площею 82 сотки на вулиці Трудова, 1/1Г (кадастровий номер 6810100000:20:001:0167) з функціональним призначенням “під будівництво об’єкту комерційного призначення” (автотехобслуговування, оптова торгівля та складське господарство, роздрібна торгівля та комерційні послуги, ринкова інфраструктура, дослідження та розробки). Права оренди за 178,9 тис. грн. викупило приватне підприємство “В.Е.Джерело” з Лісових Гринівець Хмельницького району.

Коротка довідка про саме “В.Е.Джерело”. Воно засновано 2009 року і є у власності подружжя Віктора і Емілії Коцемирів (схоже, гра ініціалів “В.Е.” у назві фірми є не що інше, як перші літерами їхніх імен — авт.). Роком пізніше вони створили ще одне підприємство “ВК-Карат”.

У часи кучмівської влади Віктор Францович був впливовою особою №1 у Вінницькій та Хмельницькій областях, де очолював тамтешній державні адміністрації. Помаранчева революція внесла раптові корективи у майбутнє губернатора, якого було викинуто за борт великої політики.

Повторний захід у політику для Коцемира співпав з відродженням партії “Нова політика”, керівником якої був Володимир Семиноженко. Останній за сумісництвом очолював Державне агентство з питань науки, інновацій та інформатизації України (29 квітня 2011 — 11 червня 2014 рр.). З 2010 року Коцемир очолює обласний осередок цієї партії на Хмельниччині.

Замість того, щоб розвиватися на орендованій комунальній землі, “В.Е.Джерело” почало клянчити у влади розстрочку платежу до бюджету за вказану ділянку. Лобіював це питання депутат міськради від Партії регіонів Анатолій Лавретій. На сесії 30 червня 2010 року депутати пішли на зустріч орендареві, розбивши загальну суму на шість однакових частин, по 27542 грн кожна.

Майже через рік після аукціону “Гюльчітай відкрила лічико”. “В.Е.Джерело” купило права оренди 82 соток, аби ближчим часом збудувати приватні котеджі. Це випливає з рішення сесії міськради від 27 квітня 2011 року, яким внесли зміни до плану зонування території Хмельницького.

Зокрема, ділянку на вулиці Трудова, 1/1Г ввели в зону Ж-1 (зона садибної і блокованої житлової забудови). Таким чином, депутати відкрили дорогу орендарю до зведення житлових будинків висотою до 4 поверхів. Наголосимо, що на аукціоні влада розіграла 82 сотки саме “під будівництво об’єкту комерційного призначення”.

На початку 2014 року колегіальний орган міськради взагалі вирішив безповоротно прибрати оскомне “під будівництво об’єкту комерційного призначення”, оскільки воно вже не грало ролі. Ділянку на Трудова, 1/1Г через сесію зробили “придатною” “під будівництво житлових будинків садибного типу”. Звідси і почалося нахабне вимивання комунальної землі з подальшою зміною “бенефіціарів”.

На березневій сесії слуги народу ухвалили рішення про поділ земельної ділянки на вулиці Трудова, 1/1Г. Її розбили на вісім ділянок фізичним особам (Пилипу Янківському, Ользі Решетнік, Ніні Міщук, Олесі Даніловій, Оленксандрі Колобовій, Віктору Олійнику, Дем’яну Феркалюку), при цьому змінивши назву вулиці з Трудової на Тиху: сім — по 10 соток і одна площею 12 соток. Офіційна підстава — у кожного із заявників виявилися договори дарування, які вони оформили приблизно за 20 днів до сесії! Восьма частина розділеної землі розміром 12 соток відійшла у запас міста.

Треба не загубити важливу деталь. Паралельно, у кінці 2013 року міська рада продовжила “В.Е.Джерело” договір оренди 82 сотки на Трудовій, 1/1Г до 2016 року.

“Джерело”, як забудовник, подарувало недобудовані житлові будинки сімом фізичним особам. Це стовідсоткова інформація. Потім ці люди, як власники нерухомості, безкоштовно оформили земельні ділянки під будинками у приватну власність на підставі статей 118, 119 Земельного кодексу України”, — прокоментував автору рядків головний земельник міста Сергій Самишкін.

З восьмою роздробленою ділянкою, що на вул. Тиха, 29/4 (кадастровий номер 6810100000:20:001:0320), довелося повозитися. У відповіді на інформаційний запит міське управління земельних ресурсів та земельної реформи зазначило: коли 12 соток передавалися у запас міста, “одночасно, за технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, її надано в оренду Михалюк Надії Петрівні для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)”.

“В свою чергу, рішенням п’ятдесятої сесії Хмельницької міської ради від 27.05.15
№ 37 внесено зміни до рішення сорок шостої сесії Хмельницької міської ради від 24.12.2014 № 67, а саме: замінено вираз «вул. Тиха, 29/4» на вираз «вул. Тиха, 29/4-Б» та цифри «1284» на цифри «284» відповідно до поданого клопотання Михалюк Надії Петрівни та довідки управління архітектури та містобудування від 08.05.2015 № 1589/03-01-14. Одночасно, відповідно до даного рішення та, на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), Михалюк Надії Петрівні припинено право користування земельною ділянкою по вул. Тиха, 29/4-А, площею 0,10 га, кадастровий номер 6810100000: 20:001:0352 та надано зазначену земельну ділянку у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Залишок земельної ділянки площею 0,0284 га, кадастровий номер 6810100000: 20:001:0351 залишився в оренді даної громадянки”, — говориться у відповіді на інформаційний запит.

