Шахрайство в земельній сфері

З часу, коли селяни отримали землю пройшло більше двадцяти років і за цей час сформувались стійкі шахрайські схеми, направленні на незаконне заволодіння землею. Сьогодні, коли влада має наміри відкрити ринок землі, минулі шахрайські схеми будуть легалізовані в прозорі операції з купівлі-продажу, обміну, міни чи дарування земельних наділів. Однак, питання чи забезпечить діюча система чесність та добросовісність учасників земельного ринку, залишається відкритим.

Які ж схеми діяли раніше і на що можливо розраховувати у майбутньому?

Діючими схемами переходу права власності на землі товарного сільськогосподарського призначення були незаконні операції з реєстрами права власності, до яких вносились відомості по підробленим договорам; поділ земельної ділянки на частини та обмін на інші земельні ділянки, внаслідок чого за рахунок одного земельного наділу у власність набувалось від двох до десяти ділянок; оформлення довіреностей на розпорядження землею з одночасною розпискою про оплату її вартості; внесення земель у пайові фонди фермерських господарств з подальшим переоформленням на нових власників; переведення земель з категорії товарного сільськогосподарського призначення в категорію землі особистого сільськогосподарського призначення.

В усіх схемах задіювалась корупційна складова, яка щедро оплачувалась новими власниками землі.

З відкриттям ринку землі корупційна роль держави відпаде сама по собі, оскільки усі операції набудуть статусу офіційних, що значно посилить захищеність прав власника землі.

Разом з тим, не слід забувати, що операції з землею, навіть у перспективі легальні, є дорого вартісними та високо прибутковими.

Один гектар землі, який використовується ефективно, приносить валового доходу від п’ятдесяти до ста тисяч гривень, а тому стати власником землі охочих буде чимало.

Ймовірними схемами у легалізованому ринку землі, будуть схеми по зменшенні податків при купівлі-продажу, обміну, чи оренді та придбання землі по підробленим документам.

Діюче законодавство не передбачає окремого регулювання операцій з відчуження земель товарного сільськогосподарського призначення, що дає підстави для широкого маневрування в існуючих правових прогалинах.

Я особисто бачу такі проблеми в майбутніх операціях продажу землі:

  1. Достовірність висновку оцінщика про вартість земельного паю, в разі суттєвого завищення або заниження ціни завжди можна буде оспорити після укладення договору та визнати його недійсним.
  2. При відсутності нотаріальної згоди подружжя при відчуженні землі, договір можна буде визнати недійсним; оспорити договір відчуження землі через підробку документів буде і дорого і довго.
  3. Будь-який договір можна буде визнати недійсним через відсутність законодавчого врегулювання про межеві знаки та міжділянкові шляхи проїзду.
  4. Діючий закон про фермерські господарства не відповідає вимогам реального часу і підлягає суттєвому коригуванню, оскільки його положення є застарілими та неоднозначними.
  5. Земельні спори паралізують усю судову систему, в тому разі, якщо не буде створено незалежний орган для вирішення земельних спорів.

Адвокат Роман Гавриленко, спеціально для НГП.

Далі буде.

Частину першу читайте тут

Частину другу читайте тут

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.