ПРИВАТИЗАЦІЇ НЕ БУДЕ: гібридне рейдерство ДП «Нігинський кар’єр»

Як за допомогою Феміди та можновладців заблокувати роботу, припинити розпочату приватизацію державного підприємства «Нігинський кар’єр» та поза відкритими торгами, отримати право на розпорядження державним майном.

У невеличкому селищі Сахкамінь Кам’янець – Подільського району, що на Хмельниччині, розташоване державне підприємство «Нігинський кар’єр», основним і фактично єдиним видом діяльності якого є видобування вапняку на ділянці «Сахкамінь» Нігинсько-Вербецького родовища, яке було започатковане ще з 1960-х років. Потужність  виробничого майнового комплексу підприємства складає понад мільйон тон продукції на рік, без якої не можуть здійснювати свою діяльність металургійні та цукрові підприємства, невід’ємна його частина – ділянка родовища «Сахкамінь» згідно розвіданих даних має значні запаси вапняків.

Разом з тим, тривале керування на підприємстві директора ДП «Нігинський кар’єр» Ткача М.М. разом із поплічниками та його недавніми попередниками, що продовжувалось до 2018 року, призвело до його повного зубожіння, виникнення надзвичайно великих боргів перед бюджетом, Пенсійним Фондом, підприємствами та працівниками, який в загальному перевищив 50 млн. грн.

Тим часом, ганебні наслідки «роботи» вказаної команди, боргові тягарі призвели до анулювання в травні 2019 року спеціального дозволу на користування надрами, виданого державному підприємству, що є основним видом його діяльності, не дали змоги новому керівництву підприємства упродовж 2019 та поточного років підняти його з колін, адже залишався лише один вид діяльності – це реалізація відсіву у відвалах, що донедавна рахувався відходами виробництва, тому підприємство невпинно скочувалось в економічну прірву і здавалось уже ніщо його не врятує.

Аж ось з’явились сподівання на кращу долю підприємства, аніж збанкрутитись. 2 жовтня 2019 року прийнято Закон України Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України “Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації”, відповідно з яким ДП «Нігинський кар’єр» виключено із списку підприємств, що не підлягали приватизації і, власне, передано у відання Фонду державного майна України як органу управління з метою організації проведення прозорої процедури приватизації підприємства.

За довгі роки почала жевріти надія у трудового колективу та мешканців с. Сахкамінь про відродження виробництва та основного виду діяльності підприємства – видобування надр (вапняку) і виготовлення готової продукції, адже усім було відомо, що через значні запаси вапнякового родовища, яке десятиліттями розроблялось підприємством,  не один доброчесний інвестор готовий на прозорих торгах поборотись за вказане підприємство, викупити його, модернізувати, надати фаховому колективу можливість працювати і отримувати достойну платню, а бюджету значні фінансові надходження, що також розвине територіальну громаду, покращить якість життя.

Водночас з незрозумілого очікування протягом майже 8 місяців з початку року, з великими потугами Фонд державного майна України приймає рішення і видає Наказ від 14.08.2020 р. №1356 про приватизацію єдиного майнового комплексу ДП «Нігинський кар’єр» шляхом продажу на аукціоні.

Проте 30.09.2020 року, Господарський суд Хмельницької області породжує Ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство ДП «Нігинський кар’єр» за заявою ТОВ «Ферромет 1», яке штучно набуло статусу кредитора, придбавши невеликий борг у іншого підприємства. Відповідно до вказаної ухвали суду відкрито провадження у справі 924/855/20 за заявою кредитора ТОВ «Ферромет 1» про банкрутство ДП «Нігинський кар’єр», введено процедуру розпорядження майном ДП «Нігинський кар’єр», призначено розпорядника майна ДП «Нігинський кар’єр» та встановлено оплату його послуг, залучено Фонд державного майна України у справу і т.д.

Але, у ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» зазначено, що справи про банкрутство боржників, якими є державні підприємства, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, не порушуються до її завершення. Провадження у справах про банкрутство таких підприємств/господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника.

Таким чином, Законом заборонено порушувати провадження у справах про банкрутство боржників, якими є державні підприємства, щодо яких прийнято рішення про приватизацію.

Діюче на той час керівництво  ДП «Нігинський кар’єр», сподіваючись на підтримку Фонду державного майна України, приймає рішення боротись із цим проявом гібридного рейдерства та самотужки зібравши кошти на судовий збір, 09.10.2020 року подає апеляцію на вищевказану ухвалу Господарського суду Хмельницької області.

Проте, в цей же час у гру вступає Фонд державного майна України, який усупереч усім сподіванням про допомогу, 19.10.2020 року видає наказ  про звільнення без зазначення будь-яких підстав керівника підприємства, який подав апеляцію та призначає виконувачем обов’язки директора ДП «Нігинський кар’єр» пана Авраменка В.І., який першим ділом, з’явившись на підприємстві та отримавши печатку, 22.10.2020 року відзиває подану апеляцію, надіславши лист до апеляційного суду про відмову від апеляції. Судовий збір, при цьому вже був сплачений. Внаслідок чого апеляційний суд повертає справу до сумнозвісного Господарського суду Хмельницької області для продовження провадження у справі про банкрутство державного підприємства. Відповідно, усі хто мав претензії до ДП, мали заявитись до 30.10.2020 р., проте більшість цього зробити не встигли.

Також відсутня реакція Фонду державного майна України на дії Авраменка В.І., які, ймовірно, вчинені всупереч Закону, інтересам держави, Фонду, підприємства із трудовим колективом, та які фактично ставлять хрест на приватизації підприємства в чесний та прозорий спосіб згідно визначеної процедури. Будь-яка реакція на вказане від Фонду державного майна України відсутня, що може лише свідчити про узгоджену позицію та дії в інтересах певного кола осіб.

 

Володимир Маслій, для НГП

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.