12 квітня 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, якою продовжено постачання природного газу за режимом ПСО (покладання спеціальних зобов’язань) для підприємств теплопостачання до 31 серпня 2024 року. При цьому пропорції розподілу Казначейством коштів, отриманих підприємствами за надані послуги теплопостачання та гарячого водопостачання, передбачені постановою від 19 липня 2022 року № 812, залишилися без змін – 65% перераховуватимуться ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», 35% залишаться в розпорядженні підприємств ТКЕ.
Про необхідність змін законодавства для можливості підготовки підприємств тепло- та водопостачання до наступного опалювального сезону зазначив під час засідання Конгресу місцевих і регіональних влад при Президентові України Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
Розроблений Мінінфраструктури спільно з Асоціацією міст України проєкт постанови, раніше ухвалений Урядовим комітетом, передбачав внесення й інших змін до діючої постанови № 812 від 19 липня 2022 року, що регулює постачання природного газу за режимом ПСО. Було запропоновано продовжити постачання природного газу за режимом ПСО до 15 квітня 2025 року, щоб забезпечило стабільне проходження опалювального сезону 2024/2025 року, а також передбачити на період опалювального сезону інші пропорції обов’язкового розщеплення Казначейством коштів, отриманих підприємствами теплопостачання від споживачів:
- для підприємств, які не забезпечують споживачів послугою гарячого водопостачання в міжопалювальний період, всі 100 % отриманих коштів надходитимуть на їх рахунки, оскільки фактичне споживання природного газу не відбувається, а оплата спожитого протягом опалювального сезону природного газу вже відбулася відповідно до структури тарифу;
- для підприємств, які забезпечують споживачів послугою гарячого водопостачання в міжопалювальний період, 50 % отриманих коштів перераховуватимуться ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», а 50 % залишатимуться в розпорядженні підприємств для розрахунків за іншими складовими тарифу;
- після початку опалювального сезону 2024/2025 року 60 % коштів, отриманих підприємствами за надані послуги теплопостачання та гарячого водопостачання повинні були б перераховуватися ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», а 40 % залишатися в розпорядженні підприємств для розрахунків за іншими складовими тарифу (що б чітко відповідало середній частці природного газу в структурі тарифів на послуги теплопостачання та гарячого водопостачання).
Продовження постачання природного газу за режимом ПСО дозволить підприємствам теплопостачання протягом весняно-літнього періоду забезпечувати гарячою водою мешканців населених пунктів.
У той же час, діючий механізм розщеплення коштів 65/35 вже призвів до значного погіршення фінансово/економічного стану підприємств галузі теплопостачання. За окремими підприємствами заборгованість за інші складові тарифу – електричну енергію, воду для технологічних потреб та водовідведення, інші види палива, матеріали, запасні частини та інші матеріальні ресурси зросла в 6 разів. Така ситуація ставить під загрозу можливість повноцінної діяльності підприємств теплопостачання у наступному опалювальному сезоні та надання послуг теплопостачання і гарячого водопостачання споживачам.
Окремо нагадаємо, що вилучення з місцевих бюджетів ПДФО від «силового блоку», забирає у 2024 році близько 90 млрд грн, що позбавляє можливості забезпечити відповідну підтримку підприємств теплопостачання органами місцевого самоврядування.
На жаль, спільна позиція Мінінфраструктури та Асоціації міст України Урядом повністю врахована не була, прийнятою 12 квітня 2024 року постановою лише продовжено постачання природного газу за режимом ПСО до 31 серпня 2024 року. Таке половинчасте рішення призведе до того, що підприємства теплопостачання не зможуть погасити заборгованість по заробітній платі перед постачальниками електроенергії, води, запасних частин тощо. Окрім того, зривається фактично підготовка до опалювального сезону 2024/2025 року.
Асоціація міст України залишається на позиції необхідності якнайшвидшого перегляду умов постачання природного газу підприємствам теплопостачання за режимом ПСО, оскільки ухвалені зміни не дають можливості повноцінної підготовки до наступного опалювального сезону.
Схожі матеріали:
- Єдиною Асоціацією, яка наполягає на збереженні 64% ПДФО в бюджетах громад, є Асоціація міст України
- Залишки цільових субвенцій за 2024 рік мають бути перехідними на 2025 рік
- Виплати ВПО продовжено
- Звільнити забудовників від боргів перед громадами хочуть в Парламенті
- Законопроєкт про паркування необхідно доопрацювати
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!