Сергій Лабазюк: «Головне – дати людям роботу. Економіка має працювати!»

Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» сформувала потужну команду на Хмельниччині. До неї увійшли успішні мери міст, лідери ОТГ і професійних спільнот, авторитетні громадські діячі, активісти. Тепер вони разом йдуть на місцеві вибори змагатися за право представляти інтереси земляків в органах місцевого самоврядування всіх рівнів. Про те, з якою програмою йде партія на вибори, ми поговорили з лідером Хмельницької обласної організації партії «ЗА МАЙБУТНЄ», народним депутатом України Сергієм Лабазюком.

– Сергію Петровичу, чим керувалася ваша команда, коли визначала основні положення передвиборчої програми?

– Перш за все, ми маємо зрозуміти, в якій ситуації зараз перебуває Україна. В світі продовжується глибока економічна криза, спричинена наслідками карантину. На жаль, ми теж зазнали значних втрат. Тільки за другий квартал реальна економіка впала на 11,4%. Якщо казати простіше, за цей період ми втратили близько 32 мільярдів доларів США. Це колосальна сума! Наслідки такого падіння відчуємо дуже скоро, приблизно на початку грудня. Мова йде про масові банкрутства підприємств малого та середнього бізнесу і можливість значної девальвації гривні.

Отже, взимку матимемо зростання безробіття і цін. При цьому важливо розуміти, що економіка ще не пройшла найнижчу точку падіння. Про що це говорить? Про те, що головне завдання сьогодні – врятувати економіку. Без економіки не буде країни. Для цього, в першу чергу, треба рятувати ті галузі, які додають найбільше до національного ВВП. Це – сільське господарство і гірничо-металургійний комплекс. Саме вони – головні постачальники валюти в країну та головні платники до Пенсійного фонду.

Також необхідно надати масштабну фінансову і пільгову підтримку малому та середньому бізнесу. Маємо зупинити хвилю банкрутств і зберегти стільки робочих місць, скільки зможемо. Крім того, необхідно стимулювати самозайнятість населення і максимально підтримати індивідуальну підприємницьку ініціативу.

На жаль, діюча влада не демонструє розуміння критичної ситуації, в якій опинилася країна. Бізнес так і не дочекався потужної державної підтримки. Промисловість продовжує падати вже рік поспіль. Щоб Україна розпочала рухатися в правильному напрямку, косметичних змін та реформ замало. Мова, скоріше за все, йде про зміну виконавців у владі. Перш за все, в місцевих громадах, тому що наша країна, по суті, складається з громад.

– Чи можемо ми в умовах кризи розраховувати на підтримку ззовні, наприклад, від Міжнародного валютного фонду?

– А ви багато бачили позитивних змін в Україні, які відбулися за допомогою МВФ? Згадайте хоча би антисоціальну, так звану, «тарифну реформу» 2015 року. Після початку війни з Росією, ВВП України обвалився на 25%! Економіка перебувала в кризі. І саме в цей момент під тиском МВФ влада збільшила тарифи в 3-5 разів і переклала всі проблеми ЖКГ на плечі простих людей, які в цей час разом з країною боролися за виживання. А чого варта земельна реформа, яку нам нав’язав МВФ?! Закон ухвалили, президент його підписав, але він є повністю неробочим. Ніякого ринку землі за цим законом не буде. Буде лише земельне рейдерство і дерибан української землі транснаціональними компаніями. Так звана «допомога МВФ» зовсім не варіант для України. Не хочу навіть уявляти, які вимоги вони висунуть для отримання нових кредитів. Що маємо ще продати за безцінь?!

Отже, маємо ситуацію, коли допомогти Україні врятувати економіку зможе тільки сама Україна. Але це неможливо зробити, використовуючи старі підходи і постійно дивлячись, що скажуть наші західні партнери. Треба змінювати філософію державної політики. Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» вважає, що Україні за 2-3 роки слід повністю відмовитися від кредитів МВФ і перейти до політики економічного патріотизму.

– Про що саме йдеться? Економічний патріотизм – досить нове поняття для українців. Такого в нас точно ще не було.

– Поняття нове, але тут все досить просто. Ми виступаємо за впровадження економічного прагматизму, в основі якого – пріоритетна підтримка вітчизняного виробника через надання податкових пільг, дешевих і довгострокових (до 25 років) кредитів та привілеїв на публічних закупівлях. Така економічна політика дозволить підтримати український бізнес та допомогти йому із найменшими втратами пережити цю важку кризу. Всі країни, які стали успішними, спочатку створювали міцного національного виробника, який гарантовано працюватиме і сплачуватиме податки в країні. Але ми ставимо питання ще ширше – в теперішніх умовах необхідно збільшити підтримку вітчизняних експортерів, які забезпечують не тільки робочі місця, а й постачання іноземної валюти в Україну. Сьогодні це вкрай важливо, адже значне коливання курсу завжди має негативні наслідки для економіки: починається паніка й інфляція.

– Ваша позиція зрозуміла. Але навіть за такої підтримки з боку держави, як підприємцям боротися із нечесними на руку силовиками і податківцями?

