Подарунки до дня народження

Свій піввіковий ювілей Василь Ядуха, голова Хмельницької обласної державної адміністрації, відзначає 25 січня. Про це, можливо, мало хто б і знав, якби газета — орган обласної ради та облдержадміністрації — ще заздалегідь не почала публікувати поздоровлення Василеві Степановичу не на останній сторінці, де зазвичай друкуються подібні вітання, а, ясна річ, на першій.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

Хоча навряд чи бажання особисто привітати очільника ОДА так пожвавило цього тижня Майдан Незалежності перед обласною державною адміністрацією. Людей вивели на нього ухвалені 16 січня Верховною Радою антиконституційні закони. Саме після цього дня замість веселих учасників сімейних фотосесій біля центральної ялинки Майдан знову заполонили рішучі пікетники й мітингувальники. Чергове народне віче в Йорданську неділю віщувало тиждень нових протестів. Причому люди виходили на них стихійно, самі по собі, без будь-яких вказівок з будь-яких “центрів”. От уже й справді — допекло.

Понеділок на хмельницькому Майдані розпочався лежачим пікетом розлючених дунаївчан. У цьому райцентрі вже кілька років точиться боротьба проти шкідливого хімічного виробництва — та на скарги, пікети, виступи, судові позови людей чиновники тільки руками розводять.

В обід на Майдан вийшли хмельницькі журналісти з транспарантами і плакатами проти фактичної заборони свободи слова в Україні, проголосованої руками парламентських фракцій Партії регіонів і Компартії. “Ми не будемо мовчати!” — скандували кількадесят представників різних хмельницьких ЗМІ. Вони звернулися до громадськості із закликом зробити вибір: або скоритися беззаконню, або обстоювати свої власні, а отже й України, гідність, волю і честь.

Увечері в понеділок Майдан Незалежності наповнився мітингувальниками. Як і в наступні вечори. В один із них виникла бійка між протестувальниками і членом Партії регіонів, співробітником облдержадміністрації Петром Тарасюком. Тарасюк з невідомими особами, які його супроводжували, сховався у приміщенні адміністрації, куди викликали “швидку”: як заявив регіонал міліції, йому розбили голову.

Того ж дня фракцію Партії регіонів в обласній раді чекала ще одна несподіванка: з неї вийшов — без пояснення причин — Віктор Добровольський.

У четвер, 23 січня, учасники протестів у Хмельницькому перейшли до рішучих дій: викликали на мітинг голову обласної державної адміністрації та голову обласної ради і висунули їм вимоги: “скликати позачергові сесії обласної, міських, та районних рад, на яких засудити дії Віктора Януковича та співробітників Міністерства внутрішніх справ, ухвалити рішення про невизнання “законів 16 січня” як таких, що прийняті в порушення Конституції України, та оголосити Хмельницьку область територією без диктатури; міліцейський підрозділ “Беркут” Хмельницької області має повернутися до свого розташування протягом 24 годин; співробітники міліції Хмельницької області повинні перейти на бік народу і не виконувати вказівок “убивці” — міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка; обласній та районним прокуратурам Хмельницької області утриматися від будь-яких дій щодо переслідування активістів Євромайдану в області; голова Хмельницької облдержадміністрації Василь Ядуха та голови районних державних адміністрацій мають або перейти на бік народу і не виконувати вказівок Віктора Януковича, або негайно написати заяви на звільнення; головне управління юстиції у Хмельницькій області негайно має скасувати реєстрацію усіх місцевих осередків Партії регіонів”.

“У разі невиконання наших вимог протягом 24 годин ми залишаємо за собою право по формуванню альтернативних органів державної влади, правоохоронних органів та перебираємо на себе повноваження керівництва областю на підставі 5 статті Конституції України”, — наголосила у зверненні громада. І запитала голову облдержадміністрації: “Ви переходите на бік народу?”. “На Хмельниччині нічого не робилося проти народу”, — ухильно відповів головний обласний регіонал.

