Гройсман ініціює зміни до Конституції, що захистять реформу децентралізації

Ще у 2014 році Володимир Гройсман наголошував, що для розвитку України та позбавлення її від бюрократичної державної машини, вкрай потрібно впроваджувати нову реформу, яка передасть владу і ресурси з центру на місця. Тобто у села, селища, міста. Над ідеєю децентралізації, її надзвичайно потужний позитивний потенціал як для територій, так і для мешканців, які там проживають, Володимир Гройсман замислився ще будучи міським головою Вінниці. А активно впроваджувати почав, очоливши Уряд. Це стало його першочерговим завданням.

Факти переконуть

«Я згадую, як навесні 2014 року – під час великих круглих столів з питань розвитку України, ми обговорювали необхідність децентралізації. І сьогодні ми маємо великий і відчутний прогрес у реформі», – зазначив Глава Уряду.

До речі, започаткована у 2014 році реформа – посилення ролі і можливостей місцевого самоуправління – стала одним з фундаментальних перетворень, яке змінило Україну і вивело її на новий етап розвитку. Таку думку висловили члени Наглядової ради Ялтинської європейської стратегії (YES) під час зустрічі з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом.

Чому експерти зробили такі висновки? Майже 900 об’єднаних територіальних громад (ОТГ) вже створено в Україні, станом на 10 травня 2019 року. За 5 років бюджети ОТГ зросли в середньому в 4 рази. Громади, що об’єдналися, отримали не тільки ресурси, але і повноваження. А це означає, що люди самі вирішували на що першочергово спрямувати кошти та зусилля: чи відкрити нові школи, садочки, або котельні, провести водогони, оновити за допомогою уряду інфраструктуру, і головне – розвивати локальну економіку як джерело для подальшого розвитку. Люди стали господарями на власній території: вчаться економити, заробляти, ефективно керувати для розвитку громади.

Захистити реформу

На жаль, децентралізація подобається не всім. Особливо проти неї виступають політики-популісти, чиновники, котрі бояться втратити владу, а відтак – контроль над чималими ресурсами. Тому децентралізацію треба захистити і завершити. Лише за цієї умови всі українці зможуть скористатися перевагами змін, які вона дає жителям громад. Саме тому Володимир Гройсман наголошує на необхідності внесення змін до Конституції, які захистять права громад:

«Сьогодні наш обов’язок – це зробити ті зміни, які відбулись, незворотними, захистити децентралізацію, побудувати повноцінну систему місцевого самоврядування в Україні. Саме тому необхідно закріпити децентралізацію в Основному Законі України – в Конституції. Запропонований проект, який ми виносимо на обговорення, розроблявся, спираючись на наш власний і міжнародний досвід, на думку експертів і представників громад. Сподіваюсь, що наш проект змін до Конституції після обговорення буде прийнятий новим складом Верховної Ради і це буде важливим кроком на шляху до успіху України

Що саме потрібно захищати?

  1. Рішення як жити і розвиватись громаді приймають жителі ОТГ, а не районний чиновник.
  2. Гроші залишаються на місцях: в містах, селищах, селах.
  3. Адміністративні послуги надаються за місцем проживання, а між людьми і вирішенням їх потреб менше чиновників, менше бюрократів.
  4. Громади розвиваються економічно, а якість життя їх мешканців –достойна.
  5. Потрібно ліквідувати районні і обласні адміністрації і передати владу обраним радам, а не чиновникам, яких призначають з Києва.

Ці та інші пропозиції є на сайті КМУ. Їх опублікували для вивчення і обговорення експертами.

В Україні стартувало обговорення внесення змін до Конституції в частині місцевого самоврядування.

«Ми говоримо про те, аби не дати повернути стару систему – через райадміністрації, централізацію бюджету. Треба зняти всі загрози і заручитися змінами до Конституції, – сказав Володимир Гройман. – Реформу треба продовжувати і забезпечити лідерство в цьому процесі. Таке лідерство я бачу на місцях».

Закріпити законом статус

На часі – завершення формування ОТГ і впорядкування системи територіального устрою держави. Місцеві вибори повинні відбутися вже на новій основі. А до того, аби перевагами децентралізації скористались і жителі малих міст, Володимир Гройсман дав доручення розробити проект закону, що дозволить закріпити за малими містами і містами районного значення статус ОТГ. А відтак – вони отримають і фінансовий ресурс, і адміністративні повноваження. Мова йде про перерозподіл не розподіленої частини ДФРР. Це 3 млрд грн на користь малих міст.

«Є необхідність підтримки малих міст – районних центрів і міст районного значення, що не мають суттєвої підтримки, яка їм потрібна. Ми ініціюємо закон, який дасть можливість невеликим містам дати статус об’єднаних територіальних громад. Це дасть їм незалежність від районів і забезпечить можливість до моменту остаточного об’єднання почати вирішувати проблеми людей»,  – наголосив Глава Уряду.

Реальні кроки

Гройсман заявляє про скорочення на 50%  районних адміністрацій з наступного року. Крім підрозділів соціального захисту і областей, де діють  військово-цивільні адміністрації. А наступний Парламент, на переконання Володимира Борисовича, має забрати у Президента та Уряду право призначати керівників і віддати його людям на місцях, в громадах.

Олена ВІТОВСЬКА.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.