– Ви праві, корупціонерам, які б погони вони не носили, немає діла до реформ, вони завжди шукають спосіб шантажувати бізнес. Тому саме для них партія «ЗА МАЙБУТНЄ» пропонує ліквідувати структурні підрозділи МВС, СБУ, ГПУ та інших правоохоронних органів, що здійснюють перевірки бізнесу. А для малого та середнього бізнесу ми пропонуємо запровадити п’ятирічний мораторій на перевірки. Це має спрацювати, адже бізнес, як кажуть, полюбляє тишу. Не буде корупціонерів в погонах – буде тиша, підприємці зможуть налагодити нормальну роботу, отримувати прибуток і чесно сплачувати податки. Саме це і потрібно будь-якій державі: стабільно працюючий бізнес, який сплачує податки в бюджет.

– Ви згадали за бюджет. У Верховній Раді розпочався бюджетний процес. На вашу думку, яким буде бюджет 2021 року? Чи допоможе він Україні подолати виклики, про які ви казали раніше?

– З бюджетом 2021 року є велика проблема. Влада хоче закласти в нього підвищення мінімальної заробітної плати. Справа цілком благородна, якщо б не економічна криза. Коли економіка і продуктивність праці в країні падає, підвищення заробітної плати стає економічно необґрунтованим. Щоб її платити і платити з неї податки, підприємці мають заробляти більше. Але більша частина бізнесу намагається просто вижити від наслідків карантину або просто звертає діяльність. Багато хто банкрутує, не в силах впоратися із збитками. І тут з’являється наша влада і каже, що відтепер платити податків і зарплат треба більше. У підприємців просто не вистачить на це коштів. Або вони будуть вимушені зупинити свій розвиток, аби сплачувати підвищену мінімалку і податки. Що зробить держава? Як завжди у нас буває – почне силоміць вибивати гроші з бізнесу. У відповідь той піде або в тінь, або просто закриється, тому що не вигідно працювати.

Отже, підвищення мінімальної заробітної платні – це тиск на бізнес, це злочин проти бізнесу. До мене звернулися підприємці з Хмельницького. Вимагають, щоб  народні депутати відповіли, як їм тепер жити з касовими апаратами. Люди, які приїжджали з райцентрів, перестали купувати продукцію на Хмельницькому ринку. Це трагедія для тих, хто роками тут працює. Таким чином, підвищення мінімальної заробітної плати замість наповнення бюджету, про яке мріє влада, призведе в наступному році до зростання його дефіциту. На жаль, окрім такої непродуманої «реформи», влада не придумала нічого, щоб допомогти бізнесу.

– Якою бачить партія «ЗА МАЙБУТНЄ», яку ви представляєте, соціальну політику України? Що треба змінити і які конкретно зміни ви пропонуєте?

– Це непростий рік в історії України. Мабуть, найважчий через руйнівні для економіки наслідки карантину, які вже відчуваються і які проявляться в найближчі місяці. Всі ми маємо зрозуміти, що без економіки, яка працює, не може бути повноцінної соціальної політики. Тому відповідь на ваше питання я би розділив на дві частини. По-перше, нам необхідно врятувати економіку від некерованої кризи. Якщо це завдання буде виконане, ми гарантовано зможемо казати, що всі базові соціальні виплати, включаючи пенсії, будуть платитися без затримок і в повному обсязі. Мені важко казати такі слова, але це правда, яку сьогодні розуміють всі: без економіки, яка працює, в суспільстві не може бути ефективний соціальний захист.

По-друге, якщо казати в цілому про наше бачення соціальної політики, то вона має бути справедливою. І саме соціальна справедливість має врівноважити українське суспільство. Подивіться, наприклад, як влада ставилася до вчителів та лікарів за  29 років незалежності?! Це стид і ганьба! Мізерні зарплати і соціальні гарантії, а також величезне фізичне й моральне навантаження. Сьогодні влада каже, що лікарі герої, а відколи діти пішли до школи, той й вчителі – теж герої. А чи підняли їм зарплату? Чи застрахували їхнє здоров’я та життя на випадок захворювання на ковід? Всі відповіді – ні. Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» пропонує принципово новий підхід – зміна тарифних сіток в освіті й охороні здоров’я. Це гарантуватиме лікарям та вчителям достойний рівень доходів. Плюс вони мають отримувати від держави вагомий соціальний пакет.

Щодо пенсіонерів, сьогодні немає можливості підняти пенсії, але ми можемо і маємо підвищити мінімальну пенсію до рівня вищого за фактичний прожитковий мінімум. Це справедливо і гуманно по відношенню до літніх людей.

Також, незважаючи на кризу, маємо підняти розмір допомоги при народженні дитини: на першу дитину – до 70 тис. грн, на другу – до 120 тис. грн, на третю і кожну наступну – до 150 тис. грн. Жінка або молода сім’я мають отримати вагомі фінансові гарантії, що держава подбає про них в той момент, коли вони будуть найбільш соціально вразливі. Будь-якою ціною маємо зупинити вимирання України. Адже, якщо цього не зробити, скоро не буде кому працювати і будувати країну.

– І питання наостанок. З яким настроєм ви разом з партією «ЗА МАЙБУТНЄ» йдете на місцеві вибори?

– Настрій відмінний. Ми повні оптимізму і віримо в нашу перемогу. Навіть мріємо про майбутнє, адже після місцевих виборів нашою наступною метою буде новий парламент.

 

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!