Голова обласної ради М.Дерикот негайно оголосив про проведення позачергової сесії обласної ради по обіді 24 січня. Сесію пообіцяли транслювати на Майдан.

Цей день — 24 січня — у Хмельницькому було оголошено днем жалоби за загиблими під час протестних мирних акцій у місті Києві. Зробила це позачергова 33-тя сесія Хмельницької міської ради, що відбулася напередодні. Вона ж ухвалила звернення до президента України, голови Верховної Ради та прем’єр-міністра. “Ми глибоко занепокоєні ситуацією, що склалася в Україні, — сказано в ньому. — Антизаконне “ручне голосування” у Верховній Раді України та події, що відбуваються на вулиці Грушевського в м. Києві, штовхають країну у прірву громадянської війни. Використання підрозділів правоохоронних органів для придушення доведених до відчаю мирних демонстрантів вважаємо неприпустимим та безпрецедентним проявом насильства владної верхівки проти свого народу і висловлюємо обурення фактами загибелі людей. Така політика розколює суспільство, позбавляє кожного громадянина України права на вільне слово і незалежну думку.

Вимагаємо негайно розпочати переговорний процес з участю президента України, прем’єр-міністра України, голови Верховної Ради України та лідерів опозиції, результатами якого народ України бачить: оголошення про дострокові одночасні вибори президента України та Верховної Ради України; відставку Кабінету міністрів України та формування перехідного технічного уряду України; скасування всіх “ручних” законів, проголосованих 16 січня 2014 року як таких, що суперечать Регламенту Верховної Ради України та Конституції України; притягнення до кримінальної відповідальності осіб, винних у побитті та вбивстві мирних демонстрантів та представників ЗМІ; припинення переслідування усіх учасників мирних акцій протесту; відновлення державного курсу на євроінтеграцію та підписання протягом 2014 року Угоди про асоціацію України з ЄС; розформування спецпідрозділу “Беркут” МВС України. Про результати перемовин вимагаємо поінформувати народ України на Євромайдані у Києві.

Вимагаємо від Вас, пане президенте, негайно припинити силові методи вирішення політичної кризи, бо це може призвести до непередбачуваних наслідків”.

Звернення було схвально сприйняте мітингувальниками, що оточили міськраду. Цього дня вони отримали все, чого вимагали від міського і обласного керівництва. Лише на запитання голові обласної облдержадміністрації, чи він у курсі, що в його рідному Ярмолинецькому районі збирають на його ювілей по 2 тис. грн від кожної сільради, по 200 грн з кожного дитсадка і клубу, — почули: “Не знаю”.

Та й справді: про це Василь Степанович дізнається в день свого народження 25 січня. Хоча повірити цьому в нього є всі підстави. Адже ще рік тому він уже почав отримувати особливі подарунки від земляків. Голова Ярмолинецької районної ради В.Мазур присвятив йому вірш “Вилитий козак”. Художній керівник провідного колективу обласної філармонії — ансамблю “Козаки Поділля” — композитор Микола Балема написав на ці слова пісню, яку “Козаки Поділля” взяли до свого репертуару. На обурення в соцмережах автор пісні також обурився: “Це знак моєї глибокої поваги до свого земляка Василя Степановича Ядухи”. А що пісня з’явилася саме під час владної каденції Ядухи, то це, звісно, таке діло: коли композитор не може втримати своїх почуттів, тоді й пісня народжується.

Протести теж народжуються саме тоді, коли народ уже не може втримати своїх почуттів.

Світлана Кабачинська, “Дзеркало тижня”.

Теги: ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Один коментар

  1. Я не вважаю себе, аж ніяк прихильником та захисником нинішньої влади!!!
    Але, як людина – яка прожила більшу половини свого життя, вважаю, що потрібно притримуватись людських цінностей та християнської моралі – “…не введи нас в іспокусу…”!
    Відносись до людини так, як ти хотів би, щоб відносились інші до тебе!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.