Експерт Інституту політичної освіти Тарас Случик знайшов у регламенті Хмельницької міської ради пункти, які суперечать законам України.
Про це він заявив на сьогоднішньому засіданні круглого столу ”Об`єднання заради реформ: співпраця влади та громадськості’’.
За його словами, пункт 8 статті 23 про постійні комісії “За рішенням комісії засідання може бути закритим. Депутати, які не входять до складу цієї комісії, не мають права бути присутніми на закритому засіданні комісії” порушує, щонайменше, чотири норм Закону України про місцеве самоврядування.
Далі він стверджує, що закон про місцеве самоврядування не передбачає, закритих засідань не тільки депутатських комісій, а й пленарних засідань ради. Місцеве самоврядування не має у своєму підпорядкування таких сфер, інформація про які може бути закритою.
Друга частина підпункту, де йдеться про депутатів , які не входять до складу цієї комісії, і начебто не мають права бути присутніми на закритому засіданні комісії також суперечить закону про статус депутата місцевої ради. За словами Случика, згідно з законом, депутати не тільки мають право перебувати на засіданні будь-якої комісії, а й мають право дорадчого голосу та право на виступ.
Також 11 пункт, статті 30 Регламенту експерт Інституту політичної освіти вважає суперечливим. А саме:
“Проект рішення може бути включений до порядку денного сесії без процедури оприлюднення у виняткових випадках, коли виникає необхідність прийняття рішень, пов’язаних із проведенням заходів, передбачених законодавством про надзвичайні ситуації природного, техногенного чи іншого характеру та інших невідкладних питань, що стосуються забезпечення життєдіяльності міста. В такому випадку проект рішення погоджується з профільним виконавчим органом міської ради і юридичним відділом та розглядається постійними комісіями міської ради спільно у залі під час проведення пленарного засідання або у перерві пленарного засідання, про що приймається рішення як з процедурного питання”.
Він заявив, що кожен депутат по своєму може розуміти надзвичайну ситуацію. Тому варто вилучити цей пункт зі статуту, оскільки всі проекти рішень за 20 днів мають бути оприлюднені на сайті міської ради.
Ще один пункт Регламенту Хмельницької міської ради викликав у експерта великий подив. Каже, що раніше йому таке не траплялось. В 11 пункті статті 39 йдеться про “тлумачення рішень міської ради, їх окремих положень здійснює міська рада, про що приймається відповідне рішення. Тлумачення не повинно суперечити самому рішенню, іншим рішенням ради і не повинно створювати нові правовідносини. Текст тлумачення чинного рішення приймається радою у вигляді рішення за процедурою, передбаченою цим Регламентом”.
Підбиваючи підсумки, Тарас Случик сподівається, що ці пункти потрапили в Регламенту помилково чи випадково і в подальшому депутати підготують проект рішення, і ліквідують суперечливі пункти.