Перший заступник голови обласної ради Володимир Гончарук проаналізував Програму поводження з відходами у Хмельницькій області на 2018-2022 роки і дійшов висновків, що вона не фінансувалася з моменту її ухвалення.
Про це він написав у “Фейсбуці”.
“Що ми можемо дізнатись з описової частини програми: тут і про інвентаризацію та аналіз стану полігонів ТПВ, роздільний збір сміття, оновлення контейнерів, сміттєвозів та будівництво сміттєпереробних заводів на території області (доречі, згідно програми їх планувалось 4). Що ми маємо по факту: відсутність жодної копійки фінансування з обласного бюджету на реалізацію програми з часу її прийняття по сьогодні”, – зазначив Гончарук.
За його словами, в інформації про хід виконання програми за 2019 року, згадується про 40 млн. грн., що включає усі заходи зроблені в області підприємствами з вивозу відходів, органами місцевого самоврядування та за рахунок інших джерел. Найбільше відзначається місто Хмельницький.
“Очевидно, що найбільшим фінансовим вкладення з обласного рівня були витрати на друк Програми.
Зрозуміло, що коштами обласного бюджету проблему не вирішити, але точкове фінансування показових проектів для їх поширення на рівні громад бути повинно”, – наголосив він.
Перший заступник голови облради додав, що в області залишається проблеми з:
– інвентаризацією та легалізацією сміттєзвалищ та зменшення їх кількості;
– ліквідацією стихійних сміттєзвалищ;
– засобами виміру обсягу ТПВ (елементарних автомобільних ваг);
– системами сортування відходів;
– сортування відходів та формування екологічної свідомості в освітніх закладах;
– поводженням з медичними, негабаритними, зеленими, небезпечними, промисловими відходами.
Як писав НГП, у 2017 року на Хмельниччині нараховувалося 842 сміттєзвалища та полігонів твердих побутових відходів. Вісім з них потребували закриття або розширення.
7 жовтня 2020 року Хмельницький підписав кредитну угоду з Європейським банком реконструкції та розвитку та Інвестиційною платформою сусідства Європейського Союзу на будівництво сміттєпереробного комплексу.
Загальна вартість усього Проєкту складає 36,5 млн євро, з них: кредитні кошти — 28,5 млн євро, грантові кошти від Інвестиційної платформи сусідства ЄС (EU Neighbourhood Investment Platform) — 5 млн євро, співфінансування міста становитиме 3 млн євро. Технічну допомогу в реалізації проекту надає уряд Швеції.
За фінансовою моделлю, яку розробив ЄБРР, кредит надається на 13 років, під 5,75% річних, з пільгою у три роки.
На цю ж тему читайте публікації НГП:
- “Будні хмельницького сміттєзвалища: роми-заробітчани, сусіди з Олешина і гроші ЄБРР”
- “Сміттєвий” Хмельницький у пошуках інвесторів