Війна змінила життя кожного українця, кожної громади. Навіть тих громад, які знаходяться у глибокому тилу. Як живе і розвивається через рік після повномасштабного вторгнення росії Деражнянська ТГ, розповів її очільник Андрій Ковпак.
– Вторгнення росії поставило значні виклики перед громадами. Саме на місцевому рівні необхідно вирішувати гуманітарні, комунальні, логістичні та міграційні проблеми — а на це необхідні фінанси. Збереження фінансової спроможності громади покладене на місцеве врядування. Чи вдалося зберегти належне фінансування соціальної сфери у порівнянні з минулими роками?
– За сім місяців цього року в бюджет Деражнянської міської територіальної громади надійшло власних доходів на 106,2%, або на 4,28 млн гривень більше, ніж минулого року.
За перше півріччя ми практично повністю профінансували як соціальну сферу, так і заклади житлово-комунального господарства.
Окрім поточних обов’язкових видатків у цьому році передбачено фінансування капітальних видатків, що свідчить про фінансову спроможність громади.
Практично єдине, що доведеться відтермінувати – «Програму розвитку автомобільних доріг загального користування державного значення у Деражнянській міській територіальній громаді на 2023 рік».
Причина – кошти передбачені на її реалізацію – 1 000 000 грн – перерахували на відновлення Високопільської територіальної громади територіальної громади Херсонської області. Депутати одноголосно проголосували, аби кошти пішли на відновлення об’єктів житлового призначення у смт. Високопілля. Це субвенція з бюджету Деражнянської МТГ для бюджету Високопільської територіальної громади Бериславського району Херсонської області.
– Однією з обов’язкових умов для початку нового навчального року в очному режимі є наявність укриттів. Як вирішене це питання у Деражнянській громаді?
– Я, як голова громади постійно тримаю це питання на контролі. Можу з впевненістю повідомити, що усі укриття відремонтовані та облаштовані належним чином. Тобто є вода, туалети, каналізація, належне освітлення.
У разі, якщо навчальні заклади не мали власного укриття, ми уклали договори оренди з тими, які є поруч. Вони також забезпеченні усім необхідним. Зробили там косметичний ремонт, обладнали вентиляцію. Щоб заслати бетонну підлогу, спеціально закупили новий лінолеум.
Більшість робіт виконанні ще минулого року, а сьогодні ми працюємо над поліпшенням створених умов. До прикладу, у навчальних закладах провели аварійне освітлення, підключивши генератори. Таким чином, у разі відключення електроенергії у школах, хай невеличке, але освітлення буде.
Окрім того, цьогоріч ми провели ремонти шкільних приміщень, котелень. З початку літа ми отримали додатково два шкільних автобуси, що дасть можливість забезпечити своєчасний довіз школярів до навчальних закладів.
Централізована закупівля шкільних автобусів здійснювалась, до речі, на умовах співфінансування (45,7%) з місцевого бюджету (вартість 1 шкільного автобуса 3 000 000 грн).
Також цьогоріч відремонтували дах у школі та на багато іншого…
Можна з впевненістю сказати, що освітянська галузь готова до початку нового навчального року.
– Цьогорічний опалювальний сезон, за прогнозами експертів, може бути важчим за попередній. Як до нього підготувались у Деражнянській громаді?
– Вважаю, що громада готова до опалювального сезону. Ми проводимо реконструкцію котелень. Робимо їх більш енергоефективними, аби витрачали менше палива. Зокрема, у міській лікарні, міській раді та школі. Так, на реконструкцію твердопаливної котельні «Деражнянської міської багатопрофільної лікарні» виділено понад 4,5 мільйона гривень.
Майже 74 тисячі гривень виділено на капітальний ремонт санвузлів в приміщенні «Деражнянського центра первинної медико-санітарної допомоги» та на придбання медичного обладнання на 170 000 грн.
Котельню, яка обслуговує міську раду та школу, переобладнають на тверде паливо. Проводимо також заміну труб та батарей, які за попередній період експлуатації повністю забились вапняком. А це, відповідно, приводило до великих енергозатрат. Проведені нами роботи дозволять отримати тепло та значно зекономити.
– А як щодо можливих відключень електроенергії?
– Ми підготувались і до таких ситуацій. У нас кожна скважина, котрі забезпечують водопостачання, очисні споруди, усі обладнані генераторами. Лікарня, ПМСД, киснева станція також мають генератор.