“Дві сотки залишаються в оренді пані Михалюк. Десять соток вона взяла у власність, оскільки більше 10 соток безкоштовно приватизувати забороняє законодавство”, — пояснив у нашій розмові земельник Самишкін.

kadastr

А далі оцініть красу гри. У кінці 2015-го і на початку 2016 року зазначені громадяни подарували свої 10 соток (загалом 80 соток!) з незавершеними будинками громадянину Віктору Францовичу Коцемиру. Так-так, тому самому, що володіє ПП “В.Е.Джерело” і донедавна орендував “незаймані” 82 сотки на Трудовій, 1/1Г!

zemlia-Kocemyr

zemlia-Kocemyr2

zemlia-Kocemyr3

zemlia-Kocemyr4

Для більшого розуміння скажемо, що вилучена в міста земля, розміщена у приватному секторі біля центрального автовокзалу. Тут переважає котеджна забудова з високими парканами.

У цій історії із земельним кульбітами виліз показовий факт. Одна з тих, хто в цій епопеї  побувала в ролі “прокладки”, через яку “прогнали” землю, є Олеся Данілова.

danilova

У документації вона вказала хмельницьку адресу прописки: вул. Проскурівського підпілля, 115/1, кв. 78. Згідно з витягом з реєстру речових прав на нерухоме майно, ця квартира з травня 2012 року належить Даніловій Валентині Францівні, рідній сестрі співвласника ПП “В.Е.Джерело” Коцемира Віктора Францовича!

danilova2

Рік тому пані Данілову було оголошено у розшук за підозрою у вимаганні 50 тис. грн у директора приватного підприємства за сприяння у перерахунку коштів, які відділ освіти, молоді та спорту Хмельницької РДА (керівником цього відділу була Данілова — авт.) заборгував підприємству за виконані роботи із реконструкції встановлення твердопаливних котлів у сільських школах.

Між іншим, схема родинних “прокладок” Коцемира цим не вичерпалася. За інформацією публічної кадастрової карти та майнових реєстрів, на території Пашковецької сільської ради Хмельницького району (за кілька кілометрів до Хмельницького) розкинулися землі для ведення особистого селянського господарства. Їхніми власниками є добре знайомі нам особи: це Олеся Данілова з 1,13 га, її брат Віталій Данілов (2 га), Пилип Янківській (2 га), син Пилипа Віталій Янківській (2 га) і навіть дружина Коцемира Емілія Володимирівна (2 га).

sg-zemli-poviazanyh-osib

Щоб завершити цю земельну “магію”, проілюструємо наш міні-діалог із керівником земельного управління Сергієм Самишкіним.

— Тож з якою метою “В.Е.Джерело” купувало право оренди комунальної землі?

— Під комерційне будівництво.

— А потім їм міськрада змінила цільове призначення ділянки і там виросли незавершені будинки.

Ми на аукціон виставляємо ділянки з універсальним призначенням, щоб продати їх дорожче. Мається на увазі, під комерційне будівництво. Потім кожен інвестор, який купив право оренди, дивиться, під що краще використати ділянку: хтось будує магазин, хтось торгівельний центр, хтось житло. Якщо ж продаватимемо землі під житлове будівництво, то від цього міський бюджет матиме значно менше поступлень.

І наостанок пікантна деталь. По сусідству з колишньою ділянкою ПП “В.Е.Джерело”, а точніше за адресою: вулиця Трудова, 1/1 розмістилося діюче Хмельницьке обласне товариство сприяння розвитку україно-російських економічних, науково-технічних та культурних зв’язків “Україна-Росія”. Співзасновником і керівником товариства записаний Віктор Коцемир. Цікаво, які на сьогодні можуть бути відносини з ворогуючою країною?

Віталій Тараненко.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 4

  1. откоцемирить гадов надо

  2. Викладений факт це може 10% від усього. В Л.Гринівцях приблизно ще 30га землі…

  3. свої “кидалові справи” коцемір розпочав ще в 1993 році….тоді він ще був директором “АГРОТЕХТРАНСУ” і будував будинок своїм працівникам по вулиці Зарічанській 50… ми були дольовиками цього будівництва….в результаті нас кинули багато разів….і поверх не той (обіцяли не нижніх два та не верхніх три) …дали квартиру на 10 поверсі 9 поверхового будинку (згідно договору будинок мав бути 9 поверховий)…дах протікав багато років допоки самі не зробили грубу стяжку над своєю квартирою…кинули і на 4 квадрати площі….кинули і на сумі внеску (три рази доплачували через банк і готівкою)….НАВІТЬ ЗГАДУВАТИ БОЛЯЧЕ…СЛАВА БОГУ ЩО ПОЗБУЛИСЯ ЦІЄЇ КВАРТИРИ….

  4. Очень много людей прокляло этих Коцемиров-Кольгоферов. В любом случае скажется, во втором или третьем поколении даже.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.