Також зазначу, що депутати міської ради на сесії виділили 200 тисяч гривень на облаштування майданчиків під генератори.
Ми, наприклад, закупили хірургічний стіл та обладнання, яке може автономно працювати близько 4 годин. Школа, пекарня, інші об’єкти інфраструктури також заживленні на генератори. Вважаю, що критична інфраструктура нашої громади підійшла підготовленою до зими.
– Як працює галузь житлово-комунального господарства у громаді. Як реагуєте на нові виклики?
– Щомісяця жителі громади отримують платіжки за надані житлово-комунальні послуги. Сплачені платіжки покривають лише частину роботи комунальних служб, решта дофінансовується переважно за рахунок місцевого бюджету.
На жаль, маємо велику заборгованість населення перед ЖКГ. Всі хочуть, щоб вдома була вода, світло, каналізація. Проте, на жаль, не задумуються про те, якими зусиллями та коштами це дається. Сьогодні ми вимушені дотаціями закривати усі проблеми, які виникають через нестачу коштів у водоканалу, електриків. Хочу зазначити, що усі тарифи, які доводилось з часом коригувати, ми коригували лише тому, що зростала ціна на електроенергію, аби остаточно не загнати у збитки комунальні підприємства.
У той же час, не зупиняємо розвиток. Сьогодні працюємо над заміною водогонів, оскільки вони вже застаріли та є втрати води. Зокрема, водоканалом заплановано завершення ремонту центральної труби водогону в місці підключень до будинків у містечку цукровиків та заміну трубопроводу в 2-х багатоквартирних будинках по вул. Миру.
Наголошу, що цьогоріч заплановано і виділено кошти на капітальний ремонт трьох вулиць у місті:
- 2 200 000 грн щоб відремонтувати вулицю Грушевського та побудувати тротуар,
- 1 250 000 грн щоб відремонтувати вулицю Прилюка,
- 725 000 грн щоб відновити ділянку по вул. Островського від залізничного переїзду в бік вул. Миру.
Окрім цього, цьогоріч на ремонт напірної каналізаційної мережі від КНС 2 до КНС 4 виділили 400 тисяч грн.
Також працюємо над поточним ремонтом 25 доріг у селах громади та 15 – безпосередньо у Деражні.
Окрім того, цього року плануємо облаштувати 10 прибудинкових територій.
От наприклад, відремонтували частину дороги біля переїзду та прибудинкові територію по вулицях Шевченка, Кринична. Зробили ділянку по вул. Гагаріна, Шевченка у м. Деражні.
Працюємо з усіх сил, незважаючи на ситуацію в країні. Хочеться покращити життя, для жителів громади. Загалом виділили 4 565 000 грн на поточний ремонт доріг міста та населених пунктів громади.
Також хочу відзначити, що як волонтерську допомогу із польської громади, ми отримали компактор Bomax, а також привезли обладнанні комфортабельні автомобілі швидкої допомоги для лікарні.
Окрім того, ми також придбали автомобіль ГАЗ – 53 (самоскид) для ЖЕК №1 та тракторний причіп для КП «Лозове комунсервіс».
– Чи працюють у громаді якісь програми по ВПО?
– З початком повномасштабного вторгнення перед громадою постало завдання ― прийняти усіх переселенців і створити комфортні умови. Основна частина з них зупинялася на короткий час: в готелі, садочках, перебуваючи від декількох днів до тижнів і далі мандрували на захід, за кордон.
Тим, які залишались, ми мали можливість надавати речі першої потреби: харчі, одяг, засоби гігієни. Згодом зрозуміли, що цього не достатньо, потрібне житло.
Ми минулого року виділили земельну ділянку під будівництво житлового будинку для переселенців. На жаль, на сьогодні цей проєкт стоїть практично без руху. Причина – відсутність фінансування, яке мало йти від благодійних організацій. Все, що мала зробити для цього проєкту міська влада – ми зробили. Чекаємо руху.
На сьогодні у нас є два місця компактного проживання ВПО – це два колишніх дитячих садочка. Ми їх постійно підтримуємо та надаємо потрібну допомогу. Сьогодні ми стараємося тримати оборону, допомагати всім, хто цього потребує.
Загалом, попри тяжкі часи, громада розвивається. Ми працюємо, адже віримо, що Україна починається з кожного. Я вірю в перемогу та знаю, що наша громада процвітатиме.